Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V Maroku se rozhoduje o budoucnosti velryb

Ve čtvrtek 23. 6. 2010 od 19 hodin se bude znovu konat petiční akce a protestní shromáždění před Velvyslanectvím Japonska na Maltézském náměstí v Praze 1. Protest tentokrát podpoří i další česká města.

Cílem akcí je ukončení lovu velryb pro jakékoli účely a také okamžité propuštění ochránce velryb Petera Bethuneho, souzeného v těchto dnech v Tokiu.

 

Jde do tuhého

V těchto dnech se koná klíčové zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v Maroku, jedno z nejvýznamnějších za posledních 30 let. Na jeho pořadu bude návrh velrybářských států, vedených Japonskem, na opětovné povolení lovu velryb i za účelem komerčního zisku. Na jeho prosazení se IWC, v níž se v uplynulých letech často mění poměry hlasů, usnesla před 4 lety.

Pozice velrybářských států již však není tak růžová jako před několika lety. Před několika dny vypukl v Británii skandál, když se novinářům z The Times podařilo prokázat korupčnické ovlivňování malých států ze strany Japonska. Je možné, že se nyní tyto „loutkové" státy od Japonska odvrátí. Česká republika, která je členem IWC od roku 2005, na jednání zastává společné - tj. pro-ochranářské - stanovisko EU.

 

Ochránce velryb poprvé před soudem

Novozélandský aktivista Peter Bethune působil jako kapitán v řadách Sea Shepherd Conservation Society, která během lovecké sezóny fyzicky zabraňuje velrybářské flotile v zabíjení ohrožených a chráněných kytovců v takzvané velrybí svatyni v antarktických mezinárodních vodách.

Nyní je obviněn z pěti přečinů (mimo jiné i „bránění v podnikání"), které kromě sporného a patrně nedokazatelného ublížení na zdraví jednoho japonského námořníka souvisejí s jeho únorovým vniknutím na palubu velrybářské lodi Šonan Maru 2. Bethune se hájí tím, že jeho činy nemohly být ilegální již z principu, protože jednal v zastoupení Pobřežní stráže.

Je však nepravděpodobné, že by japonský soud akceptoval toto stanovisko. Ačkoli již od roku 1986 existuje mezinárodní úmluva, která zakazuje komerční lov velryb, velrybáři jej obcházejí pod záminkou lovu pro vědecké účely. Když se japonským aktivistům z Greenpeace podařilo zdokumentovat, že i toto „maso končí na talíři", byli za to rovněž uvězněni a nyní čekají na verdikt.

 

Na palubu

Bethune pronikl na loď Šonan Maru 2 proto, aby se pokusil o občanské zatčení jejího kapitána (což je možné podle novozélandského či australského práva a najdeme jej i v jiných zemích) a o předání šeku na tři milióny dolarů jako náhradu za supermoderní plavidlo Ady Gil, jemuž Bethune až do jeho zničení velel.

O měsíc dříve (tedy letos v lednu) došlo k dosud nedostatečně vyšetřené kolizi lodí Šonan Maru 2 a Ady Gil, a zničení mnohem menšího plavidla aktivistů, s nímž Pete Bethune v roce 2008 překonal rekord v objetí Země motorovou lodí a posléze jej věnoval boji proti nelegálnímu lovu ohrožených a chráněných velryb.

Při pokusu o uvedené občanské zatčení však byl Bethune posádkou velrybářské lodi zadržen, odvezen do Japonska a 12. března předán japonské pobřežní stráži. Od té doby je ve vazbě a nyní mu hrozí až patnáct let vězení. Jde o bezprecedentní vyhrocení mnohaletého souboje japonské velrybářské tradice s ochránci velryb v antarktické „velrybí svatyni".

 

Petice za propuštění Petera Bethuneho:

http://www.thepetitionsite.com/1/free-sea-shepherd-captain-peter-bethune

Petice Greenpeace:

http://www.greenpeace.org/czech/news/vyzva-za-ukonceni-lovu-velryb

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře