Jaká bude „nová japonská cesta“?
- Podrobnosti
- ze světa / Asie a Pacifik|
- 30. srpen 2009|
- TEN|
- 7515 x
Liberálně demokratická strana si za svoji prohru může sama. Vždy se opírala o tzv. keiretsu, vertikální strukturu firem, navazující na zaibatsu (horizontální propojené rodinné formy vlastnictví). Keiretsu jsou japonskou obdobou nám známých jihokorejských chaebolů, velkých průmyslových skupin opírající se o jednu mateřskou firmu, která vlastnictví dalších vykonává akcionářskými podíly. V Japonsku keiretsu vznikaly kolem bank (Mitsubishi, Mitsui, Sumitomo).
Nový premiér Hatojama není v politice úplným nováčkem, navíc jeho dědeček, Ičiro Hatojama, byl japonským ministrem zahraničních věcí. Přesto se má za to, že Japonci už nebudou tak okatě nadšeni z americké vojenské přítomnosti na ostrovech (50.000 vojáků) při absenci americké politiky vůči zemím jako je Japonsko a či členové ASEANu. Hatojama je toho názoru, že USA světu stále dominují, leč jsou slabé, a do deseti let by země ASEANu měly mít - například - vlastní rezervní měnu. Navíc, Japonsko bude navíc z hlediska ekonomického růstu předstiženo Čínou, a to prý „velmi brzy", což bude pro řadu Japonců stresující.
Demokratická strana Japonska je centristickou stranou, která se koaličně spojí možná i se sociálními demokraty. Hatojama vsadil na běžné Japonce, i důchodce, kteří jsou dnes ohroženi tak jako jiní. Jeho rétorika připomínala slovník Baracka Obamy, proto se má za to, že k zásadním rozporům mezi oběma zeměmi nedojde ani poté, co nová vláda v Tokiu pootočí „politickým kormidlem".
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (27.6.2025)
- Vrábel se ptá Fialy ve Zlíně, kde vezme 5 procent z HDP na zbrojení (Doplněno!)
- Pan VK komentuje aktuální události na SV (27.6.2025)
- Rusi včera obsadili „americkú“ baňu na lítium
- Pravda o Zelenském (video)
- Skálova simultánka: Bibi chtěl diktovat, teď aby si ukousal nehty