Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

POLITICO: Vysocí vojenští činitelé ve Spojených státech záměrně nafukují „ruskou hrozbu“, aby se zvýšil rozpočet na obranu

Aby se mohly zvýšit výdaje na obranu, nafukují někteří vysocí důstojníci a novináři „ruskou hrozbu“. Americké vydání Politico dále dodává: „Tato pozice stále častěji naráží na odpor a kritiku jak v Pentagonu, tak u vojenských autorit ve výslužbě“. Autor článku Mark Perry připomíná, že před měsícem na zasedání podvýboru amerického Senátu o ozbrojených silách byla představena „chmurná varování o budoucnosti americké armády“. „Chmurná budoucnost“ nastoupí v případě, že obranný rozpočet nebude zvýšen: Spojeným státům hrozí, že budou překonány v palebné síle a v počtu vojáků v další válce, a zejména při konfrontaci s Ruskem.

Čtyři nejvlivnější vojáci, mezi nimiž byl také generálporučík Herbert McMaster, v Senátu prohlásili: „Armáda budoucnosti je příliš malá, aby zajistila bezpečnosti národa“, a to nejen v porovnání s potenciálem rostoucí Putinovy armády. Tento názor sice není u vysokých vojenských činitelů neobvyklý, ale ne každý ho sdílí, zdůrazňuje autor článku.

  • politico-vysoci-vojensti-cinitele-ve-spojenych-statech-zamerne-nafukuji-ruskou-hrozbu-aby-se-zvysil-rozpocet-na-obranu

Tyto projevy Pentagonu se podle Marka Perryho nesou v „panikářském“ duchu: "Tito pánové chtějí, abychom věřili, že Rusové měří tři metry. Ale je tu jednodušší vysvětlení: americká armáda hledá cíl a chce získat větší podíl na rozpočtu. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je tvrdit, že Rusové jsou schopni zaútočit v našem týlu a z obou stran. Takový nesmysl!“ cituje slova autora anonymního vojenského úředníka.

Stanovisko Pentagonu k tomu, jak reagovat na snížení vojenského, není podle autora článku jednotné.  V sázce je strategická budoucnost armády USA a Pentagon si klade otázky: měl by se modernizovat arzenál nebo navýšit počet vojáků? V dubnu vojenské velení udělalo svoji volbu: s cílem čelit Rusku by mělo provádět obojí. Nicméně stále více vojáků v Pentagonu věří, že se jejich nadřízení nepoučili z Afghánistánu a Iráku a nafukují cizí hrozbu jen proto, aby „urvali kus většího rozpočtu na obranu,“ napsal Mark Perry.

Čísla jsou pravděpodobně na straně těch, kteří obhajují reformy. Perry představil výsledky nedávných odhadů, podle kterého USA vydávají na obranu 7x více než Rusko (598 miliard dolarů oproti 84 miliardám), v americké armádě slouží téměř dvakrát více vojáků než ruské (1 400 000 oproti 766 tisícům). Američané mají ve svém arzenálu téměř 6x více vrtulníků (6 tisíc ve srovnání s 1,2 tisíci) a 3x více stíhaček. Nicméně je také pravda, že ruská armáda disponuje větším množstvím tanků (15 tisíc proti 8,8 tisícům). Reformátoři tak poukazují, že vzhledem k těmto údajům je absurdní tvrdit, že se americká armáda ocitla v potížích.

Mezi nejvýznamnější kritiky „alarmistů“ patří generálporučík amerického letectva ve výslužbě David Deptula. Deptula Marku Perrymu sdělil toto: „Je čas přestat mávat rudou košilí. Vyžadují více prostředků kvůli tomu, abychom nesli ztráty – to je budíček k vypracování nového přístupu, a ne proto, abychom posílali stále více vojáků do mlýnku na maso.“ Podle Deptula je velmi nepravděpodobné, že bude americká armáda poražena.

Když generál ve výslužbě Wesley Clark řekl agentuře Politico, že ruské tanky dosáhly téměř nezničitelnosti vůči protitankovým střelám, některé vojáci ho zkritizovali. „To je nesmysl! Pokud by Rusové vyrobili tanky, které nemohou být zničeny, bylo by to poprvé v dějinách!

Clarkova veřejná vystoupení vypadají, jako by usiloval o konfrontaci s Ruskem: jednou dokonce srovnal Putinovo Rusko s nacistickým Německem, a nedávno uvedl předpoklad, že stažení ruských vojsk ze Sýrie se konalo kvůli posílení vojsk na hranicích s Ukrajinou, což v praxi může znamenat „konec Evropské unie“.

Taková panikářská rétorika se podle Perryho používá nejen v americké armádě. Někteří vysocí představitelé Pentagonu řekli autorovi článku, že jsou silně znepokojeni provokativními prohlášeními Philipa Breedlave, který donedávna sloužil jako velitel sil NATO v Evropě. Na začátku března Breedlove totiž před novináři prohlásil, že situace na Ukrajině se „každým dnem zhoršuje“, a že Rusko v tomto konfliktu „zvýšilo sázky“ tím, že tam posílá více než tisíc bojových vozidel, ruskou armádu, nejmodernější protiletadlové komplexy a dělostřelectvo. Jeden z úředníků Pentagonu řekl Marku Perrymu, že to není pravda: „Nemám ponětí, odkud to bere.“ Kromě toho poradci německé kancléřky Angely Merkelové nazývají Breedlaveovo prohlášení „nebezpečnou propagandou“. Německý Der Spiegel dokonce zveřejnil Breedlavův soubor příkazů, které „hrály do rukou protiruským příznivcům konzervativců v Kongresu a NATO“.

Jak je dobře známo všem hrdinům tohoto článku, prohlášení o slabosti americké armády, a to zejména v průběhu prezidentských voleb, poskytuje živnou půdu pro ty voliče, kteří vidí teroristu za každým rohem a ruského vojáka ze všech stran,“ dodal Mark Perry.

Zdroj: politico.com

http://www.rodon.cz/clanky/Politika/POLITICO-Vysoci-vojensti-cinitele-ve-Spojenych-statech-zamerne-nafukuji-ruskou-hrozbu-aby-se-zvysil-rozpocet-na-obranu-5880

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře