Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jaká bude „nová japonská cesta“?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • hatojama
V dnešních volbách do dolní sněmovny japonského parlamentu drtivě zvítězila Demokratická strana Japonska Jučio Hatojamy nad Liberálně demokratickou stranou premiéra Taro Asy, který po odhadu výsledků zisku 300 mandátů (z 480) pro DSJ dnes večer podal demisi. Jučio Hatojama, pokud ve volbách jasně zvítězí (přesné výsledky budou známy zítra ráno, tj. 31.08.09), sestaví první vládu DSJ od roku 1955, vyjma 11 měsíců v letech 1993 až 1994.

Liberálně demokratická strana si za svoji prohru může sama. Vždy se opírala o tzv. keiretsu, vertikální strukturu firem, navazující na zaibatsu (horizontální propojené rodinné formy vlastnictví). Keiretsu jsou japonskou obdobou nám známých jihokorejských chaebolů, velkých průmyslových skupin opírající se o jednu mateřskou firmu, která vlastnictví dalších vykonává akcionářskými podíly. V Japonsku keiretsu vznikaly kolem bank (Mitsubishi, Mitsui, Sumitomo).

Nový premiér Hatojama není v politice úplným nováčkem, navíc jeho dědeček, Ičiro Hatojama, byl japonským ministrem zahraničních věcí. Přesto se má za to, že Japonci už nebudou tak okatě nadšeni z americké vojenské přítomnosti na ostrovech (50.000 vojáků) při absenci americké politiky vůči zemím jako je Japonsko a či členové ASEANu. Hatojama je toho názoru, že USA světu stále dominují, leč jsou slabé, a do deseti let by země ASEANu měly mít - například - vlastní rezervní měnu. Navíc, Japonsko bude navíc z hlediska ekonomického růstu předstiženo Čínou, a to prý „velmi brzy", což bude pro řadu Japonců stresující.

Demokratická strana Japonska je centristickou stranou, která se koaličně spojí možná i se sociálními demokraty. Hatojama vsadil na běžné Japonce, i důchodce, kteří jsou dnes ohroženi tak jako jiní. Jeho rétorika připomínala slovník Baracka Obamy, proto se má za to, že k zásadním rozporům mezi oběma zeměmi nedojde ani poté, co nová vláda v Tokiu pootočí „politickým kormidlem".

 

Facebook komentáře