Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA se rozhodly válčit s Tureckem rukama Kurdů

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

USA se dlouho pokoušely sedět na několika židlích, když podporovaly různé strany syrského konfliktu. Nyní se však s největší pravděpodobností definitivně rozhodly, koho podporovat napříště.

Vojenská operace Turků v Sýrii odporuje všem americkým plánům. Turci se v první řadě pustili sami do sebe a boj s IS odsunuli až na druhou kolej. Třebaže ministr zahraničních věcí John Kerry hájil v Ženevě územní celistvost Sýrie, zůstalo ve Washingtonu dostatek příznivců myšlenky využít Kurdy jako časovanou bombu, která by (ve správném okamžiku) rozvrátila celý Blízký východ.

  • usa-se-rozhodly-valcit-s-tureckem-rukama-kurdu

Turečtí novináři uskutečnili rozhovor s polním velitelem Svobodné syrské armády (FSA). Podle vyjádření tohoto „opozičního“ velitele dávají Američané při výcviku výraznou přednost oddílům kurdské domobrany. Americkými výcvikovými tábory prošlo podle něho 54 vojáků FSA a více než 8 tisíc příslušníků kurdských oddílů domobrany.

Navíc to vypadá tak, že Američané i nadále dodávají Kurdům ty nejmodernější zbraně – a to přesto, že Kurdové jsou již i tak ozbrojeni až po zuby.

Například nedávno se na sociálních sítích objevilo video, které zachycuje zničení tureckého tanku M60 americkou raketovou protitankovou zbraní TOW. Proslýchá se, že tank zničili vojáci v uniformách kurdských sil sebeobrany, mohli to ovšem být také příslušníci amerických nebo britských speciálních jednotek, které oficiálně bojují na straně Kurdů.

To znamená, že Washington svou účinnou podporou Kurdů de facto vyhlásil válku svému spojenci v NATO. Bude zajímavé sledovat, co teď bude dělat letectvo západní koalice. Při zahájení turecké operace v Sýrii bylo přece oznámeno, že američtí piloti podpoří turecký útok.

Mimochodem – Ankara na zničení své techniky již reagovala. Do Sýrie byly jako podpora tanků M60 přesunuty Leopardy (tank německé výroby – modernější, odolnější a výkonnější než zastaralý americký M60) a samohybné dělostřelectvo. Turecké velení plánuje ničit Kurdy na větší vzdálenost, nepřekonatelnou pro americké přenosné protitankové komplexy.

Současnost je tedy možno pokládat za čas konce západní koalice. Její síly vedené Američany se začaly navzájem metodicky ničit a donutily USA, aby v konfliktu „uvázly“ na straně Kurdů.

Je pravděpodobné, že podpora kurdských oddílů bude z velké části úkolem amerických tajných služeb. Americká CIA se tak rozhodla pro zoufalý pokus rozvrátit Blízký východ, aby si na region zachovala svůj destabilizační vliv. Vnitřní energie této krize se přitom může nakonec obrátit proti USA a v konečném důsledku vytlačit Američany ze Sýrie a Iráku.

Ilja Novickij

Zdroj: Politikus.ru

http://www.eurasia24.cz/nazory/853-usa-se-rozhodly-valcit-s-tureckem-rukama-kurdu

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře