Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael: Pšt o válečných zločinech!

  • gabriella-shalev
Ačkoli izraelský premiér Benjamin Netanjahu poslední měsíce prohlašoval, že pro jednání s Palestinci o míru si neklade žádné podmínky, jeho vláda si je už klást prostě začala. Izraelská velvyslankyně při OSN Gabriela Shalevová nyní požaduje, aby světová organizace upustila od svého záměru projednávat Goldstoneovu zprávu o válečných zločinech spáchaných během izraelské agrese v Gaze, a prohlásila, že dokud se tak nestane, žádné mírové rozhovory nebudou.

„Nebudeme sedět u stolu a jednat s organizacemi a lidmi, kteří nás obviňují z válečných zločinů," prohlásila velvyslankyně, čímž jen doplnila beztak už nekonečnou řadu izraelských činitelů vytočených z Goldstoneovy zprávy. Ta přitom podle všeho neudělala o moc víc, než že potvrdila údaje, které několik lidskoprávních a humanitárních organizací v Izraeli a v zahraničí uvádějí už několik měsíců.

OSN přitom není účastníkem hypotetických mírových rozhovorů mezi Izraelem a hnutím Fatah, ale Fatah byl pod tlakem palestinského veřejného mínění nakonec donucen změnit svůj postoj, že o zprávě není nutné jednat. Palestinské rozhořčení přitom dosáhlo vrcholu ve chvíli, kdy se provalilo, že Izrael Fatah k tomuto ústupku donutil hrozbou dalších ekonomických sankcí.

USA sice Goldstoneovu zprávu odmítly jako „nevyváženou", nicméně někteří politici dál vyzývají Izrael, aby obvinění ve zprávě obsažená alespoň prověřil. V současnosti se takové výzvy ale minou účinkem, naopak se zdá, že by mohly Netanjahuově vládě posloužit jen jako další záminka k tomu, aby dál nejednala s Palestinci o míru.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře