Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Britský vysoký komisař v mandátní Palestině přirovnal Židy k nacistům

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Archivní materiály ukázaly, že přirovnávání sionistického hnutí k nacismu není jen doménou současnosti a zaujatých kritiků Izraele, nýbrž již ve válečných letech se k němu uchýlili i sami představitelé britské mandátní správy.

  • britsky-vysoky-komisar-v-mandatni-palestine-prirovnal-zidy-k-nacistum

30. dubna 1948 napsal britský vysoký komisař Alan Cunningham svým nadřízeným, že Židé oslavují svůj vojenský úspěch i ve vysílání, které „je jak svým obsahem, tak způsobem podání pozoruhodně podobné vysílání nacistického Německa.“ Dodal, že tolik „vychvalovaná“ arabská armáda „byla uboze vybavená a špatně vedená“, Židé naproti tomu „prokázali svou převahu v organizaci, tréninku a taktice“. V jiné zprávě tvrdil, že jsou Židé připraveni na státní suverenitu i na maximální ofenzivu s „veškerým vybavením totalitního režimu“.

Tyto zprávy byly zveřejněny minulý týden jako součást záznamů koloniální administrace londýnského Národního archívu. Informoval o tom v pátek (26.4.) list Jewish Chronicle. Týden před tím, než Britové mandátní Palestinu opustili, se vysoký komisař navíc mylně domníval, že v zemi jsou již namíchány „veškeré ingredience úspěšného příměří“.

zdroj:http://www.ztis.cz/rubrika/zidovske-komunity-ve-svete/clanek/britsky-vysoky-komisar-v-mandatni-palestine-prirov

Facebook komentáře