Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA uvažují nad scénářem války s Čínou

Obama označil Čínu za protivníka a nařídil prozkoumat čínské nebezpečí. Spojené státy začaly přemísťování své flotily do Asijsko-pacifické oblasti (ATR). Základem pro takovou pozici je ekonomika a politika.

Čína je jediný stát světa, který je schopen v blízké době (podle odborníků asi 8 let) předstihnout v HDP USA. Amerika je v hospodářském poklesu, má vysokou nezaměstnanost a hrozí jí zhroucení. Čína se vyvíjí stabilně, uměle udržuje nízký kurz jüanu, čímž stimuluje domácí výrobu a export. Kromě toho vyvádí v posledních letech své měnové rezervy mimo americký dolar a investuje je do zlata, eura, surovin a aktivně přechází ke dvoustrannému měnovému vyrovnání. Je zřejmé, že Čína nehodlá být nadále věřitelem USA.

 
  • usa-uvazuji-nad-scenarem-valky-s-cinou

USA se snaží působit prostřednictvím mezinárodních institucí. Obama podal žalobu na WTO, v níž obvinil čínskou vládu z dotací čínské automobilové společnosti. Američané prohlásili Čínu za podvodníka na trhu měnové dvojice jüan - dolar a ministerstvo financí USA zavedlo clo na 20 čínských výrobků. Nemá to velký význam, do zákona Jackson-Vanika to má daleko, protože USA jsou silně závislé na čínské ekonomice a tyto sankce by zničily vlastní průmysl.

USA a ČLR jsou dvě země různých politických systémů. Politické vztahy se silně napjaly po loňském lednovém přijetí nové vojenské doktríny v USA. Podle ní se hlavní oblastí vojenské přítomnosti USA stal tichomořský region.

Spojené státy by už nyní mohly být postaveny před volbu o vstupu do války na straně svého spojence Japonska. Důvod - nyní zostřené teritoriální spory Číny a Japonska. Totéž platí ve spojitosti s Filipínami, s nimiž mají Spojené státy dohodu o společné obraně. Čína v ATR organizuje vojenské cvičení (přítomné je i Rusko), provádí proti USA kybernetické útoky, organizuje silné protijaponské protestní demonstrace občanů. Američané zase odpovídají svými vojenskými cvičeními, snaží se hrát roli arbitra ve sporech Číny s jejími sousedy, s Jižní Koreou uzavírají dohody o přípravě balistických raket, budují vojenskou základnu v Austrálii, atd..

Mraky houstnou a USA už pomýšlejí na scénář války s Čínou, nevyjímaje jadernou. Podpisem zákona nařídil Obama rozpracování nové koncepce národní bezpečnosti, podle níž je daný příkaz strategickému velení USA (STRATCOM) předložit do 15. srpna dokument o "podzemní síti tunelů do ČLR a o možnostech USA použít klasické i jaderné síly pro zneškodnění takových tunelů a zničení toho, co se v nich nachází". Podle vyjádření odborníků může v Tichém oceánu dojít až k menší válce. Současné strategické vztahy obou zemí se velmi podobají studené válce.

Prezident Eurasia group USA Bremmer, který se vyjádřil o podobnosti se studenou válkou řekl:

"Ideologie Ameriky se v podstatě nezměnila, jen Amerika není tak silná jako dříve .... Základem jejího postavení je osobní svoboda, demokracie a svobodné podnikání. Avšak v posledních letech silně utrpěla v důsledku finanční krize, porušování lidských práv v Guantánamu a Abú Ghraib a velkého zájmu korporací na volbách. Přitom staré instituce jako je G-20 už nepracují. " Proto je země špatně připravena na studenou válku.

Nakonec Bremmer uvádí, že pokud bude USA stát o plodné vztahy s ČLR, "musí mít pevný základ v podobě organizací, do kterých si Čína přeje vstoupit". Je třeba vytvořit svého druhu klub pro Číňany přitažlivý. Jaký to má být klub neujasnil. Má být namířen proti Rusku? Vždyť klub už v Asii funguje. Je to Šanghajská organizace pro spolupráci (SOS). USA v něm nejsou zapojeny. Ve druhém klubu, v Asociaci zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) není Čína účastna. Na jeho shromáždění s účastí Clintonové v roce 2012 nebyla vypracována strategie vztahu ke sporným ostrovům v Jihočínském moři. Právě toto pozorují spojenci Číny, na které má ona silné finanční páky: Kambodža, Thajsko a Myanmar.

Nástrojem pro návrat USA do Asie má být dohoda Trans-tichomořské partnerství (TTP). Má zaměnit asijsko-tichomořskou ekonomickou spolupráci (APEC), kde je přítomno Rusko i Čína. Avšak Čína nevstoupí do organizace, ve které diktují podmínky USA, takže tento klub nemá naději.

 http://www.pravda.ru/world/asia/fareast/25-01-2013/1142832-knr-0/

zdroj:http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře