Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Libor Lukáč: Život v novém tisíciletí

  • Kapitalismus
Tato zeměkoule má zřejmě všeho už dost, když i příroda se bouří údajně mnohem častěji než v minulosti. Bezbřehý konzum se asi nebude tolerovat donekonečna.

Ekonomické paradoxy?

Když relativně nepříliš konzumně zaměřena východní Evropa před více než 20 lety zjistila, že nejen ekonomicky je situace neudržitelná, dnes ji následuje i konzumně zaměřená západní část a také vzor demokracie a ekonomických svobod USA.

Na výsluní se dostává komunistická Čína, ta ekonomicky prosperuje, ačkoli tamní obyvatelstvo bohatne jen pomalu.

Jistá část odborníků říká, že by Západu pomohl návrat k poctivému kapitalismu s deflací měnou navázanou na zlato.

Jiní vyzdvihují současnou inflační politiku, která nás prý jediná může bez tragických následků přenést přes současné turbulentní období. Lidé jsou nadále podporováni v tom, aby se zadlužovali a vedly nákladný život, na jaký jim nestačí jejich výdělky. Chtějí od nás bezbřehý konzum, neboť jen tak se prý podaří udržet ekonomiku nad vodou.

Ale nakonec ani to nestačí, jak vidno na příkladu Spojených států, kde spotřebitelské výdaje tvoří většinu hrubého domácího produktu. Hospodářství se dařilo v posledním desetiletí udržovat jen životem na dluh, přičemž půjčit si bylo třeba v největší míře od Číny. Ta podle zpráv v tisku před časem americké dluhopisy přestala nakupovat, takže teď se půjčuje už rovnou od tiskárny - centrální banky.

Opravdu bezútěšná doba

Zdálo by se, že jediné, co dnes lidem ještě jako tak udržuje veselou mysl, je dostatek nahých scén na obrazovce. To je jim ještě dopřáno opravdu v nadprůměrné míře. Vděčí za to úplně ztracenému pocitu studu ve společnosti a obecně extrémně spouštění míře mravnosti. Toto je jeden skutečný "výdobytek" demokracie - erotika denně doma na obrazovce. Alespoň s tímto jsou tuším všichni spokojeni.

Bohužel, z rádií už neslyšet vznikat novou, kvalitní hudbu, jako v 70. a 80. letech minulého století. Jaksi chybí invence, nebo čím to je? Pravděpodobně nadějných producentů zaměstnává, odpoutává médium číslo jedna.

Kvalitu hudby 70. a 80. let umocňoval i nový fenomén, videoklipy. Ty si zpočátku jako tak udržovali úroveň, pokud jde o mravnost, a nesnažili se zaujmout jen tělesnými přednostmi hlavních protagonistů či jinou "odvážností". V 90. letech však padají všechny zábrany a povrchnost při tvorbě videoklipů pak následovala i povrchnost hudební složky.

Po přelomu tisíciletí se kvalita z moderní hudby již zcela vytratila. To, co lidi vždy utěšovali v obrovské míře, hudební umění, je dnes, bohužel, úrovní na dně. Neodráží obecně kvalita umění náhodou úroveň společnosti?

Ale zato máme televizi, internet, časopisy, kde se to jen hemží sexem, mladým, krásným masem. Už to skoro nikomu nepřipadá slizké, odporné, tak co ...

Jako kůl v plotě

Jaké má dnes člověk možnosti, pokud si chce zachovat čistotu myšlenek? A pokud nechce s vlky výt, být unášen na vlně v rámci motta dnešní západní společnosti: PENÍZE, SEX, DROGY, musí se vyrovnat s tím, že zůstane nepochopen. Vždyť přece v dnešní společnosti bývá pravidlem, že si okolí člověka váží hlavně v závislosti na výši platu a ne od jeho morálních hodnot.

V první řadě je třeba zbavit se závislosti na televizoru. Ano, i televizor je, zdá se, droga. Omezit se na internet, kde je alespoň chráněn před tak četnými zákeřnými střihy na nemravnost, násilí či podlost na obrazovce televizoru - dnes opravdu už satanovy skříňce.

Opravdu, co by dnes asi řekl tak často zmiňovaný Ježíš Kristus na takzvaných věřících, navštěvujících kostely a zároveň bez zábran v domácnosti sledujících dnešní programy, kde je nemravnost, podvádění a přetvářka na denním pořádku? No, možná i to, že jsou pro něj vlastně satanisté.

http://dolezite.sk/Zivot_vnovom_tisicroci_28.html#ixzz1edY41MUa

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře