Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izraelský důstojník kradl laptopy aktivistů z Freedom Flotilla

  • fotka.fejs
Izraelská vojenská policie zatkla armádního důstojníka, který kradl a přeprodával svým přátelům majetek zabavený aktivistům z humanitární Flotily svobody, jejíchž devět členů zmasakrovalo v mezinárodních vodách na konci května izraelské komando. Zatčený důstojník prý ukradl a prodal čtyři až šest laptopů.

Už dříve se objevovaly zprávy, z nichž vyplývalo, že v Izraeli kdosi používá kreditní karty zabavené aktivistům z Freedom Flotilla, nynější obvinění je svého druhu první, které Izrael ale přiznal. Vysoký důstojník kauzu označil za ostudnou s tím, že „ti vojáci nechápou, co znamená nosit uniformu izraelské armády".

S touto jinak vcelku správnou formulací ovšem souvisí i čerstvý skandál, který se rozpoutal kolem fotek svázaných Palestinců se zavázanýma očima, které si izraelští vojáci s oblibou vystavují na Facebooku. Jak konstatovala izraelská lidskoprávní organizace Breaking The Silence, není to přitom žádná výjimka, ale spíš norma. Skandál odstartovala bývalá vojačka Eden Abergilová, která ke snímku, na němž se usmívá před dvěma svázanými Palestinci, napsala, že to byly „nejlepší roky jejího života".

Za této situace (ale i s přihlédnutím k jiným okolnostem, samozřejmě) je asi příznačné, že aktuální průzkum veřejného mínění v USA a v Evropě ukazuje pokles podpory Izraeli. Zatímco ještě v srpnu 2009 odpovědělo 63 procent Američanů kladně na otázku, zda USA mají podporovat Izrael, letos v červnu už to bylo jen 51 procent. V prosinci 2007 pak 66 procent Američanů soudilo, že Izrael usiluje o mír s Palestinci, nyní je to už jen 46 procent.

Průzkum prováděný americkou židovskou organizací Israel Project přitom zjistil, že jen 19 procent Němců chová „vřelé city" k Izraeli, zatímco 50 procent jich svůj postoj popsalo jako „chladný". Oproti tomu 26 procent Němců vyjádřilo „vřelé" city vůči Palestincům, kteří jich nechali „chladnými" 39 procent. „Chladně" se vůči Izraeli staví i 49 procent Švédů, přičemž lépe je na tom židovský stát ve Francii, kde ho přijímá 24 procent obyvatel.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře