Vracejí se Američané k izolacionismu?
Výsledky průzkumu veřejného mínění Pew Research Center mohou naznačovat počátek zásadní proměny náhledu americké veřejnosti na zahraniční politiku své země - Američané se totiž začali odklánět od globalistického intervencionismu k čemusi, co Pew nazývá „izolacionistickými náladami".
Tento výklad lze ale vnímat i tak, že se Američané odklánějí od dosavadní bojovnosti ve prospěch neintervenční zahraniční politiky, přičemž dál uznávají význam zahraničního obchodu a jsou přitom více nakloněni svobodnému obchodu než dříve. Co je ale na výsledku průzkumu nejpřekvapivější, že v něm Američané ve své většině poprvé za posledních 40 let řekli, že by si Amerika měla hledět svého.
Zvláštní je, že stejné otázky agentura Pew položila i členům Výboru pro zahraniční vztahy (Council on Foreign Relations, CFR), a zjistila, že tato skupina lidí utvářejících americkou zahraniční politiku žije dál v pocitu, že USA mají světu dominovat a dávat v zahraniční politice přednost intervencionismu.
Změna nálad Američanů ale není ani zdaleka dokonána, neboť většina dotázaných například v zásadě podporuje vojenskou akci proti Íránu a mnozí dál nevidí nic špatného na mučení. Pokud ale bude trend naznačený průzkumem pokračovat, bude zajímavé sledovat, zda se členové CFR přidají k občanům, nebo zda se nůžky mezi názorem obyvatelstva a vlády budou rozvírat víc, než je tomu dnes.