Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Země BRICS pod útokem valutového tsunami

  • BRICS_Summit-1
Země BRICS mají ztráty kvůli monetární politice USA, prohlásila brazilská prezidentka Dilma Russeffová poté, co se setkala se svým americkým kolegou Barackem Obamou. Podle jejích slov „peněžní tsunami“, nebo také politika levného dolaru ohrožuje ekonomický růst rozvojových zemí.

Pomoci řešit tento problém musí opatření, která byla přijata na posledním summitu BRICSzaložení Rozvojové banky a poskytování půjček v národních měnách, poznamenávají experti. Nízké úroky a politika „kvantitativního uvolňování“, neboli nalévání peněz do ekonomiky, vedou ke snížení kursu americké měny. Tyto metody amerického FEDu stimulují americký export. Jsou však smrtelné pro export druhých zemí, zdůraznila Dilma Russeffová, protože ho tak činí nekonkurenceschopným. Tyto obavy nejsou jen prázdná slova. Podle různých údajů za poslední půlrok brazilský reál zdražil o 30%. Brazilský ministr financi Guido Montegatyto události pojmenovává jednoznačně: mezinárodní měnová válka. Podle jeho slov stejné metody používají i evropské úřady: oslabují EURO, aby pomohly ekonomice překonat následky krize. Hlavy zemí BRICS už nejednou vyzývaly Evropu a USA, aby s touto politikou přestaly, protože je v rozporu s mezinárodními normami. Hlasu Ruska to řekl profesor Vysoké školy ekonomiky Maxim Bratěrskij:

Není to nový jev. K tomu samému došlo před Druhou světovou válkou, když některé země devalvovaly svoji měnu, aby získaly konkurenční výhodu pro svůj export. Mimochodem, jeden z úkolů Mezinárodního měnového fondu je právě boj s takovými projevy. Když se ale jedná o USA, tak se tak nějak nebojuje. Země BRICS, stejně, jako na summitu G-20 v Soulu prosily Američany, aby do světové ekonomiky nepouštěly tak velké množství nových dolarů. Ti ale tyto výzvy neslyší. Je přirozené, že vlastní ekonomické problémy jsou jim bližší.

Rusko jako první prohlásilo, že nám nikdo nepomůže a že zachránit se musíme sami. Tuto myšlenku poté podpořili i ostatní země, poznamenává Maxim Bratěrskij. V tomto kontextu se stal poslední summit v Novém Dílí přelomovým.

Rozhodnutí summitu jsou v tomto směru společné kroky. Jedná se o vytvoření Rozvojové banky, dohodě o vzájemném poskytování půjček v národních měnách. Mimochodem, ještě předtím Rusko a Čína uzavřely bilaterální smlouvu o vzájemném obchodu v národních měnách. Podobnou dohodu má i Rusko s Tureckem.

Poznamenáme, že jedním z iniciátoru vytvoření Rozvojové banky (Jih-Jih) byla právě Brazílie. Účelem banky je akumulovat vklady zemí BRICS investovat je do různých projektů na území těchto zemí. BRICS si tímto způsobem zabezpečí před měnovou politikou vyspělých zemí, a nejen to. Při založení Rozvojové banky získají rozvojové země dodatečnou ekonomickou výhodu. Je o tom přesvědčen expert Institutu ekonomie RAN Maxim Golovin.

Zakládající země zesílí vzájemnou ekonomickou spolupráci. Mohou tak zvýšit svoji váhu ve světovém finančním systému tím, že budou, řekněme, poskytovat finanční prostředky jiným, méně rozvinutým zemím. I v tomto smyslu mohou, samozřejmě, mít vyspělé země určité obavy. V současné době už ale není možné= s rostoucí silou rozvojových zemí nepočítat. Znamená to, že tu mluvíme o tom, jaká bude nová rovnováha sil.

O významu nové rozvojové banky a o podpoře nové struktury už mluvil předseda Světové banky Robert Zellick. Doplníme, že na konci dubna může být rozhodnuta další základní otázka zemí BRICS: o zvýšení jejich kvót v sestavě MMF. Minimálně, už dříve to prohlásila předsedkyně fondu Kristina Lagardová.

zdroj: czech.ruvr.ru

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře