Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Čečenci – nová Putinova tajná zbraň v Sýrii

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Napsal/přeložil: Diana Michajlova

Nasazení tisíce muslimských příslušníků speciálních sil z jižních oblastí Ruska dokazuje, že Moskva s plnou vážností posiluje svoji přítomnost v Sýrii. Ruská intervence v Sýrii je tak v konečných důsledcích úspěšná.

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven učinit všechna potřebná opatření, aby tento stav udržel. Od počátku letecké kampaně, zahájené v září 2015 na základě žádosti syrského prezidenta Bašára Asada, ruští vojáci nejenže zabránili dalším územním ztrátám syrské vlády, ale pomohli Damašku získat nazpět druhé největší město Sýrie – Aleppo.

Ruská vláda prohlásila, že plánuje omezit svoji vojenskou přítomnost v Sýrii. Od okamžiku, kdy ruské letectvo uskutečnilo první nálety na ozbrojené rebely, však Moskva fakticky svou roli v Sýrii posiluje.

  • cecenci-nova-putinova-tajna-zbran-v-syrii

 

Co je však nejzajímavější – Putin nasadil v Sýrii naprosto neobvyklou zbraň: několik oddílů speciálních sil složených z Čečenců a Ingušů, pocházejících z neklidné oblasti severního Kavkazu.

Až donedávna byla angažovanost ruských sil omezena na činnosti související s probíhající vzdušnou kampaní. Konkrétně se jednalo hlavně o dělostřelectvo a příslušníky speciálních sil v provincii Hamá a o vojenské poradce v Latakii.

Nasazení čečenského a ingušského praporu však pro Kreml znamená strategický posun: Rusko má nyní v Sýrii rozmístěny elitní pozemní jednotky složené ze sunnitských muslimů (v převážně sunnitském obyvatelstvu Sýrie to může znamenat výrazné posílení pozitivního vztahu obyvatel k Rusku – pozn. překl.).

Přesné úkoly a velikost nových oddílů Kremlu v Sýrii nejsou zcela jasné. Podle prvních informací z otevřených zdrojů má čečenský prapor kolem 500 vojáků, podle některých odhadů 300 až 400. Ingušský prapor má stav o něco menší – zhruba 300 vojáků.

Bez ohledu na to, že oba oddíly jsou označovány jako součást vojenské policie, byli jejich členové vybráni z elitních speciálních jednotek ozbrojených sil Čečenska a jsou používáni pro úkoly daleko přesahující hranice běžné strážní služby, kterou představuje především služba na kontrolních stanovištích, rozdělování humanitární pomoci, zajištění ochrany základen a míst soustředění vojsk nebo koordinace obrany provládních sil.

Ingušský prapor působí od dubna přímo v Damašku, v jehož centru byli příslušníci praporu opakovaně zaregistrováni. 

Existují signály, že se prapor stále více přímo zapojuje do bojů s povstaleckými silami v hlavním městě a jeho nejbližším okolí. V březnu, během těžkých bojů v okrajových částech Damašku, získali rebelové informace o tom, že někteří ingušští a také čečenští důstojníci koordinují akce provládních oddílů.

Diana Michajlova

Zdroj: diana-mihailova.livejournal.com

http://www.eurasia24.cz/aktualne/item/2427-cecenci-nova-putinova-tajna-zbran-v-syrii

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#2 Pospechjiri@gmail.com 2017-05-07 19:39
V převážně sunnitském obyvatelstvu Sýrie může najimání Čečenců Ruskem znamenat výrazné posílení pozitivního vztahu obyvatel k Rusku ?! No nevim nevím ... valka v Syrii je v podstatě Válka Šítů (Iran, vladní vojsko) se Sunity (Saudská Arabie, protivladní rebelové a IS) A pokud neco vnímá Syrské Sunnitské obyvatelstvo vůči Čečencům pak je to zrada Sunnitské víry ...
#1 miroslav petr 2017-05-07 18:20
Nebýt USA, byl by tam dávno mír.

Facebook komentáře