Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Boleslaw K. Jaszczuk: NATO nejednotné vůči Libyi

Téměř od počátku libyjské krize byly mezi členskými státy NATO patrné rozdíly v názorech, jak reagovat na akce libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Pro ozbrojený zásah se nakonec rozhodly Británie a Francie.

 

"Nikdy nemůžete předpovědět účinky takových akcí. Ale je lepší přijmout taková opatření spíše, než riskovat následky nedostatečné odpovědi, což vede k obětem na životech"- řekl britský premiér David Cameron v průběhu mezinárodní konference, pořádané na konci března v Londýně, které se účastnili zástupci 40 zemí a mezinárodních a regionálních organizací. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že "Libye potřebuje naši pomoc a podporu, je to naše povinnost." Během konference oba představitelé vydali společné prohlášení, které vyzývá všechny Libyjce, kteří věří, že Kaddáfí vede svou zemi do záhuby, k organizování odporu a zastánce Kaddafího k upuštění od násilných akcí dříve než bude pozdě. USA, VB a Katar oznámily, že vyzývají Kaddafího a jeho rodinu k ukončení krveprolití a k opuštění Libye, výměnou za beztrestnost.

Skeptický postoj k vojenské akci má Německo. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle řekl, že libyjská krize by měla být řešena politickými metodami a nikoli vojenskými. Toto prohlášení učinil během návštěvy v Pekingu. To je i podobné oficiální stanovisko Číny. "Doufáme, že stabilita v Libyi bude obnovena co nejdříve, aby se zabránilo eskalaci vojenského konfliktu a dalším civilním obětem," - řekl Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Jiang Yu před návštěvou německého ministra Westerwelleho.

Zásadně proti vojenské intervenci je Turecko. Premiér Recep Tayyip Erdodan výslovně řekl, že jeho země je proti vojenské kampani prováděné západními státy a nepošle tam své vojáky a nikdy nepoužije zbraně proti Libyjcům.

"Každý zásah v Libyi musí být humánní a měl by se uskutečnit pod záštitou OSN. Libye by si měla vyřešit své vlastní problémy sama" řekl turecký premiér během meetingu vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje. Také na konferenci v Londýně Erdodan zopakoval svůj postoj. Také protestoval proti ozbrojování libyjských povstalců. Tureckou vládní politiku podporuje i turecká opozice. Vůdce nejsilnější opoziční síla - Republikánské lidové strany Kilicdaroğlu Kemal vyjádřil své uznání k pozici vlády a vyzval mezinárodní jednotky k ukončení vojenských akcí.

Spojené státy sice podporují ozbrojené útoky na Libyi a aktivně se jich účastní, nicméně, od 1. dubna přenechaly velení operací NATO a z bombardování se stáhly. Ale po několika hodinách na žádost NATO se opět do bojových operací zapojily. Záměr omezit účast ve vojenských operacích vyjádřil americký ministr obrany Robert Gates 21. března během návštěvy v Petrohradu. Zdůraznil také, že by bylo chybou, kdyby si koalice dávala za cíl zabít Kaddáfího.

Prezident Barack Obama se obává opakování situace v Iráku a Afghánistánu. V americké televizi řekl, že americké pozemní jednotky nebudou použity ke svržení vlády, jak tomu bylo v Iráku. "Šli jsme touto cestou v Iráku, válka trvala osm let, stála životy tisíců Američanů a Iráčanů a také způsobila náklady ve výši téměř bilionu dolarů. Nemůžeme si dovolit opakovat to samé v Libyi "- řekl Obama.

Zároveň se stále více a více mluví o americké podpoře libyjských rebelů. Spojené státy se rozhodly dát jim částku ve výši 33 miliard amerických dolarů, pocházejících ze zmrazených účtů úředníků Kaddáfího vlády. Kromě toho, Washington chce poslat svého zvláštního vyslance do Benghází, aby tam vedl jednání s libyjskou opozicí.

Hodně diskuse vyvolává otázka dodávky zbraní rebelům. Jednoznačně proti se staví generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, který řekl, že "my jsme tam s cílem bránit libyjský lid, a ne jako paže lidu." Mezi americkými politiky a právníky, převažuje názor, že USA by neměly poskytovat zbraně libyjským povstalcům. Výjimkou je republikánský senátor John McCain, Obamův rival v posledních prezidentských volbách, který vyzývá k vyzbrojování povstalců. Washington oficiálně popírá, že má v úmyslu poskytnout podporu ozbrojeným rebelům.

Reuters rovněž publikoval stanovisko amerických činitelů, kteří tvrdí, že povstalecké síly jsou "zmatené a neschopné získat plnou vojenskou kontrolu." Ředitel Společného štábu amerických ozbrojených sil, admirál Mike Mulle, říká, že jen asi tisíc rebelů má vojenský výcvik. Navíc alžírské noviny L'Expression ", tvrdí, že rebelové, kteří ukořistili zbraně v armádních skladech, je prodávají libyjské al-Kajdě.

V posledních dnech vyšla najevo i skutečnost, že mezi ozbrojenými silami libyjské opozice a CIA existují „citlivé vztahy". Reuters s odvoláním na spolehlivé zdroje, píše, že ještě před přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN, americký prezident Barack Obama podepsal tajný manuál pro pomoc rebelům. To mělo umožnit převod zbraní a provádění tajných operací CIA v Libyi. Bývalý důstojník CIA Bob Baer, ​​jehož deník sloužil jako scénář pro hollywoodský thriller "Syriana" řekl agentuře Reuters, že agenti CIA musí vybrat a určit rebely, kteří se hodí do boje ve speciálních vojenských jednotkách. Anonymní informátor ve vládě tvrdí, že CIA vypracovala plán, jak využít libyjské rebely k vytvoření speciálních jednotek podle vzoru výcviku odpůrců Tálibánu v Afghánistánu. "I kdyby takové plány ještě nebyly provedeny, pak určitě jsou ve velmi pokročilém stadiu" - říká informátor. Ani CIA, ani Bílým domem nebyly oficiálně tyto informace dementovány. "Nebudu a nemůžu komentovat otázky týkající se zpravodajských služeb" - řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.
Zdroj: Lewice

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře