Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Je druhá palestinská válka možná?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Liga arabských států pořádá v sobotu 17. listopadu mimořádné zasedání. Arabští ministři se sejdou v Káhiře na žádost Egypta a Palestinské autonomie. Otázka je jen jedna: jak mají reagovat na poslední izraelské akce v pásmu Gázy. Izraelští vojáci likvidovali 14. listopadu jednoho z vedoucích představitelů vojenského křídla Hamasu Ahmeda al-Džabarího a ostřelovali obytné čtvrtě Gázy.


 
  • je-druha-palestinska-valka-mozna

Operace izraelské armády byla odvetou za raketová ostřelování židovského státu ozbrojenci z hnutí Hamas. Izraelští představitelé již varovali, že jakákoliv odveta ze strany Hamasu bude znamenat automaticky zahájení pozemní vojenské operace v Gáze.

Situace se vyvíjí velmi rychle. Egypt odvolal svého velvyslance z Izraele. Káhiru opustil izraelský velvyslanec. Neveřejné mimořádné zasedání Bezpečnostní rady OSN svolané na žádost Palestiny, Maroka a Egypta nemělo skoro žádné výsledky. Nebyla na něm přijata žádná prohlášení. Všichni čekají na reakci Hamasu a arabských zemí. Tam je nálada dost výbojná. Dokonce prozápadní Katar vyzval k „tvrdému potrestání“ Izraele.

Hlavní otázka v této souvislosti je, jestli je možná druhá válka v Gáze? Jinými slovy – opakování izraelské operace „Lité olovo“, která byla uskutečněna v letech 2008 a 2009. Začala podle shodného schématu a pokračovala vpádem izraelských vojsk a útokem na Gázy z moře.

Nynější vyostření situace v Gáze vážně komplikuje skutečnost, že egyptský prezident Mursí je jedním z bývalých vedoucích představitelů náboženské asociace „Bratří muslimové“, a vůči Izraeli je naladěn dost radikálně. A Egypt je jedinou arabskou zemí, s níž má Izrael mírovou smlouvu. Někteří ruští experti pro Blízký východ dělají v souvislosti s tím velmi pochmurné prognózy. Toto řekl ředitel ruského Ústavu Blízkého východu Jevgenij Satanovskij:

Jestli využije egyptský prezident Mursí operace v Gáze k roztržení mírové smlouvy s Izraelem už teď, anebo si najde nějakou záminku až později – na tom už moc nezáleží. V každém případě prohlásí Mursí mírovou smlouvu s Izraelem za neplatnou. Válka mezi Izraelem a Egyptem buď kvůli situaci na Sinaji, anebo kvůli všeobecné krizi v Egyptě, anebo z nějakého jiného důvodu je pro egyptské vedení naprosto nutná. A nedá se tu nic dělat.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_11_15/94726216/

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře