Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Egyptě bude občanská válka, pokud se prezidentem stane Shafiq

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • egypt
Egyptská volební komise odložila ohlášení výsledků prezidentských voleb kvůli “nutnosti prozkoumání stížností uchazečů.” I když pořád není jasné, kdo nejčistější a nejtransparentnější volby v Africe vyhrál, tak je jasné, že Shafiq moc dobrou volbou nebude.

Egyptské revoluční Hnutí mládeže ze 6.dubna vyhrožuje, že pokud bude Shafiq prezidentem, tak v zemi vypukne občanská válka. Je jasné, že v tomto případě by se země rozdělila na půlky. Co přesně se tu ale děje?

Když vojenské junta minulý týden rozpustila parlament a omezila novému prezidentovi moc, tak jediný, kdo to tak nějak odsoudil byl generální tajemník OSN Ban Ki-Moon. Junta ale moc civilistům zatím nepředala, tím vytváří akorát ještě větší chaos. Je tu pořád moc otázek, je pro to ale jedna jasná odpověď: Někdo tu tahá za nitky.

Už když proběhly v Egyptě parlamentní volby, tak se začaly objevovat hlasy, že Katar, Saúdská Arábie a Spojené státy financovaly Muslimské bratrstvo. Koncem loňského roku prominentní egyptský intelektuál Rifaat Sayid Ahmad tyto země obvinil, že Spojené státy přes své velvyslance v Káhiře, Saudská Arábie a Katar od začátku egyptské revoluce podle oficiálních zpráv utratili 5-7 miliard dolarů. Youssef Al-Qardawi pomáhal tyto finance doručit na podporu hnutí Wahabistů a zamerikanizovaných skupin při volbách.

Jeho tvrzení se dá věřit, protože v Saúdové, Američané, Jordánci a Pákistánci v minulosti egyptské Muslimské bratrstvo podporovaly, včetně jejich masakrů v Sýrii. Tato spolupráce se datuje už od konce 70tých let minulého století. V dubnu navíc Obama Bratrstvu slíbil pomoc 1,5 miliardy dolarů.

Týden před prvním kolem prezidentských voleb byl na letišti v Káhiře zadržen šéf katarské rozvědky, který měl v tašce miliony dolarů. Muslimské bratrstvo hned oznámilo, že tyto peníze byly pro jejich soupeře Shafiqa, i když oni sami dostávají peníze od Kataru, Saúdské Arábie a USA. Komu ty peníze šly můžeme jenom spekulovat.

Když to tak nějak shrneme, tak…Spojené státy dlouhé roky podporovaly Mubarakovu vládu. Po “revoluci” podporovaly jeho svržení, Muslimské bratrstvo a tajně i vojenskou juntu. Vojenská junta pak rozpustila parlament, ve kterém vládlo Bratrstvo, které od nich mělo dostat peníze, a omezila moc prezidentovi. Tím opět vypukly protesty a výhružky, že vypukne občanská válka, pokud vyhraje Shafiq.

Při současné situaci je teď skvěla možnost rozdělit Egypt. Ať ty volby vyhraje kdokoliv, je to velice nebezpečná hra.

zdroj:wertyzreport.com

Facebook komentáře