Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Prohlášení DSZ k uřezání rohu nosorožce v ZOO ve Dvoře Králové

Demokratická strana zelených /DSZ/ nesouhlasí s rozhodnutím ZOO ve Dvoře Králové, které vedlo k uřezání rohu nosorožce. DSZ je pobouřena tímto činem, považuje ho za hluboce neetický a porušující práva zvířat.

DSZ nechápe, že ZOO ve Dvoře Králové předpokládá, že nedokáže svá zvířata uhlídat před pytláky. Zajištění bezpečí zvířete vězněného a zbaveného svobody v pro něj netradičním prostředí by mělo být základem fungování ZOO. Namísto zajištění či posílení ostrahy přistoupí raději k preventivnímu uříznutí jeho ikonického rohu, a tím ke zhyzdění zvířete. Přitom ZOO je jediné místo, kde by mělo být možné vidět nosorožce v plné kráse.

  • prohlaseni-dsz-k-urezani-rohu-nosorozce-v-zoo-ve-dvore-kralove

 

DSZ se obává, aby se z tohoto případu nestal precedent a nepokračovalo se pod touto záminkou v tzv. upravování i u dalších zvířat a v ostatních ZOO v ČR.

DSZ  je přesvědčena, že zajištění bezpečí, ochrany života zvířat a jejich tělesné integrity by mělo být hlavním posláním zoologických zahrad.

DSZ odsuzuje jakékoliv týrání a znetvořování zvířat, byť za rádoby sebechvályhodnějším účelem.

Řídící výbor DSZ

V Domažlicích 24. 3. 2017

 

 

www.dsz321.webnode.cz/novinky/

 

 

***

 

 

Duchdoby.cz:  https://www.duchdoby.cz/zoo-ve-dvore-kralove-nad-labem-reze-nosorozcum-rohy/

 

***

 

Ekolist.cz: Odřezání rohů není záruka, že k podobnému incidentu nedojdeříká Pavla Říhová - vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na České inspekci životního prostředí.

Co událost ve Francii znamená pro české zoo, které chovají nosorožce? Zoo ve Dvoře Králové oznámilo, že jedním z opatření, která prozradí, je, že svým nosorožcům rohy odříznou.

"Uřezání rohů může částečně pomoci, ale není to stoprocentní opatření. Mohlo by pytláky od útoku na zoo odradit, protože nosorožci budou mít méně rohoviny. Ale ani odřezání rohů není záruka, že k podobnému incidentu nedojde,“ komentuje Pavla Říhová. V africké divočině pytláci zabíjí i bezrohé nosorožce. "Na čenichu jim totiž vždy kus rohu zůstane a těch pár centimetrů může vážit i 1-2 kg,“ dodává Pavla Říhová. Kvůli vysoké ceně rohoviny pytláky láká i tak malé množství.

Jeden kilogram rohoviny totiž podle BBC stojí na černém trhu kolem 60 000 dolarů (1,5 milionu korun). Rohovina putuje především k asijské střední a vyšší třídě. A k čemu rohovinu používají? Například k výrobě šperků či rukojetí zdobených dýk, využití má také v tradiční čínské medicíně jako afrodiziakum. Poptávka po luxusním zboží a medicíně jsou důvodem, proč jsou nosorožci ve volné přírodě neustále loveni. V roce 2015 bylo rukou pytláků zabito 1400 zvířat. Po Zemi v současné době pobíhá přibližně 20 000 nosorožců, v JAR žije téměř 80 procent z celé jejich populace.

"Některé africké farmy, které chovají nosorožce, jsou téměř nedobytné pevnosti, s vysokými ostnatými ploty a s ostrahou se samopaly," říká Pavla Říhová. "Nevím, nakolik je možné takové zabezpečení udělat v zoologických zahradách. Bude nutné, aby byla zařízení s nosorožci střežena ozbrojenou ostrahou, a to hlavně v noci. Nestačí, že někde na vrátnici sedí noční hlídač,“ dodává Říhová.

                                                                      

                                                                            ***

 

iDNES.cz: https://xman.idnes.cz/padelky-nosorozci-rohy-ochrana-d3k-/xman-styl.aspx?c=A161123_151453_xman-styl_fro

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

Související články