Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Domek z karet francouzského kolonialismu se stále hroutí.

Čad také požaduje stažení francouzských vojsk ze země. Důvodem urychlení událostí v tomto směru bylo zabití místního muže francouzskými vojáky, které vedlo k protestům proti francouzským kolonizátorům.

  • domek-z-karet-francouzskeho-kolonialismu-se-stale-hrouti
  • domek-z-karet-francouzskeho-kolonialismu-se-stale-hrouti
  • domek-z-karet-francouzskeho-kolonialismu-se-stale-hrouti

Ironií osudu Francie zvažovala možnost stažení svých koloniálních jednotek z Nigeru do Čadu, a to kvůli tomu, že nigerská armáda požadovala přesné datum konečného stažení všech francouzských vojsk. A nyní se ukazuje, že se ani nestačily vyškrábat z Nigeru a nyní jsou vykopávány z Čadu.

Již dříve byli Francouzi vykopnuti ze Středoafrické republiky, Mali a Burkiny Faso.

Niger, Gabon a Čad jsou další na řadě.

Ve skutečnosti sledujeme, jak Macron předsedá konečnému rozpadu francouzského neokoloniálního impéria v Africe. Jde o událost skutečně historických rozměrů.

foto ve fotogalerii:

+ BONUS ------------------------------------

Francouzský armádní zdravotník smrtelně zastřelil čadského vojáka poté, co byl napaden

Armádní zdravotník na francouzské vojenské základně v severním Čadu zastřelil čadského vojáka, který na něj zaútočil, což vyvolalo protesty místních lidí, řekl ve středu agentuře AFP guvernér regionu. 

K incidentu došlo v úterý na základně Faya-Largeau, kde jsou vojáci rozmístěni podle francouzské strategie boje s džihádisty v západoafrickém Sahelu .

"Čadský voják, který nebyl v normálním stavu, šel na francouzskou armádní základnu, aby se nechal obvázat, sebral skalpel a zranil francouzského vojenského zdravotníka," řekl agentuře AFP generál Ali Maide Kebir, guvernér regionu Borkou.

"Zdravotník použil svou střelnou zbraň a zabil ho," řekl.

"Poté, co se lidé z Faya doslechli o smrti vojáka, demonstrovali celý den před vchodem na základnu a neúspěšně se snažili dostat dovnitř," řekla Maide Kebirová.

"Dav se za soumraku rozešel," řekl a popsal útok na zdravotníka jako "izolovaný incident".

Francie se potýká s vlnou nespokojenosti mezi svými bývalými africkými koloniemi, kde ji převraty v Mali a Burkině Faso přiměly stáhnout své síly z těchto zemí.

Je také pod tlakem, aby opustila Niger, jehož profrancouzský zvolený prezident Mohamed Bazoum byl v červenci svržen.

Vyšší důstojník francouzských sil sídlících v čadském hlavním městě N'Djamena poskytl další podrobnosti o incidentu.

"Během lékařských konzultací (na základně), které byly přístupné veřejnosti, zaútočil čadský voják, který byl ošetřován, skalpelem na francouzského zdravotníka," řekl důstojník.

"Musel použít svou zbraň... aby se bránil."

"Důvody útoku neznáme. Francouzský voják-zdravotník dostal tři rány skalpelem do hlavy a krku, ale jeho stav se stabilizoval."

Francie má ve Faya-Largeau posádku již 40 let. Její současný počet je 40 vojáků, uvedl zdroj.

Francouzská a čadská armáda zahájily společné vyšetřování, řekla Maide Kebirová.

(AFP)

Zdroj: https://www.france24.com/en/africa/20230906-protests-erupt-after-french-army-nurse-shoots-chadian-soldier-dead-after-assault

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře