Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pachová stopa - ještě větší problém než jsme všichni mysleli

Spolek Šalamoun již dlouhou řadu let upozorňuje na problematiku metody tzv. pachové identifikace jako důkazu v trestním řízení. Odborné pracoviště ČZU v letech 2010 - 2015 provádělo na zakázku Ministerstva vnitra výzkum „Ověření a zdokonalení metody pachové identifikace“ a došlo k závěru, že s ohledem na problematičnost a chybovost nedoporučuje metodu tzv. pachové identifikace používat jako důkaz v trestním řízení.

  • pachova-stopa-jeste-vetsi-problem-nez-jsme-vsichni-mysleli

Spolek Šalamoun se snaží všemi dostupnými kanály výsledek tohoto výzkumu šířit, a to zejména mezi odbornou veřejnost.

Dalším a daleko větším šokem však je ta skutečnost, že v listopadu 2012, tedy již před 5 lety, se konalo jednání u tehdejšího náměstka policejního prezidenta, kde bylo konstatováno mj., že:

-        současná aplikační praxe je na základě názorů soudních znalců specializujících se na kriminalistickou odorologii nadále neudržitelná, riskantní a z pohledu dokazování trestné činnosti neperspektivní, a to ani pro využití v rámci operativní činnosti

-        je třeba přijmout systémové kroky směřující k eliminaci nebo významnému snížení hrozby poklesu věrohodnosti MPI jako takové v rámci trestního řízení.

A dále:

V lednu 2013 obdržel náměstek policejního prezidenta pro vnější službu od ředitelství služby pořádkové policie (dále jen „ŘSPP“) Policejního prezidia České republiky materiál „Návrh možného postupu řešení k případné úpravě metodiky provádění MPI“. Tento dokument vycházel ze závěrů jednání u náměstka policejního prezidenta pro podporu výkonu z listopadu 2012 a konstatoval, že hrozby diskutované na tomto jednání jsou reálné a jejich řešení nelze odkládat.

Je naprosto neakceptovatelné, že odborníci a vysocí funkcionáři policejního prezidia Policie ČR od listopadu 2012 o zásadní problematice využití pachových stop nejen jako důkazu v trestním řízení, ale dokonce i jako operativně pátracího prostředku věděli, a do roku 2018 neučinili k nápravě vůbec nic.

Znovu je potřeba zásadně akcentovat případy např. Jana Eliáše, který na základě pachových stop strávil skoro 3,5 roku ve výkonu trestu. Lukáše Nečesaného, kde opět prvotní rozsudky dávají tzv. pachovým stopám zásadní a stěžejní hodnotu a i Lukáš Nečesaný strávil zcela zbytečně skoro 3,5 roku ve vazbě a výkonu trestu.  A zejména je potřeba konstatovat, že se do dnešního dne nachází ve výkonu trestu občan České republiky Martin Balhar, kde pachová stopa hraje tak zásadní důkaz, že při jejím objektivním nepřipuštění jako důkazu, není naprosto žádný jiný důkaz o tom, že Martin Balhar je pachatel.

Věcně leč velice důrazně znovu apelujeme na Nejvyššího státního zástupce České republiky JUDr. Pavla Zemana, aby z hlediska oficiality skutečně prošetřil, zda zatajením těchto informací před státními zástupci a zejména soudy všech stupňů a fatální nečinností trvající dodnes, nedošlo ke spáchání trestného činu.

Václav Peričevič

místopředseda spolku Šalamoun

Příloha : Závěrečná zpráva pracovního týmu zřízeného RPP č. 57/2013 !

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře