Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Petraeus: Bojové posty přibližte co nejvíc k civilistům

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • general
První skutečná válka Severoatlantické aliance během šesti dekád existence tohoto vojenského paktu se dál vyvíjí dost podivně.

Nový velitel okupačních vojsk generál Petraeus vydal třístránkový dokument, v němž představuje svá pravidla pro chování vojáků v Afghánistánu a zdůrazňuje v nich už naznačenou snahu „být dobrým sousedem" v zemi.

Všeobecně se očekávalo, že se Petraeus rozejde se strategií svého předchůdce generála McChrystala, přičemž odstraní jeho restrikce pro bojovou činnost směřující ke snížení počtu civilních obětí. Tato McChrystalova omezení totiž vyvolávala kritiku, že „poškozují bojovou morálku".

Nový Petraeusův dokument se touto otázkou přímo nezabývá, nicméně obsahuje pár doporučení, která dokážou mnohým nadzvednout obočí, například jeho příkaz, že jednotky mají „umístit své společné základny a bojové posty co nejblíže" k civilnímu obyvatelstvu, jak jen to je možné.

Skrývá se za tím prý idea, že pokud budou vojáci žít spolu s místním obyvatelstvem, vytvoří si s ním lepší vztahy. Po devíti letech usilovaného budování nedůvěry vůči okupačním silám a s neustále narůstajícím počtem ztrát z řad civilistů lze tento postup ale vykládat spíš jako snahu poškodit civilní obyvatele víc než doposud, tím, že Západ přitáhne ozbrojený boj blíže k jejich domovům.

 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře