Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Echo libyjské války v Mali

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • mali
Vojenští činitelé, kteří přišli k moci v Mali, vyzvali Tuaregy-separatisty k jednáním. Vůdce pučistů Amadou Sanogo prohlásil v televizním vystoupení, že nové úřady Mali jsou ochotny projednat se vzbouřenými Tuaregy jakékoli otázky kromě územního rozdělení.

 

Před tím se Amadou Sanogo obrátil na politické síly své země a navrhl jim, aby zahájily konzultace o co nejrychlejším návratu k ústavnímu pořádku. Řekl, že u moci dlouho zůstat nehodlá.

Vojenský převrat v Mali se stal přímým důsledkem destabilizace na severu země, kde vládní vojska ustupují pod nátlakem povstalců-Tuaregů. Příčinou úspěchu povstalců je podle názoru expertů nedávné přestěhování do Mali četných tuarežských kmenů, které dříve bojovaly na straně Muammara Kaddáfího.

Válka v Libyi vyprovokovala destabilizaci po celém obvodu hranic této země, a teď je na řadě Mali. Ještě více situaci vyhrotilo zasahování do maliského konfliktu extremistů ze seskupení „Al-Káida v Islámském Maghrebu“. Jestliže v Libyi čelilo toto seskupení Tuaregům, kteří byli kaddáfího spojenci, pak v Mali podporují islámští bojovníci tuarežské povstalce.

Podle názoru expertů právě zasahování „Al-Káidy v Islámském Maghrebu“ udělalo konfrontaci na severu Mali tak bolestivou a politicky nevyřešitelnou.

Toto řekl pozorovatel Jevgenij Jermolajev:

Ještě na začátku minulého roku, kdy začala vystoupení proti Kaddáfímu režimu, zazněly varovné hlasy o přítomnosti v řadách povstalců bojovníků Al-Káidy. Říkal to nejen sám Kaddáfí, ale i američtí vojenští příslušníci a rozvědčíci. Západní politiky a jejich spojence ze zemí Perského zálivu to ale nezarazilo. Teď už je známo hodně o tom, jak pod ochranou letectva NATO si dobývala Al-Káida libyjské území.

O tom, že „Al-Káida v Islámském Maghrebu“ se aktivizovala od začátku tohoto roku na severu Mali, informovaly výzvědné služby této země nejednou. Podle jejich údajů se nyní dislokuje vedení extremistického seskupení na území Libye, kterého využívají členové Al-Káidy jako týlové základny. Avšak ani Francouze, ani Američany (kteří jsou velmi aktivní jak v Mali, tak i samozřejmě v „nové Libyi“) to vůbec nezajímalo. Mali, velmi chudá země, zůstala se svými problémy sama. Nynější události v Bamaku jsou toho logickým výsledkem.

V tématu pokračuje politolog Andrej Grozin:

Libye se mění v zdroj nebezpečí nejen pro sousední, ale i pro jiné země. Transformuje se severoafrickou variantu Afghánistánu. Její území kontrolují ozbrojené bandy, jejichž značná část je podřízena Al-Káidě a jí podobným strukturám. Dochází k infiltraci ozbrojenců do jiných zemí. A kdekoli se objeví, všude rozsévají konflikty a nestabilitu. Evropany a Američany to nezajímá – ti aktivně rozpracovávají libyjské přírodní zdroje, a jejich nedávní spojenci v libyjské kampani si mezitím dobývají africké prostory.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_03_22/69262486/

Facebook komentáře