Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Americká pomoc na nákup amerických zbraní

  • us-zbrane
Těsně před Vánoci podepsal prezident Barack Obama zákon o jedné z největších amerických zahraničních pomocí. Nesměřuje ale do Afriky nebo do nějaké chudé země ze žebříčku Světové banky, nýbrž do Izraele. Židovský stát tak v roce 2010 obdrží 2,77 miliardy dolarů (a více než 30 miliard v příštích deseti letech).

Podmínkou této „pomoci" ovšem je, že Izrael 75 procent z této sumy použije na nákup amerických zbraní, což je věc, která v době krize může udržet při životě mnohé americké fabriky a s nimi i celá města. Vůbec poprvé navíc USA dají také 500 milionů dolarů palestinské samosprávě, včetně sta milionů na výcvik bezpečnostních sil, ovšem za podmínky, že palestinské vedení uzná stát Izrael.

Izrael je už roky největším příjemcem americké zahraniční pomoci. Následuje ho Egypt (s 1,75 miliardy ročně), ovšem i tato pomoc je vázána na nákup amerických zbraní.

Celkem USA v rozpočtovém roce 2008 věnovaly zahraničním vládám na nákup amerických zbraní 4,7 miliardy dolarů. Za Obamy byl rozpočet zahraniční pomoci navýšen o 10 procent.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře