Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Piráti podávají ústavní stížnost kvůli věkové hranici pro senátory + Piráti vyhráli studentské volby

Praha, 20. 9. 2016: Česká republika je spolu s Itálií jedinou zemí v Evropě, v níž je hranice pro vstup do senátu 40 let. Jakoby snad tato hranice mohla zaručit kandidáta dostatečně vyzrálého, zkušeného a politicky i názorově vyprofilovaného. Piráti jsou přesvědčeni o opaku, Senát nemůže plnit svoji funkci dobře, pokud senátoři nemají životní zkušenost s tématy, o kterých hlasují. Vzhledem k rychlému vývoji technologií se ale přesně tohle děje. Proto letos podal kandidaturu v obvodu Frýdek-Místek i Lukáš Černohorský, který do jara působil jako předseda České pirátské strany.

  • pirati-podavaji-ustavni-stiznost-kvuli-vekove-hranici-pro-senatory-pirati-vyhrali-studentske-volby
 
Lukáš má zkušenosti z politiky, informačních technologií i zapojování veřejnosti do rozhodování. Nesplňuje však zákonnou věkovou hranici 40 let a kandidatura mu tak nebyla umožněna. Piráti se domnívají, že potřebné dovednosti jsou důležitější než věk, a chtějí různorodý Senát otevřený lidem napříč společností. Současnou věkovou hranici považují za nepřiměřenou a diskriminační. Požadují soudní ochranu proti rozhodnutí o odmítnutí registrace kandidáta Černohorského a celá kauza míří k Ústavnímu soudu.
 
„Hranice 40 let pro senátory je iracionálně vysoká. Poslanci, kteří mohou prosadit zákon i přes odmítnutí Senátem, a v důsledku mají silnější pozici, mohou být zvoleni už v 21 letech. Soudci mohou být jmenováni ve věku 30 let a o míře jejich zodpovědnosti snad není třeba diskutovat. To, že byla do Ústavy prosazena u senátorů hranice 40 let, považujeme za libovůli tehdejších zákonodárců,“ vysvětluje Lukáš Černohorský a odvolává se na Listinu základních práv a svobod, která zaručuje rovný přístup k veřejným funkcímvšem občanům.
 
Celá řada současných i minulých senátorů neměla s politikou ani veřejnými funkcemi do chvíle zvolení prakticky žádné zkušenosti. Často jde o veřejně známé osobnosti, učitele nebo sportovce, obzvlášt oblíbenou volbou jsou u nás lékaři. Lukáš Černohorský se naopak v politice a veřejném dění angažuje už řadu let. Dva roky vedl politickou stranu, angažuje se v záchraně ostravských architektonických památek. Senátu by mohl prospět i svými odbornými znalostmi z oblasti nových technologií, protože nejen české zdravotnictví nebo školství potřebuje reformy a navíc jsou pro tyto oblasti technologické inovace zásadním krokem vpřed. Nemluvě o tom, že zkostnatělému Senátu by mladí lidé s progresivními názory jedině prospěli. 
 
„Volby do Senátu jsou především o osobnostech, jejich názorech, důvěryhodnosti, hodnotách, které představují. Proč nenechat kandidáty, aby voliče přesvědčili o své vyzrálosti, a občany, aby se ve volbách sami rozhodli, jestli věřit i někomu pod 40?“ ptá se předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Věk sám o sobě navíc nezaručuje ani odbornost ani potřebné schopnosti, jak vidíme dnes a denně," doplňuje Bartoš. 
 
Piráti se rozhodli touto cestou zajistit, aby celou věc posoudil Ústavní soud, ke kterému podávají odvolání. V odůvodnění argumentují iokolními zeměmi a věkovou hranicí jinde ve světě. V Evropě má kromě Česka stanovený věkový limit pro vstup do senátu až na 40 let pouze Itálie. Ve světě je situace podobná. Z necelých 200 zemí zakotvilo věkovou hranici 40 let pro vstup do horní komory parlamentu jen 10 zemí, jakými jsou například Gabon, Jordánsko, Zimbabwe, Omán nebo Kambodža. Jediné Kongo má hranici ještě o 5 let vyšší, všude jinde je minimální věk pro senát nižší, maximálně 35 let.
 
Krajský soud žalobu logicky zamítl. Piráti však doufají, že Ústavní soud, který má na rozdíl od soudu krajského pravomoc posouditzákon jako takový, rozhodne ve prospěch rovnosti práv všech občanů volit i být volen a otevřenějšího různorodého Senátu, v němž hraje věk až vedlejší roli.
 
Kontakty:
Mikuláš Ferjenčík, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770
Lukáš Černohorský, bývalý předseda Pirátů, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 601 573 955
 
-----------------------------------------------------
 
Česká pirátská strana opět zvítězila ve studentských volbách
 
Ve dnech 20. a 21. září proběhly již pošesté studentské volby. Piráti navázali na úspěchy z předchozích let a se ziskem 4 623 hlasů byli nejčastěji volenou stranou, zvítězili v 8 krajích.  

Studenti gymnázií, středních škol a učilišť starší 15 let volili mezi stranami, které kandidují do zastupitelstva jejich kraje. Volby od roku 2010 pořádá organizace Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách.  Cílem projektu, do něhož se letos zapojilo 254 škol a přes 31 tisíc studentů, je seznámit studenty s politckým systémem v České republice a vzbudit v nich zájem ovolby.
 
„Úspěch strany mě samozřejmě těší, ačkoliv mě vzhledem k předchozím výsledkům příliš nepřekvapuje. Piráti jsou liberální strana s pokrokovými názory, která jako jediná ve svém programu bere v úvahu rychlý vývoj technologií, a to mladé pochopitelně oslovuje. Kromě toho se nezaleknou našeho názvu a nevyčítají nám, že jsou pro nás důležitější věci než dresscode. Koneckonců, jak praví jeden z našich volebních sloganů: zeptejte se svých dětí, proč volí Piráty,“ okomentoval pirátský úspěch předseda strany Ivan Bartoš. 
 
Pirátská strana dosahuje ve studentských volbách jednoho z nejlepších výsledků už od začátku. Rok po svém vzniku skončila v roce 2010 třetí ve studentských parlamentních volbách a v roce 2012 vyhrála studentské krajské volby. O rok později, v dalších studentských parlamentních volbách, skončili Piráti druzí, když za vítěznou TOP 09 zaostali jen o 39 hlasů. V roce 2014 v eurovolbáchopět vyhráli. Výborné výsledky Pirátů ve studentských volbách se ale setkaly s cenzurou. V roce 2010 Česká televize Piráty s více než 7 % úplně vynechala z grafu při prezentování výsledků voleb. Když pak v roce 2012 Piráti krajské volby s přehledem vyhráli, Česká televize článek o jejich konání smazala a o výsledcích nakonec veřejnost vůbec neinformovala. 
 
„Piráti podporují projekt studentských voleb. Ne ani tak kvůli lichotivému výsledku jako spíše proto, že se tak daří zvyšovat volební účast prvovoličů. Účast ve volbách se v Česku obvykle pohybuje mezi 30 a 60 %, tedy o 10-15 % méně, než činí průměr Evropské unie. Mladí lidé představují budoucnost této země. Aktivity, které probouzejí jejich zájem o politiku ovlivňující náš každodenní život, rozhodně oceňujeme,“ uzavírá Bartoš. 
 
Odkazy:
 
Kontakty:
Mikuláš Ferjenčík, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770 
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 603 415 378, předseda strany

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře