Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Gates: Severní Korea je „příliš vzpurná“ na to, aby sankce fungovaly

  • gates-robert-valka
Zatímco Obamova administrativa usiluje o zpřísnění sankcí proti Severní Koreji, aby ji ztrestala za vzpurnost, někteří vládní činitelé vyjadřují obavy, že severokorejská vláda je až „příliš vzpurná" na to, aby sankce fungovaly.

„Dokud bude tamnímu režimu jedno, co si o něm svět myslí, dokud se nebude starat o situaci, v níž žijí jeho občané, není toho mnoho, co lze ještě udělat," varoval ministr obrany USA Robert Gates „pokud nebudete v některém bodě ochotni použít vojenskou sílu".

Je to Achillova pata konceptu mezinárodních sankcí obecně, kdy USA vždy rychle na nejrůznější země světa uvalovaly sankce, ale jen výjimečně byly s to se s těmito zeměmi usmířit. Většina protiiráckých sankcí uvalených před dvaceti a více lety ještě za Saddáma platí dnes, po sedmi letech americké okupace země - mimo jiné nutí Irák, aby se ukončil svůj jaderný program, který ani nemá.

Podle Gatese mají sankce smysl jen ten, že „neudělat nic by vytvořilo nevhodný precedent". Pokud ale veřejně přiznává, že sankce poškodí hlavně obyvatelstvo Severní Koreje, zatímco tamnímu režimu neublíží, lze je ještě obhájit a uchovat přitom „tvář" Obamovy administrativy?

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře