Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Omezení kumulace platů politiků iniciované Piráty prošlo prvním čtením + další TZ PS

Praha, 2. listopadu 2018 – Prvním čtením dnes prošel návrh skupiny poslanců inspirovaný dubnovým návrhem Piráta Jakuba Michálka na snížení odměn politiků, kteří kumulují funkce. Piráti tehdy poukázali na to, že i mezi poslanci je jich několik, kteří jsou zároveň hejtmany, členy správních rad nebo zastupiteli.

  • omezeni-kumulace-platu-politiku-iniciovane-piraty-proslo-prvnim-ctenim-dalsi-tz-ps

 Podle Pirátů samotná kumulace funkcí nemusí být nutně problém, protože propojuje národní agendu s místní. Poukázali ale na to, že je nepřijatelné, pokud jsou politici placení za funkce, které ve skutečnosti nevykonávají. Aktuální návrh předložili poslanci hnutí ANO a  Jakub Michálek v reakci na vrácení komplexnější novely z dílny Pirátů k přepracování.

„Návrh spočívá v tom, že politici se dvěma funkcemi budou brát na plný úvazek 140 %, nikoliv celých 200 %. Tento problém se řešil už před stovkami let, kdy Jan Hus kritizoval tzv. mnohoobročnictví, kdy biskupové hromadili funkce a majetek. Hlavním smyslem je, aby si poslanci uvědomili, že nejsou nadlidé a že očividné nesmysly jim už nebudou procházet,“ vysvětlil spolupředkladatel návrhu Jakub Michálek.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš byl určen zpravodajem tisku a uvedl, že právě finance jsou častou motivací pro sbírání funkcí: „V řadě případů je dvojí nebo trojí odměna hnacím motorem, aby někteří politici v těchto funkcích figurovali. My jsme se například několikrát ptali, co politik v dozorčí radě dělal a nikdo nám nebyl schopen odpovědět, jakou práci odvedl. Ve zvolené funkci může být člověk placen za funkci, kterou nevykonal. Místo toho, aby seděl ve Sněmovně, otevírá například v kraji cyklostezku. Doufáme, že se nám pozměňovacími návrhy podaří výčet funkcí rozšířit, protože v projednávaném návrhu došlo oproti původnímu návrhu Pirátů k zúžení například o krajské zastupitele nebo hejtmany.“


Argument, který potvrzuje, že kumulace představuje problém, uvedl na plénu Sněmovny Mikuláš Ferjenčík: „Podle statistiky hlasování je z 20 poslanců, kteří nejméně chodí do práce, nejméně sedm komunálních politiků nebo krajských zastupitelů. Zbytek jsou většinou ministři, případně výjimky ze zdravotních důvodů. Podstatná část poslanců, kteří mají viditelně slabou docházku, jsou komunální politici – čísla jsou jednoznačná.“

--
Jak pracují Piráti ve Sněmovně?

Aktivity pirátských poslanců, chystanou legislativu, tiskové zprávy i údaje o hospodaření poslaneckého klubu naleznete na jednom místě – na stránce www.pirati.cz/snemovna.

Držíme kurz!

-- 

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

--------------------------------------------------

 

Piráti chtějí odstranit zbytečné překážky při domácím vaření piva. Připravili zákon i seminář

 

Praha 2. listopadu 2018 Domácí nekomerční výrobu piva, tzv. domovarnictví, v současnosti zatěžuje příliš bujná byrokracie i přísné limity. Pirátští poslanci Ondřej Polanský a Radek Holomčík proto připravili novelu zákona o spotřební dani, která tyto podle nich nesmyslné překážky odstraní. Poslanci v rámci parlamentního semináře představí svůj návrh a vysvětlí význam a tradici domovarnictví.

 

V debatách o pivu se zapomíná na ty nejmenší výrobce, tedy lidi, kteří si chtějí uvařit pivo doma pro svou vlastní spotřebu. Současný stav považujeme za špatný, protože neadekvátním způsobem zasahuje do práv lidí a nařizuje jim některé povinnosti, které mají logiku jen u komerčních producentů, uvedl jeden z autorů novely Pirát Ondřej Polanský. Ze současného znění zákona o spotřební dani vyplývá pro domovarníky celá řáda povinností, které domácí výrobu piva nesmyslně komplikují a pro domovarníky vytváří prostředí právní nejistoty. Piráti věří, že přebujelá byrokracie je v této oblasti neefektivní.

 

Problematických je podle Polanského a Holomčíka hned několik bodů zákona o spotřební dani, konkrétně tyto povinnosti:

1. Nahlásit bezodkladně na celním úřadě místně příslušném trvalému bydlišti datum zahájení výroby, místo výroby a předpokládané množství vyrobeného piva za kalendářní rok.

2. Dodržovat limit uvařeného piva do 200 litrů ročně na domácnost – do tohoto limitu je domácí pivo osvobozeno od spotřební daně.

3. Vést evidenci uvařeného piva a uchovávat ji po dobu 10 let od konce kalendářního roku jejího vyhotovení.

 

Pirátští poslanci chtějí odstranit povinnost hlásit se na celním úřadě a vést a archivovat evidenci, dále chtějí navýšit limit na 2000 litrů ročně (analogicky s domácí výrobou vína). V zákoně naopak zachovají zákaz prodeje doma vyrobeného piva. Jeden z cílů, se kterými kandidovali Piráti do Sněmovny, bylo odstraňovat zbytečnou byrokracii a všudypřítomnou buzeraci občanů ze strany státu. Je vlastně až zarážející, že jsme tento nešvar našli i v tak typické oblasti pro naši zemi, jako je výroba piva, podotkl poslanec a druhý místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

 

Radek Holomčík a Ondřej Polanský představí novelu zákona a vysvětlí význam a tradici domovarnictví v rámci parlamentního semináře. Ten proběhne ve čtvrtek 8. listopadu 2018 od 14:00 v Poslanecké sněmovně PČR.

--

Jak pracují Piráti ve Sněmovně?

Aktivity pirátských poslanců, chystanou legislativu, tiskové zprávy i údaje o hospodaření poslaneckého klubu naleznete na jednom místě – na stránce www.pirati.cz/snemovna.

Držíme kurz!

-- 

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

---------------------------------------------------------

Poslanci Pirátů míří na Cannafest, budou zde prezentovat svůj návrh na novou regulaci konopí

Praha, 2. listopadu 2018 – První listopadový víkend bude patřit devátému ročníku mezinárodního veletrhu konopí Cannafest. Se svým vlastním stánkem se bude akce účastnit i Pirátská strana. Ta se zde zaměří především na prezentaci a poskytování informací k chystané legislativě, která má umožnit vypěstovat si a zpracovat až pět rostlin konopí pro vlastní potřebu bez postihu. Za návrhem zákona stojí poslanec Pirátů Tomáš Vymazal, který se bude veletrhu účastnit.

„Připravovaný návrh počítá s tím, že každý dospělý bezúhonný člověk si bude moct vypěstovat a sklidit až pět rostlin a usušit, zpracovat a přechovávat až 1250 gramů sušiny. Mimo bydliště chceme povolit možnost držet až 30 gramů konopí. Na tyto parametry se ptáme i veřejnosti prostřednictvím webové stránky regulacekonopi.cz. Dosud se veřejné konzultace zúčastnilo přes 6 tisíc hlasujících a osm set z nich přispělo i psaným komentářem. Právě Cannafest je poslední příležitostí vyjádřit svůj názor na regulaci konopí prostřednictvím veřejné konzultace, a to buď online, nebo offline přímo na stánku Pirátů. Poté předložíme hotový návrh zákona Vládě ČR, uvedl Tomáš Vymazal.

Piráti dále plánují svůj návrh probírat s odbornou veřejností na semináři, který se bude konat v lednu v Poslanecké sněmovně. „Kromě řady odborníků z České republiky jsme pozvali i kanadského poslance Nathaniela Erskine-Smithe, který je autorem zákona o konopí schváleného v Kanadě v červnu tohoto roku. Setkali jsme se již v srpnu v Kanadě, kde jsme právě legislativní otázky probírali,“ sdělil Vymazal podrobnosti.

Podle slov bývalého národního koordinátora pro drogovou politiku Jindřicha Vobořila je v Česku až 800 tisíc lidí ročně, kteří si pořídí nebo vypěstují konopí za účelem léčby. V Česku se konopí předepisuje již pět let, ale měsíčně si ho do lékárny přijde vyzvednout v průměru pouze 26 lidí a konopí dováží kanadská firma Tilray. Prodává se za 250 korun. Návrh Pirátů tedy uvítají nejenom rekreační kuřáci, ale i statisíce lidí, pro které jsou ceny státem schváleného lékařského konopí přemrštěné. Podle Pirátů by přitom bylo reálné, aby se cena konopí pohybovala kolem poloviny uvedené částky.

--
Jak pracují Piráti ve Sněmovně?

Aktivity pirátských poslanců, chystanou legislativu, tiskové zprávy i údaje o hospodaření poslaneckého klubu naleznete na jednom místě – na stránce www.pirati.cz/snemovna.

Držíme kurz!

 

Jakub Dušánek

Mediální odbor Pirátské strany

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře