Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Podivná „špionská“ kauza má asi jen zhoršit vztahy USA a Ruska

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • vlada-putin
Rusko lehce zesměšnilo zatčení 11 ruských občanů v USA coby hluboko spících agentů a označilo tento krok za bezpředmětný a nevhodný. Premiér Putin varoval, že se americká policie postupem proti nim „vymkla kontrole" a po měsících relativního klidu se do vztahů USA a Ruska vkradlo napětí.

Deset z nich bylo zatčeno na východním pobřeží USA, jedenáctý na Kypru. Prý byli do USA vysláni s „americky znějícími" příjmeními a amerikanizovali se v naději, že se snad jednou dostanou k nějakému tomu tajemství.

Zvláštní je, že vzhledem k důkladné konspirační dokumentaci, která proti nim byla shromážděna, nebyl ani jeden z jedenácti zatčených špionů obviněn ze špionáže. Místo toho jim hrozí trest za porušení imigračních zákonů a možná i za to, že se po příjezdu do USA neregistrovali coby cizí agenti. O určité rozpačitosti obžaloby svědčí i zpráva, podle níž „používali triky vyspělé techniky".

Policie zasáhla nejspíš proto, že se po dekádách pohodlného života v Americe jednomu ze „špionů" podařilo se dostat blíž k „newyorskému finančníkovi" a nabídla se mu tak možnost získávat „cenné informace" o obchodování na trhu se zlatem.

Celý skandál se zrodil jaksi odnikud, překvapil i mnohé politiky na obou stranách a zdá se, že jediným cílem akce je zhoršit vztahy mezi oběma zeměmi. Tradice by nyní Rusům velela začít sbírat po Moskvě či Petrohradu recipročně 11 špionů amerických...

 

Facebook komentáře