Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Situace kolem Ukrajiny se vyostřuje

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Situace se vyostřuje, Rusko zahájilo manévry v sousedství Ukrajiny

Přestřelky mezi ukrajinskými vojáky a proruskými rebely u města Slavjansk na východě Ukrajiny si dnes vyžádaly dva a až pět mrtvých z řad separatistů.

"Síly jsou zjevně nerovné. Signál k použití zbraní proti pokojným obyvatelům už zazněl. Jestli dneska tuto vojenskou mašinérii nezastavíme, povede to k velkému počtu padlých a raněných. Ani ohlášené cvičení NATO v Polsku a Pobaltí nepovede k normalizaci situace okolo Ukrajiny," řekl Šojgu.

Nové ruské vojenské cvičení, které se od dnešního dne odehrává v oblastech hraničících s Ukrajinou, se podle ministra týká jednotek Jižního a Západního vojenského okruhu. Taktická uskupení nacvičují přesuny vlastními silami a rozvinutí k plnění dalších úkolů.

"Kromě toho budou vzdušné síly provádět v rámci manévrů cvičné lety podél státních hranic," citoval rovněž Interfax Šojgua.

Dva obyvatelé ruských oblastí ležících blízko ukrajinských hranic podle agentury Reuters uvedli, že viděli ve vzduchu formace útočných vrtulníků.

Jeden svědek, který byl blízko města Belgorodu na místě vzdáleném asi 25 kilometrů od hranice, tvrdil, že viděl deset helikoptér letících směrem na východoukrajinské město Charkov. Není však jasné, zdastroje přeletěly hranici.

Druhý svědek z blízkosti vesnice Valujki rovněž v belgorodské oblasti agentuře řekl, že viděl deset vrtulníků letících od ukrajinských hranic.

Ruští zákonodárci již dříve dali hlavě státu svolení k nasazení ruských ozbrojených sil na Ukrajině v případě, že dojde k ohrožení ruských občanů či krajanů.

zdroj:http://zahranicni.eurozpravy.cz/evropa/91974-situace-se-vyostruje-rusko-zahajilo-manevry-v-sousedstvi-ukrajiny/

----------------------------------------------------------------

Díky, bratři ve zbrani, uvítali americké výsadkáře v Polsku

Když americké armádní stroje Hercules dosedly na dráhu letiště Świedwin na severozápadě Polska, na jeho pasažéry už netrpělivě čekal slavnostní uvítací výbor. Na 150 amerických výsadkářů sem vyslal Pentagon v reakci na ukrajinskou krizi a chování Ruska.
 
"Bratrství ve zbrani s Američany je pro nás jednou z nejdůležitějších hodnot v posledníchletech," řekl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak, který s dalšími představiteli americké výsadkáře přivítal.

Připomněl, že polští vojáci už po boku Američanů společně prolévalikrevv Iráku a Afghánistánu. "Jako hrdinný americký seržant Michael Ollis, který zemřel loni v Ghazní (v Afghánistánu), aby zachránil život polského kolegy," uvedl šéf polské obrany.

Vojáci budou působit ve všech čtyřech zemích od konce dubna s tím, že manévry potrvají zhruba měsíc, pak budou následovat další, přičemž americké velení své vojáky vystřídá podobně jako v zahraničních misích.Příslušníci 173. americké výsadkové brigády se vPolskuzapojí do celé série společných vojenských cvičení. Dalších 450 amerických výsadkářů má být v nejbližších dnech rozmístěno v pobaltských zemích - Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Minimálně do konce roku by tak měly americké síly na východní hranici NATO zůstat prakticky nepřetržitě. Podle Washingtonu jde o vzkaz Moskvě, že Spojené státy jsou připraveny chránit své evropské spojence v rámci kolektivní obrany NATO.

zdroj:http://zpravy.idnes.cz/usa-vyslaly-vysadkare-do-polska-a-pobalti-fgf-/zpr_nato.aspx?c=A140424_150842_zpr_nato_inc

Ruské vojska na hranicích s Ukrajinou

Americké vojska v Polsku

 

 

 

 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře