Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

National Interest: vztahy Číny a USA přešly bod nenávratnosti

Vztahy mezi USA a Čínou nevyhnutelně způsobí prohru jedné ze stran, nezávisle na tom, jakým způsobem dokáží regulovat vznikající konflikty – vojenským nebo diplomatickým, píše vědecký pracovník oddělení teorie mezinárodních vztahů a diplomacie Klasické univerzity Střední Číny ve Wuhanu Ryan Pickrell pro časopis The National Interest.

Analytik poznamenává, že Čína navrhuje svou koncepci vztahů mezi Pekingem a Washingtonem — „nový model vzájemných vztahů mezi velkými zeměmi", který předpokládá vzájemnou úctu mezi dvěma státy.

„Přijetí nového modelu vytvoří mezinárodní situaci, příznivou pro rozvoj Číny — to umožní Pekingu stát se dominující silou v Asii bez konfliktu mezi mocnostmi", píše se v článku.

  • national-interest-vztahy-ciny-a-usa-presly-bod-nenavratnosti

V USA se nicméně domnívají, že „nový model" neodpovídá jejich zájmům — tato otázka byla jednou ze základních v programu návštěvy hlavy ČLR Si Ťin-pchinga v USA, ale znatelného pokroku v jednání s prezidentem USA Barackem Obamou dosaženo nebylo.

„Souhlasit s geopolitickými omezeními, navrhovanými strategickým protivníkem, znamená pro USA jako hegemona obětovat část síly a vlivu", předpokládá expert.

Přístup Američanů je založen na principu „neuškoď" — obě země se snaží se vzájemnou výhodou spolupracovat a vyhnout se soupeření. Taková strategie je neefektivní v dlouhodobé perspektivě — „dříve nebo později vyskočí džin z láhve" a neřešené problémy zkomplikují vztahy na maximum. Nejnebezpečnějším problémem, podle názoru Pickrella, jsou územní spory v Jihočínském moři.

Peking vidí územní spory jako pokus vnějších sil v čele se Spojenými státy zpochybnit suverenitu Číny. Washington naopak vidí jednání Pekingu jako agresi proti americkým spojencům a v regionu dokonce jako ohrožení liberálního pořádku, který je považován za klíčový princip pro udržení statusu USA.

Expert poznamenává, že v srpnu tohoto roku Spojené státy přijaly novou Strategii námořní bezpečnosti v Asijsko-Tichooceánské oblasti, jejímž cílem je „ochrana svobody navigace a principů a standartů mezinárodního námořního práva". Mluvčí MZV Číny Hong Lei zdůraznila, že Čína vystupuje proti „pokusům jakýchkoliv jiných zemí zpochybnit územní suverenitu Číny pod záminkou ochrany svobody námořní navigace".

„Může to být i „hra svalů", ale dokonce i v takovém případě konflikt zájmů Pekingu a Washingtonu v Jihočínském moři je podobný hře s nulovou částkou, což zvyšuje pravděpodobnost konfliktu. Pro Čínu jsou důležité potencionální sféry vlivu, pro USA — liberální pořádek a americká hegemonie", uvažuje analytik.

Podle jeho názoru v této situaci nelze konflikt vyřešit tak, aby nebyly dotčeny zájmy jedné nebo druhé strany, a, vzhledem k tomu, jak se Čína i USA drží svého kurzu, můžeme dojít k závěru, že krize přešla bod nenávratnosti.



Více: http://cz.sputniknews.com/svet/20151026/1508486/cina-usa-vztahy-nanavratnost.html#ixzz3pisRIer1

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře