Washington schválí preventivní útok na Írán
- Podrobnosti
- ze světa / Amerika|
- 21. duben 2013|
- Alexej Ljachov, Vlad Grinkevič|
- 4597 x
Amerika zaručuje Izraeli podporu v případě vojenského konfliktu s Íránem. Informují o tom některá média. Přičemž není důležité, jestli to bude odrážení agrese nebo preventivní úder Tel Avivu.
Tento krok můžeme jen sotva pokládat za nečekaný. Izrael je strategickým spojencem USA a íránský jaderný program je dávno velkým problémem pro Washington a Tel Aviv. Prezident Ústavu strategického hodnocení Alexandr Konovalov:
- Dalo se to čekat a je to pochopitelné, protože Írán patří mezi nejvážnější odpůrce USA. Teď je jednou ze zahraničněpolitických priorit USA zabránit tomu, aby Írán vyvinul jadernou zbraň. V USA se vyslovuje mnoho takových názorů jako, že získá-li Írán jadernou zbraň, pak tím vytvoří nebezpečnou situaci a vznikne víc problémů, než by tomu bylo v případě vojenské operace zaměřené na likvidaci jeho jaderné infrastruktury.
Rezoluce schválená americkým Senátem, podle níž Washington poskytne Izraeli všestrannou pomoc v případě vojenského konfliktu s Íránem, neznamená, že situace na Blízkém východě je na nejvyšší míru napjatá. Experti naopak dokonce vidí příznaky toho, že se situace kolem íránského problému začíná uvolňovat. Politolog a publicistaDmitrij Drobnickij:
- Obamova administrativa prosazuje od roku 2008 vytrvale politiku zadržování Izraele před akcemi nezkoordinovanými se Spojenými státy a celým světovým společenstvím. Prezident Obama, viceprezident Joseph Biden a noví lidé v Obamově administrativě hovořili o tom, že by bylo žádoucí vyřešit íránský problém diplomatickou cestou. Obě sněmovny amerického Kongresu ale často přijímají mnohem tvrdší rezoluce než výkonná moc.
Jeden ze spoluautorů dokumentu – republikánský senátor Lindsey Graham zdůraznil, že by se na rezoluci nemělo pohlížet jako na výzvu k válce. Amerika si nepřeje konflikt, současně by ale nechtěla, aby se Írán stal jadernou mocností. Silové řešení íránského problému může mít ještě podle Alexandra Konovalova za následek závažné ekonomické problémy, Přičemž nejen pro tento region, ale i pro celý svět:
- Konflikt v Íránu by byl nanejvýš nežádoucí, alespoň z toho důvodu, že je to jeden z regionů světa nejcitlivěji reagující ekonomickými následky. Hormuzský průlivem se plaví stovky lodí, tankery tudy vezou ropu do celého světa. Ropa z Perského zálivu se dováží hlavně do Asie. Zastavení těchto dodávek jako důsledek nějakých vojenských akcí bude mít okamžitě negativní dopad na světovou ekonomiku.
Podobná kataklyzmata jsou zvlášť nebezpečná teď, kdy světová ekonomika prožívá vleklou krizi. Slibná je ta skutečnost, že podle slov expertů není zasazení preventivního úderu pro Izrael cílem, ale prostředkem. Izrael může zaútočit jen v tom případě, že si bude židovský stát jistý tím, že Írán už vlastní jadernou zbraň nebo má blízko k jejímu vyvinutí. V tomto případě se už Izrael nebude ohlížet na Washington a světové společenství. Bude to otázka života a smrti. Izrael je maličká zem. Jaderný výbuch na jeho území bude znamenat národní katastrofu a možná i konec existence tohoto státu.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články