Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zdravotnická reforma – paciente zaplať a hodně, jinak zemřeš

  • reforma_zdravot
Není snad obyvatele této země, který by nevěděl, že se vláda snaží reformovat naše zdravotnictví. Otázkou ovšem zůstává, zda ona reforma bude opravdu tím pravým elixírem nejen pro zdravotnictví, ale i pro běžného pacienta, který se rozhodne využít zdravotní péče za své zaplacené zdravotní pojištění.

Bohužel, znovu dochází k tomu, že ti, kteří změny ve zdravotnictví připravili, nejsou ochotni obyčejnému občanu naší republiky vysvětlit, o co ve zdravotnické reformě jde a jaké novinky přinese. Tak, ono se nelze divit, že k žádnému vysvětlování, natož k diskuzi s občany nedošlo, protože jakýkoliv pokus ozřejmit chystané kroky by musel naštvat celý národ. Lidé tak prakticky vůbec nevědí, co vše se ve zdravotnictví změní a co nového reforma přinese. Zatím vše vyvolává dojem totálního chaosu a jako by pravá ruka nevěděla, co dělá levá. V konečném výsledku se pacienti nebudou stačit divit. Celá reforma zdravotnictví je totiž založena na jednoduchém principu- občane a paciente v jedné osobě, v ordinaci musíš vytáhnout peněženku, protože jinak se zdravotnictví zbortí. A je předkládáno úplně nesmyslné tvrzení, že my nemáme určen rozsah zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Naopak, u nás je velmi dobře popsaný seznam hrazených výkonů, bez něj by totiž nemohli doktoři naúčtovat pojišťovně ani korunu. V našich končinách se totiž rozsah hrazené zdravotní péče definuje v negativním pohledu. To znamená, že se naši zdravotničtí odborníci neustále věnují rozboru toho, co si bude muset v konečném důsledku pacient zaplatit.

Reformování zlikviduje velmi dobrý systém očkování obyvatel, zvyšuje se platba za denní pobyt ve zdravotnickém zařízení na 100 korun a léčebnách dlouhodobé péče na 300 korun. To je opravu velice sociální krok, kterému budou tleskat především ty rodiny, jež na tom nejsou finančně nejlépe. Do této kategorie chudších obyvatel spadne po „škrtacích" krocích ministra Kalouska i valná část střední vrstvy, takže nakonec bude vládu „velebit" až na těch pár nejbohatších prakticky celá republika.

Zavedením zdravotnické reformy uděláme několik pořádných kroků zpět. Vyspělé evropské státy respektují, že se jejím občanům dostane kvalitní zdravotnické péče bez ohledu na jejich příjem. U nás dojde k omezení hrazené zdravotnické péče, ale výše placeného pojistného zůstane stejná. Takový záměr by nemohl projít žádné vládě v jiné zemi bez přesvědčivých argumentů. U nás to možné je i přes to, že žádné argumenty, proč k tomuto kroku má dojít, nikdo nepředložil a vše je postaveno na dojmech a neověřených předpokladech.

Zdravotnický podvod – nadstandard!

Reforma zavádí pojem nadstandard ve zdravotnictví. To velice úzce souvisí s výše napsaným. Stále a všude se mluví o tom, co bude obsahovat nadstandard, ale páni reformátoři tak nějak zapomínají na onen důležitý standard.

A jak se neustále veřejně upozorňuje na to , co všechno se bude muset ve zdravotnictví platit jako „cosi" navíc, tak se také může stát, že ti pacienti, kteří si v nemocnici nezvolí nadstandard, budou nakonec diskriminováni. Celá současná atmosféra kolem oněch „nadstandardů" a k tomu připočtená „zdravotnická" rétorika vlády povede k tomu, že se při obecně nízkém právním vědomí bude celý zdravotnický systém zneužívat a doplatí na to běžný občan. Neschopnost politiků jasně sdělit, co je a bude neplacený standard a jejich neustále upozorňování, že hrazená zdravotnická péče musí být omezována povede k tomu, že nakonec bude na pacientovi požadována platba za službu placenou. A proč taky ne, páni politikové? Všichni přeci vědí, že když se objeví závažný zdravotní problém tak se na nějakou korunu nekouká.

To opravdu nikdo nedomýšlí, co se bude dít po zavedení zdravotnické reformy? Všichni budeme vydáni napospas standardům a nadstandardům a především tomu, jakým způsobem si je bude to které zdravotnické zařízení vysvětlovat.

Touto reformou chce snad vláda naznačit, že naše ekonomika je už tak slabá, že je nutné omezovat rozsah hrazené zdravotnické péče? Takové omezování se děje například v Kazachstánu nebo v Gruzii, ale to je snad stále ještě jiná úroveň hospodářství? Vždyť náš rozsah zdravotního pojištění je více než slušný a dostupné statistické údaje o financování zdravotní péče u nás rozhodně nevypovídají o nutnosti omezovat rozsah její hrazené části. A po důkladnějším rozboru by kdokoliv z politiků přišel na to, že ani stárnutí populace nepředstavuje žádnou významnou hrozbu růstu výdajů na zdravotní péči. Bohužel, z úst odpovědných pánů slyšíme stále opak.

Někdy se zdá, že ti naši političtí představitelé snad žijí někde jinde než ostatní lidé. Je přeci úplně běžný postup ve slušné politické společnosti, že se taková zásadní věc jakou zdravotní reforma je, projedná napříč všemi parlamentními stranami, protože to mají být změny pro občana, které by se neměly s nástupem další vlády likvidovat. V Česku je tomu jinak. Zdravotní reforma se pro běžné lidi nedělá, ti ji jenom zaplatí. Tři strany vládní koalice se o změnách ve zdravotnictví s žádnou jinou stranou nebaví ( natož s občanem). Navržené změny se předloží poslancům v balíku a ti vše musí rychle schválit bez jakéhokoliv důkladného pročtení. Na to prostě není čas. Tímto způsobem se uzákoní pěkný zmetek, na který nakonec doplatí obyčejní lidé. Později se sice zjistí, jakým paskvilem jsou ony standardy a nadstandardy a že jejich dopad na pacienta je více než neúnosný. Ale to už bude u moci někdo jiný a ten ať se stará, protože „po nás potopa".

Nuž tedy, sláva zdravotnické reformě!

autor: plebs.cz, Tom

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře