Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Studie: Americká moc upadá

  • wecant
Bez pomoci spojenců budou Spojené státy podle všeho ustupovat z mezinárodní scény, konstatuje londýnský International Institute for Strategic Studies. Podle jeho analýzy se Barack Obama bude muset stále častěji obracet o pomoc k jiným zemím při řešení světových problémů, částečně i proto, že mu prostě nic jiného nezbude.

„Na domácí scéně Obama mohl získávat body s heslem ´Ano, my to dokážeme´, nicméně na mezinárodní scéně bude stále častěji zjišťovat, že ´ne, to nedokážeme´," konstatuje IISS ve svém výročním přehledu světových událostí.

Studie připomíná, že boj americké armády proti odboji v Iráku a Afghánistánu jasně odhalil meze americké vojenské síly, zatímco bezmála kolaps světových finančních trhů zničil ekonomickou základnu, o níž se tato síla opírala. Spojené státy navíc ztratily tah při omezování íránského jaderného programu nebo nastolení míru na Blízkém východě. „Podíl Spojených států na ´globální moci´, ať ho budeme měřit jakkoli, klesá," podotýká zpráva.

Jiný londýnský think tank, Chatham House, dodává, že nárůst relativní síly Číny, Indie, Ruska a Evropské unie situaci Spojeným státům znesnadňuje ještě víc. „Amerika by měla do stylu svého vedení zapracovat změny," konstatuje Robin Niblett z Chatham House. „Nikdo by neměl pochybovat, že USA zůstávají nejmocnějším státem na světě, ale budou to mít stále těžší svou sílu používat, natož ji používat k tomu, aby ovlivnily někoho jiného."

A kromě vzestupu regionálních mocností v neprospěch USA hraje i fakt, že byly dlouho vnímány spíše jako problém samy o sobě, než jako součást řešení nějakého problému - včetně například klimatických změn, finanční krize nebo krachu blízkovýchodního mírového procesu. „USA s sebou navíc vlečou závaží neúspěšných politik a neúspěšného přístupu k finančním otázkám," dodává Niblett. „Mají toho moc co napravovat."

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře