Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA plánují obnovit "bezpečnostní partnerství" s Nigerem

Francie dokončila svůj odchod z Nigeru tento měsíc, ale Spojené státy udržují svou vojenskou přítomnost.

Americký představitel ve středu uvedl, že Spojené státy plánují obnovit své bezpečnostní partnerství s nigerskou vládou po převratu, známou jako Národní rada pro ochranu vlasti (CNSP).

Nigerští vojenští důstojníci založili CNSP, vedenou generálem Abdourahamane Tchianim, poté, co svrhli bývalého prezidenta Mohameda Bazouma při puči 26. července. Molly Phee, náměstkyně ministra zahraničí USA pro africké záležitosti, novinářům řekla, že se setkala s ministry CNSP a vyzvala je, aby oznámili harmonogram návratu k demokratické vládě.

  • usa-planuji-obnovit-bezpecnostni-partnerstvi-s-nigerem

"V našich rozhovorech jsem potvrdila záměr Spojených států obnovit bezpečnostní a rozvojovou spolupráci ve fázích, na recipročním základě, hned jak CNSP přijme jistá opatření," řekla Phee. "Dala jsem jasně najevo CNSP, že chceme být opět dobrým partnerem, ale CNSP musí být dobrým partnerem pro Spojené státy."

Prezident Biden podle agentury Reuters minulý týden v Kongresu řekl, že v Nigeru je v současnosti umístěno 648 amerických vojáků. Než Spojené státy v září přemístily své síly, bylo v zemi asi 1100 amerických vojáků. Spojené státy mají také velkou základnu dronů v Nigeru, jejíž vybudování stálo více než 100 milionů dolarů, známou jako Airbase 201.

CNSP požadovala stažení francouzských sil z Nigeru po vzoru vyhnání Francie z jejích bývalých kolonií v západní Africe, ale Spojeným státům bylo dovoleno zůstat. Nigerská armáda v úterý uvedla, že francouzští vojáci dokončí stažení do 22. prosince a odejdou „navždy“.

Phee také řekla, že CNSP je otevřená jednání s Hospodářským společenstvím západoafrických států (ECOWAS), blokem západoafrických národů, který hrozil vojenskou intervencí, když byl Bazoum poprvé svržen.

Hrozba invaze se snížila, ale ECOWAS nadále zachovává tvrdé sankce proti Nigeru a nepovoluje humanitární pomoc do země.

Zdroj: https://espanol.almayadeen.net/noticias/medios-internacionales/1792200/estados-unidos-planea-reanudar-la-asociaci%C3%B3n-de-seguridad-co

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře