Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zběsilost v uniformách: „Zabij všechny!“

  • us-armyx
Vojáci ze základny Fort Carson v Coloradu, jejíchž deset příslušníků už bylo po návratu do civilního života obžalováno z vraždy, pokusu o vraždu či zabití, v rozhovorech pro Gazette of Colorado Springs vyprávěli o naprostém zhroucení disciplíny v jejich jednotce v Iráku.
„Před koncem našeho pobytu už jsme byli šílení a unavení a frustrovaní," říká Daniel Freeman. „Přišel jsi k nám moc blízko, zapálili jsme tě. Nezastavil jsi, přejeli jsme tě i s tvým autem naším Bradleyem", obrněným bojovým vozidlem. Na taxikáře se střílelo bez jakýchkoli důvodů, lidi jsme běžně po výslechu shazovali s mostů, dodává Marcus Griffin, který byl z armády propuštěn s posttraumatickým stresovým syndromem.

 

Jednotka z Fort Carsonu byla do Iráku poprvé vyslána na roční misi v září 2004 a operovala v tzv. sunnitském trojúhelníku, kde zahynulo 64 jejích příslušníků a více než 400 jich bylo zraněno, což je dvojnásobek oproti průměru u ostatních amerických armádních brigád v Iráku. Od roku 2005 pak byli příslušníci jednotky o síle 3500 mužů zapleteni do rvaček, znásilnění, obchodu s drogami, domácího násilí, střelby, ubodání, únosů a vyskytlo se i několik sebevražd.
Prvním, kdo někoho po návratu z Iráku zabil, byl Anthony Marquez, který v roce 2006 brokovnicí vyhrožoval pouličnímu drogovému dealerovi a nakonec ho i zastřelil. Marquezova matka připomíná, že na synovo násilnické chování a alkoholismus, které u něj zpozorovala po jeho návratu z války, upozornila jeho nadřízené. „Můj syn byl jako časovaná bomba," říká.
„Kdybych jen tak šel po ulici za normálních okolností, určitě bych se střílením váhal," dodává Marquez, který si odpykává 30 let za vraždu. „Po návratu z Iráku to ale bylo prostě normální."
Armáda tímto způsobem vojáky cvičí, vysvětluje Kenneth Eastdridge, který je ve vězení na deset let za spoluvinu na vraždě. „Armáda vám vtlouká do hlavy, dokud se z toho nestane instinkt: zabij všechny, zabij všechny," říká. „A tak to děláte. Oni si asi myslí, že se pak prostě vrátíte domů a jednoduše se vypnete."
Vojín John Needham popsal některé ze zločinů spáchaných jeho kolegy v dopise, který v prosinci 2007 zaslal inspekci ve Fort Carson. Mimo jiné v něm Needham popisuje, jak seržant bezdůvodně střelil do hlavy iráckého kluka, který jel kolem na kole. Jiný seržant zase zastřelil muže při výslechu, pak ho naložil do svého humwee a jezdil s ním po okolí. Podle Needhama pak mrtvému z hlavy vyjmul mozek.
Armádní vyšetřování dospělo k závěru, že tato obvinění nelze doložit.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře