Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

O TOM, ŽE PODNEBÍ SE BUDE MĚNIT A ŽE NEMŮŽEME CHTÍT SANKCE NA NĚKOHO NA KOM ZÁVISÍME.

Mezivládní skupina expertů pro změny podnebí upozorňuje světovou veřejnost na to, že lidstvo čekají vážné, všepronikající a nezvratné následky klimatických změn.

Pokud jde o zabezpečení obyvatel naší planety potravinami, tady mohou podle mínění expertů vzniknout v nadcházejících letech problémy, protože stoupající teplota na celém světě ovlivní úrodnost. Kromě toho hrozí stovkám milionů obyvatel Země záplavy a epidemie.

  • o-tom-ze-podnebi-se-bude-menit-a-ze-nemuzeme-chtit-sankce-na-nekoho-na-kom-zavisime

Všechny tyto faktory vystupňují politickou nestabilitu v různých regionech, lidé se ale přece jen dokážou k řadě změn přizpůsobit, uzavírají autoři zprávy.

Ošklivé počasí po celé Evropě a kombinace mrazu a sucha ve Spojených státech už přiživily obavy z disponibilního množství pšenice.

Nestabilita na Ukrajině a událost na Krymu se začala projevovat na ceně takových základních komodit jako je právě zmiňovaná pšenice. I když se ekonomické sankce uvalené USA a Evropou na Rusko zaměřovaly na to, aby přiměly k „poslušnosti“ Putina, tak právě politici projevili přezíravost k vedlejším účinkům takovýchto sankcí. Ač se fyzické dodávky pšenice zatím vůbec nezmenšily, ceny letí nahoru.

Prudký vzrůst cen potravin a nedostatek potravin v nedávné minulosti spustil revoluce, které svrhávaly vlády. Byly to potravinové nepokoje v Tunisku, které zahájily to, čemu teď říkáme Arabské jaro.

Nedopouštějme se takového omylu, abychom si mysleli, že na Západě k tomu dojít nemůže, když budou ceny základního zboží mimo dosah velké části obyvatel.

O sankcích.

Americké sankce pocítili běžní Rusové. Nemohli platit kartami a tak si poradí jinak.

Klienti čtyř ruských bank vlastněných prominenty z okolí prezidenta Putina nemohli platit kartami Visa a MasterCard. Americké společnosti tak prosazují sankce uvalené ministerstvem financí.

Dopad sankcí: Rusko bude mít vlastní platební systém během měsíců.

Rusko by mohlo spustit vlastní platební systém za dva měsíce až půl roku. Nejprve přizpůsobí svou legislativu. Řekl to v pondělí podle agentury Reuters šéf ruské banky Sberbank.

Záměr vytvořit v Rusku vlastní platební systém minulý týden ohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Stalo se tak poté, co americké firmy Visa a MasterCard pozastavily své služby klientům ruských bank potrestaných sankcemi za ruskou „anexi“ Krymu.

Rusko však bude i bez EU a USA jeden z nejsilnějších státu světa. Ekonomickými sankcemi prodělá jak USA tak EU.

Nyní víme pár věcí jistě. Rusko bude mít vlastní platební systém během měsíců. Víme také to, že nemůžeme chtít sankce na někoho, na kom závisíme.

S tím, že nejméně 300 000 německých pracovních míst závisí na vztazích s Ruskem, těžko někoho překvapuje, jak hlásí Reuters. Několik vrcholných německých ředitelů kritizovalo US a evropskou strategii přístupu k Rusku z obav o dopady na jejich business.

„Pokud Evropa omezí své dovozy energie, Rusko si najde nové prodejní trhy v Číně,“ řekl Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung s dodatkem, že takový vývoj by nemusel být v zájmu Evropy.

Tuto skutečnost si uvědomuje také Patrick J. Buchanan, americký konzervativní spisovatel, politik, publicista a televizní komentátor, který se ve svém článku „Sankce skórují do vlastní branky“, ptá: „A uvalíme-li na Rusko tvrdé sankce, pak jistě utne ropu a plyn Evropě, zažene eurozónu do krize a posune se blíž k Číně.“

Osobně jsem na stávající problém poukázal v článku „Izolace Ruska je zbožné přání. Rusko připravuje dohodu s Čínou a Indií.“

Z pohledu českých podnikatelů přichází podle Hospodářské komory politické napětí v nejméně vhodnou dobu. Počet nových zakázek se začal zvyšovat, a firmy tak mohou po těžkém období konečně nastartovat růst. V tomto smyslu jsou právě Rusko a Ukrajina jedny z klíčových zemí pro generování zakázek českých exportérů.

V Rusku i na Ukrajině operují stovky subjektů s českou majetkovou účastí. Celkově by tedy šlo až o 200 miliard korun, které by v nejbližším období byly ohroženy.

K tomu ztráta tisícovek pracovních míst.

Jisté weby již referovaly, že zatímco Západ usilovně pracuje na odcizení a izolaci Ruska všemi diplomaticky možnými způsoby, Rusko zase zrovna tak usilovně pracuje na posílení svých vazeb s Čínou, a v tomto případě díky té nejdůležitější společnosti celé Evropy, Gazpromu, který se připravuje oznámit dokončení „svatého grálu“ mezi dohodami o dodávkách plynu do Pekingu.

http://www.czechfreepress.cz/rusko/izolace-ruska-je-zbozne-prani-rusko-pripravuje-dohodu-s-cinou-a-indii.html

Slovenský premiér Fico, kritizoval v Bruselu Evropskou unii. Ekonomické sankce vůči Rusku označil za nesmyslné.

Podobný názor budou podle Fica zastávat i krajiny V4.

Zmíněné sankce mají dopad na ČR. Psal jsem, že Rusko bude mít vlastní platební systém během měsíců..Jak je vidět je možné, že Západ bude mít ztrátu ze svého kroku až několika miliard dolarů.

A to není vše.

V Karlových Varech, se klientela snížila údajně o 30 procent. Předpokládá se, že v KV kraji bude cca 25-30 000 lidí bez zaměstnání. Do Prahy přijelo ročně na 1 000 000 Rusů, kteří dovedli utrácet. Dopad? Hotely, služby, obchody, doprava, zemědělství, cestovní kanceláře. To vše by mohlo mít dopad na cca 100-150 000 lidí, kteří jsou v Praze potenciálně ohroženi nezaměstnaností. Z toho plyne snížení příjmů pro hlavní město.

V jiných Evropských městech, kde byli zvyklí na ruské turisty tomu není jinak.

Vrátíme se však zpět k posunu Ruska k Číně.

Ten posun k Číně se děje již delší dobu.

Víme delší dobu, že BRICS - ekonomický a politický protipól USA a EU, které tvoří pět států Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, vzájemně úzce spolupracují jak v oblasti ekonomické, politické, ale také v oblasti vojenské.

Čína se může stát prvním zahraničních zákazníkem, který koupí nejmodernější ruský systém protivzdušné obrany S-400 Triumf. Ten zatím Moskva předváděla jen na slavnostních přehlídkách. Ale zásadní souhlas s prodejem S-400 Číně již udělil prezident Vladimir Putin, uvedl ruský list Kommersant.

BRICS si klade vysoké ekonomické i politické cíle. Společné Rusko-čínské vojenské cvičení, které bylo ukončeno 15. 8. 2013 hovoří o velmi úzké spolupráci těchto velmocí.

Jaké jsou dodatečné rezervy MMF, Ruska a Číny.

V každém případě nepociťuje v současné době MMF naléhavou potřebu rezerv. Sama G20 se o tom rozhodla a potvrdila na summitu možnost poskytnutí dodatečných rezerv MMF.

Současné rezervy fondu činí pouhých 400 miliard dolarů. Pro srovnání – rezervy Ruska přesahují 500 miliard dolarů, a rezervy Číny – 3 biliony. S podobnými valutovými rezervami se už mohou stát rozvojové země dárci orgánu, jehož původním cílem bylo poskytování půjček rozvojovým zemím, říkají experti. Může se stát, že MMF už nebude vůbec potřebný.

Faktem zůstává, že váha ekonomik pod zkratkou BRICS je podstatně větší, než tomu bylo před deseti či dvaceti lety.

BRICS má nesporně svou váhu v oblasti ekonomiky, ale také politiky.

Seskupení BRICS, představují dokonce i v době krize motor světové ekonomiky, téměř 50% přírůstku globálního GDP.

Rusko a Čína se již v některých vypořádáních obejdou bez dolaru a euro. Nyní se 5 zemí v rámci BRICS chystá poskytovat úvěry v národních měnách.

„To není jen symbolický krok a signál, že národní měny zemi BRICS mohou plně sloužit jako účetní a vypořádací měny ve vzájemném obchodu, ale je to i signál toho, že svět přestává být jednopolárním“.

Podle názoru vůdců, musí BRICS v principu zmařit pokusy využívat OSN „jako pláštík pro krytí změn nepohodlných režimů“.

Navíc, Čína spojuje úsilí s Ruskem ve snaze zbavit dolar titulu světové rezervní měny, tvrdí autoritativní americký obchodník se 40-letými zkušenostmi Russ Winter. Připomněl, že čínská Lidová banka ještě v r. 2009 prohlásila, že dominování ve světě jedné měny je velmi riskantní z hlediska šíření krize. Úřady Ruské federace už navrhly rubl jako rezervní měnu.

Nyní hodlají dvě rozvojové ekonomiky spolu uskutečnit plán na posílení rublu a jüanu, tvrdí Winter. Podle jeho názoru USA s jejich státním dluhem, který tvoří skoro 110% HDP, nebudou moci na tuto výzvu odpovědět.

Vidíme, že tato myšlenka není nikterak nová, ale nepromyšlené sankce vůči Rusku, nutí tento obří stát k rychlejší reakci a k přijetí konkrétních kroků.

Nový finanční systém nabývá v Rusku konkrétních tvarů nezávislý na Wall Streetu a City? Bylo Rusko sankcemi „přinuceno“ k vytvoření na dolaru nezávislého systému? Rusko oznamuje, že bude prodávat (a kupovat) své produkty a komodity – včetně ropy – za rubly, nikoliv už za dolary. Putin tento krok už připravuje dávno. Jde o vytvoření systému plateb v rublech zcela nezávislého a chráněného proti dolaru a ničivým spekulacím velkých Západních finančních institucí.

Putin zkouší přinejmenším od roku 2007 spustit nezávislý Rublový systém, finanční systém, který by byl založen na reálné ruské ekonomice a zdrojích a garantovaných jejich zlatými rezervami. Nebudou se v něm tolerovat loupeže a finanční spekulace: Je to mírový krok, ale současně je to deklarace nezávislosti, kterou bude Wall Street považovat za „vyhlášení války.“

Podle strategie ve stylu Džudo vytváří útok sankcemi ideální situaci pro „obranné“ kroky, které přesměrují brutální sílu protivníka proti němu samému. A teď k tomu dochází. Bank Rossiya bude první ruskou bankou, která bude používat výhradně ruského rublu.

Je dobré připomenout, že ve dnech 26. – 27. března 2013 se v jihoafrickém Durbanu uskutečnil V. summit BRICS, na kterém vrcholní představitelé Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky hovořili o užší hospodářské a politické spolupráci. Hlavním předmětem diskuse bylo nejen partnerství s africkými státy, ale i realizace projektu rozvojové banky, která má ambice stát se alternativou Světové banky a MMF.

Projekt rozvojové banky BRICS

Hlavním úkolem plánované banky má být úvěrování infrastrukturních a dalších rozvojových projektů v v měnách národních států, tedy nikoliv v dolarech a eurech. To by znamenalo zásadní prolomení hegemonie dolaru ve světovém obchodu. Projekt rozvojové banky je reakcí na skutečnost, že ve Světové bance i Mezinárodním měnovém fondu zastoupení zemí BRICS neodpovídá jejich reálné ekonomické síle ve světě. Přitom v době krize to byly právě státy BRICS, které nejvíce podpořily růst globální ekonomiky. O struktuře a parametrech banky se bude nadále diskutovat s perspektivou založení v horizontu dvou až tří let. Zároveň bude nutné vypracovat společnou blokovou strategii, aby se země BRICS nedostaly pod ekonomický diktát USA, EU a Japonska. Reforma měnového systému představuje první seriózní pokus o změnu dosavadního světového hospodářství.

Výsledky summitu BRICS v Durbanu dokazují, že unipolární svět, který vznikl po konci studené války a rozpadu Sovětského svazu, se pozvolna proměňuje na svět multipolární. Samotné uskupení BRICS se transformuje z pouhého fóra pro dialog ve strategickou spolupráci velmocí hledajících cesty k řešení důležitých problémů světové politiky a ekonomiky.

Výsledek summitu je další rána americké hegemonii, ale také příležitost k partnerství se státy s nimiž se ještě před pár lety nepočítalo.

Rusko nadále zůstane jednou z nejsilnějších zemí světa. Myslím, že EU a USA sankcemi poškodí sami sebe.

A pokud někdo spoléhá na americký břidličný plyn? Ten se může pěkně prodražit. Jen dopravní terminál pro břidlicový plyn z USA do Evropy, by mohl přijít na miliardy dolarů, které by zřejmě zaplatil daňový poplatník.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře