Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Blackwater pomáhal plánovat vraždy džihádistů

  • blackwaterxx
CIA v roce 2004 najala firmu Blackwater pro svůj tajný program vyhledávání a likvidace operativců hnutí Al Kajda, oznámil list The New York Times s odvoláním na americké vládní činitele. Firma Blackwater, která proslula mimo jiné svým agresivním postupem v Iráku, se na tomto programu podílela plánováním, výcvikem a sledováním. CIA na to vynaložila několik milionů dolarů, nicméně v rámci programu údajně nebyl nikdo ani chycen, ani zabit.

Podíl soukromé firmy na programu takového druhu přiměl nynějšího ředitele CIA Leona Panettu, aby o situaci v červnu informoval Kongres s tím, že CIA před ním sedm let některá fakta tajila. Americká vláda najímala žoldnéře a specialisty například na výslechy a mučení vězňů, jejich účast na programu smrtícího charakteru ale podle vládních činitelů vyvolává hluboké znepokojení z toho, že není jasné, kdo nese zodpovědnost za tajné operace.

Blackwater se kvůli svým akcím v Bagdádu nedávno raději přejmenovala na Xe Services, nicméně za své služby od Bushovy vlády vyinkasovala stovky milionů dolarů. V Iráku sloužila hlavně jako ochranka amerických diplomatů a několikrát byla obviněna z „neúměrného použití síly". Příkladem může být přestřelka v Bagdádu, kdy žoldáci Blackwateru zabili 17 lidí. Irácká vláda od té doby odmítá firmě vydat souhlas k činnosti.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře