Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bývalí němečtí diplomaté: Neustálá podpora Izraele musí přestat

  • stop-germany-israel
Čtyřiadvacet bývalých německých velvyslanců požaduje, aby německá vláda zaujala vůči Izraeli tvrdý postoj a znovu zvážila svou blízkovýchodní politiku. V dopise zaslaném německé kancléřce Angele Merkelové a ministru zahraničí Guidu Westerwellovi se vyslovili pro rozhodnější postoj vůči izraelské politice výstavby osad. Deník Süddeutsche Zeitung z dopisu cituje jejich názor, že „Izrael nemůže očekávat, že získá mír a držbu palestinské země současně."

Iniciátorem dopisu byl někdejší německý velvyslanec v Jordánsku Martin Schneller, mezi dalšími signatáři jsou Hans-Georg Wieck, bývalý šéf německé federální zpravodajské služby BND a velvyslanci Gerhard Fulda a Michael Libal.

Diplomaté tvrdí, že Německo se zavázalo ochraňovat bezpečnost Izraele „jako historické dědictví", nicméně skutečná bezpečnost může „být dosažena nejen politickými prostředky, ne okupací a kolonizací či spoléháním na vojenskou převahu. Naopak lze toho dosáhnout stažením z okupovaných palestinských území a pozdějšího palestinského státu."

Německá blízkovýchodní politika by se podle signatářů měla zaměřit na „naléhavé potřeby budoucnosti" bez ohledu na to, k čemu došlo mezi Němci a Židy v minulosti. Blízkovýchodní konflikt je třeba chápat jako „semeniště extremismu, který vážně ohrožuje bezpečnost nejen v regionu, ale i v Evropě a jiných částech světa."

List dále vyzývá k „tvrdšímu postoji" vůči Izraeli a palestinské vládě, požadujícímu realizaci řešení, spočívajícího v existenci dvou států. „Další poskytování určitých výhod či finanční podpory pro jednu či druhou stranu, stejně jako rostoucí sbližování s Evropskou unií by se mělo stát seriózním konkrétním pokrokem při zvládání konfliktu."

Skutečnost, že dopis zmiňuje finanční sankce, byť velmi neurčitě, je považována za prolomení německého tabu.

Další změnou, kterou diplomaté požadují, je zapojení Hamásu do politického procesu jako partnera při jednání. Požadují rovněž otevření přístupů do Gazy a upozorňují, že „tvrzení, že palestinský stát by představoval hrozbu pro existenci Izraele, už dále nelze brát vážně, naopak pokračující konflikt nutně povede k nedozírným rizikům".

Signatáři upozorňují, že jejich dopis nechce být protiizraelský. Bývalý velvyslanec Michael Libal řekl německé televizi: „Nejsme proti Izraeli, jsme prostě pro mír na Blízkém východě." Podle jeho vyjádření chtějí přimět německou vládu, aby podpořila mírové iniciativy Spojených států, i kdyby to mělo být spojeno s použitím určité formy nátlaku. V současnosti se podle signatářů pod principem solidarity rozumí podpora jakékoli politiky kterékoli izraelské vlády. „Myslím, že z dlouhodobého hlediska poskytneme Izraeli větší službu účastí na mezinárodním úsilí o dosažení míru."

Německá nová webová stránka „Deutsche Welle Online" ve středu 9. prosince uvedla, že němečtí diplomaté si už delší dobu vskrytu stěžovali, že Německo maří všechny snahy donutit Izrael k plnění mezinárodních závazků. Jako příklad uvedla zákaz odběru zboží vyrobeného v osadách vyhlášený některými evropskými zeměmi, jemuž Německo bránilo, nebo německé snahy zastavit uvnitř EU rostoucí kritiku izraelské politiky budování osad.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře