Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Clintonová: USA nejsou s to zabránit Izraeli v útoku na Libanon

  • libanonska-vlajka
S vyhlídkou na další izraelskou agresi na libanonské území předseda tamního parlamentu Nabí Barrí konstatoval, že jeho země je v defenzivním postavení a vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo zorganizovat nová mírová jednání.

Barrího výzvu podle všeho ale odmávly Spojené státy, jejichž ministryně zahraničí Hillary Clintonová Barrího informovala, že USA nemohou udělat nic, čím by zastavily případnou izraelskou invazi, přičemž se odvolala na zprávy o vyzbrojování libanonského šíitského hnutí Hizballáh, jehož politické křídlo je dnes součástí libanonské vlády.

Koncem ledna izraelský ministr bez portfeje Jossi Peled prohlásil, že nová válka proti Libanonu je jen otázkou času. Jeho slova přiměla křehkou libanonskou vládní koalici k semknutí. Výsledkem je, že se na izraelskou invazi připravují jak bojovníci Hizballáhu, tak i libanonská pravidelná armáda.

Odmítnutí americké pomoci je o to víc příznačné, přihlédneme-li k tomu, jak moc se Obamova administrativa snažila zasahovat do loňských voleb v Libanonu, v nichž nepokrytě stranila proamerické sunnitské koalici. Tehdejší slib Bílého domu, že Libanon získá americkou „pomoc", pokud ve volbách zvítězí „ti správní hoši", se nyní ukazuje jako velké ponaučení pro ostatní svět: „Pomoc" neznamená pomoc před druhou agresí za čtyři roky.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře