Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Evropa našla, čím odpoví Íránu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • iransky-rezim
Brusel zavádí dodatečný balík sankcí vůči Islámské republice. Dohody o otm bylo dosaženo na zasedání ministrů zahraničí členských zemí EU. Sankce se zavádějí proti 180 íránským společnostem a soukromým osobám. Nejde však o opatření zaměřená proti energetickému sektoru a Ústřední íránské bance.

Rozhodnutí o dodatečných sankcích bylo přijato dva dny po útoku íránských studentů na velvyslanectví Velké Británie v Teheránu. Následující diplomatický skandál a odvolání velvyslanců nejen Velké Británie, ale také Nizozemí, Francie a dalších zemí EU způsobily další kolo napětí ve vztazích s Islámskou republikou. Při projednání dodatečných sankcí trvaly Londýn a Paříž na té nejtvrdší variantě. Ta ale nebyla realizována, podotkl v interview pro Hlas Ruska expert Ústavu orientalistiky Ruské akademie věd Vladimir Sažin.

„Projednávala se otázka o tom, aby se sankce dotýkaly ropného průmyslu Íránu. Ne všichni v EU s tím souhlasili. Iniciátorkou vystoupila Francie, pro byla Anglie. Takové země, jako je například Řecko, které závisí od íránské ropy, vystoupily proti".

Nový balík sankcí byl schválen skoro jednomyslně. Avšak nehledě na to nepřistoupí mnohé členské země EU na plné roztržení vztahů s Íránem, tvrdí profesor katedry orientalistiky Moskevské vysoké školy mezinárodních vztahů Sergej Družilovskij:

„Itálie neodvolá svého velvyslance za žádných podmínek a nebude dělat žádné demarše. Protože mnohé země jsou úzce spojeny s íránským byznysem. Nejde jen o ropu. Íránský trh je velký. Investice do íránské ekonomiky jsou velmi výnosné. Pokud jde o sankce: ano, Írán je skutečně v těžké situaci. V Teheránu však soudí, že dokud se bude íránská ropa dodávat na světové trhy, překonají jakékoliv těžkosti. Írán je čtvrtou zemí světa pokud jde o zásoby ropy. A budou-li zavedeny sankce proti jejím dodávkám, bude to mít pro Evropu vážné následky. Protože libyjská ropa není, irácká fakticky také není. Sama Saúdská Arábie to nezvládne".

Úřady Islámské republiky už prohlásily, že jsou připraveny čelit Západu jakýmikoliv prostředky, a dokonce zahájily vojenská cvičení v oblasti Perského zálivu. A německá prokuratura ve čtvrtek prohlásila, že vyšetřuje „možné íránské plány zasazení úderů vojenským objektům USA a SRN".

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/12/01/61335979.html

Facebook komentáře