Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Další zfalšované volby v Afghánistánu, další „úspěch“ okupace

  • volby-fales
Parlamentní volby v Afghánistánu dopadly podle očekávání. Účast v nich podle „Nezávislé volební komise" dosáhla 40 procent oprávněných voličů, tedy že hlasovalo 3,6 milionu z 9,2 milionu oprávněných voličů.

Je přitom příznačné, že ještě při neuvěřitelně zfalšovaných loňských prezidentských volbách tatáž komise tvrdila, že oprávněných voličů je v Afghánistánu 11,4 milionu a na svých webových stránkách tento údaj dosahoval dokonce čísla 16,7 milionu.

Tentokrát se z bezpečnostních důvodů - Taliban podnikl několik stovek útoků, aby volby narušil - neotevřela zhruba pětina všech volebních místností a prázdnotou zívaly i ty místnosti, které se otevřely. Předvolební průzkum ukázal, že se k volbám, chystá asi 70 procent voličů, přičemž bezmála týž počet byl už dopředu přesvědčený, že volby budou zfalšované. O tom, že Afghánci vědí, svědčí zprávy popisující volný prodej hlasovacích lístků na bazarech...

Volební den si vyžádal nejméně 19 mrtvých, nespočet zpráv o volebních podvodech a také už i první stovku stížností na průběh hlasování, z něhož má vzejít 249 poslanců afghánského parlamentu. Podle údajů OSN se o znovuzvolení ucházelo 90 procent poslanců, kteří byli zvoleni už v roce 2005 (další stávající poslanec byl diskvalifikován, 15 jich odchází na odpočinek a 10 jich bylo zabito nebo v průběhu svého mandátu zemřeli). Je pozoruhodné, že podle nezávislých zdrojů bylo mezi vítězi z voleb z roku 2005 40 polních velitelů dál napojených na ozbrojené skupiny, 24 členů zločineckých gangů, 17 obchodníků s drogami a 19 dalších, kterým hrozilo stíhání za závažné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Ostatně, Nezávislá afghánská komise pro lidská práva soudí, že 80 procent provinčních kandidátů a více než 60 procent z těch, kdo byli zvoleni v Kábulu, má styky s ozbrojenými skupinami.

Tito lidé se tak v současnosti vkopírují do dalšího parlamentu - výsledky hlasování mají být oficiálně vyhlášeny nejdříve až někdy v říjnu - a vše bude v naprostém pořádku. Vrchní velitel okupačních vojsk generál Petraeus označil volby za „úspěch" a tvrdil, že hlasování „vyslalo silné poselství" povstalcům a činitelé NATO mu přizvukovali, že násilnosti během voleb vůbec nebyly tak hrozné, jak by se na pohled mohlo zdát...

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře