Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Země BRICS vytvářejí multipolární svět. Západní idea světovlády narušena.

Včera se psalo v Britských listech o tom, že Čína brzy předstihne ekonomiku Spojených států.

Podle výzkumu provedeného pro Světovou banku se Čína rychle stává stejně tak velkou ekonomikou, jako jsou Spojené státy. Koncem roku 2011 dosahovala velikost čínské ekonomiky 87 procent velikosti ekonomiky Spojených států a koncem roku 2014 bude zřejmě už Čína větší ekonomikou než Spojené státy. Spojené státy, symbol demokracie z období po druhé světové válce a západního kapitalistického přesvědčení tak už nejsou největší ekonomikou. Došlo k tomu rychleji, než mnozí předpokládali.

  • zeme-brics-vytvareji-multipolarni-svet-zapadni-idea-svetovlady-narusena

Je-li nyní Čína ekonomicky tak velká jako Spojené státy, znamená to, že by měla přijmout větší míru globální odpovědnosti. Měla by mít podstatně silnější zastoupení ve všech mezinárodních organizacích a Spojené státy se budou muset částečně vzdát své dominující role. - See more at: http://www.blisty.cz/art/73119.html#sthash.ZJN3Cor7.dpuf

Víme, že Čína patří do tzv. uskupení států BRICS.

Na téma BRICS jsem psal 3. září 2013 článek na CFP s názvem: „ BRICS - ekonomický a politický protipól USA a EU“, kde jsem na vzrůstající ekonomickou a politickou moc tohoto uskupení upozorňoval, ale rozhodně ne ve špatném smyslu slova.

Psal jsem, že výsledky summitu BRICS v Durbanu dokazují, že unipolární svět, který vznikl po konci studené války a rozpadu Sovětského svazu, se pozvolna proměňuje na svět multipolární. Samotné uskupení BRICS se transformuje z pouhého fóra pro dialog ve strategickou spolupráci velmocí hledajících cesty k řešení důležitých problémů světové politiky a ekonomiky.

Výsledek summitu je další rána americké hegemonii, ale také příležitost k partnerství se státy s nimiž se ještě před pár lety nepočítalo.

Problémem je pouze ta skutečnost, že pro Spojené státy je nemožné vzdát se role světové jedničky s absolutní ekonomickou a vojenskou převahou.

Místo partnerské spolupráce v oblasti ekonomiky a geopolitiky, můžeme dnes vysledovat pravý opak. Postupné rušení veškeré spolupráce a vazeb mezi USA, EU na jedné straně a Ruskem na straně druhé, což je v ekonomicky propleteném světě docela velký problém.

Z americké strany je zvolen konfrontační tón a úporná a myslím, že i beznadějná snaha Západu o oslabení Ruska a uskupení BRICS.

Vrcholný diplomat Christopher R. Hill říká, že ruská reakce na Ukrajinskou krizi znamená, že Moskva zradila „nový světový řád“ (New World Order), jehož byla posledních 25 let součástí. Hill, bývalý americký velvyslanec v Iráku a Koreji, v článku pro vlivnou publikaci Project Syndicate píše, že ruská anexe Krymu a „zastrašovací“ kampaň proti Kyjevu skoncovala s 25 letou historickou periodou, a Moskvu obvinil, že se připojila k „regresi, recidivismu a revanšismu.“

Hillova definice „nového světového řádu“ spočívá v tom, že Rusko se po Glasnosti zapojilo do „Západních institucí, tržní ekonomiky a parlamentní demokracie s více stranami.“

„Tenhle nový světový řád vydržel skoro 25 let. Rusko bylo s výjimkou krátké ruské války s Gruzií v srpnu 2008 (což je konflikt, na který se obecně pohlíží jako na podnícený lehkovážností gruzínského vedení) svolné s „novým světovým řádem“ a bylo mu oddané, což byl přes veškerou problematičnost ohromný úspěch éry po Studené válce,“ píše Hill.

Hill, který je poradcem u Albright Stonebridge Group, „globální strategické společnosti“ s chapadly

proniklými hluboko do Bílého domu a do ministerstva zahraničí, se uchyluje k obvinění Moskvy, že přetáčí čas zpátky do dnů Sovětského impéria, s dodatkem, že „to vypadá, že Rusku už nestojí o to, co Západ v posledních 25 letech nabízel: zvláštní status u NATO, privilegované vztahy s Evropskou unií a partnerství v mezinárodních diplomatických podnicích.“

Hill, argumentujíc, že Západní sankce nejspíš nebudou mít žádný dopad, tvrdí, že NATO by se mělo připravit na dlouhé klání, a varoval, že Rusko „se bude snažit vyvolávat podobné potíže mezi bývalými sovětskými ‚spojenci‘ s připomínkou německé invaze do Polska v roce 1939, aby naznačil, že Moskva by mohla rozpoutat agresi proti dalším východoevropským národům.“

Hillovo tvrzení, že Rusko se obrátilo zády k „novému světovému řádu“, ilustruje to, jak se Moskva snaží vést BRICS jako alternativní spojeneckou frakci, která bude představovat hlavní hrozbu pro unipolární budoucnost předjímanou Spojenými státy a NATO.

Jinými slovy, ať už to Rusko chce nebo ne, Západní elita se zakopává v nové Studené válce a svět možná vstupuje do nejnebezpečnějšího období historie od Kubánské raketové krize.

Již 14. 5. 1947 prozradil Winston Churchil v Londýně angloamerické cíle v Evropě, když napsal: „Neoddáváme se přirozeně iluzím, že se Spojené státy evropské stanou posledním a úplným řešením všech problémů mezinárodních vztahů. Cílem je vytvoření jednoho autoritativního, všemocného světového řádu, o ten budeme usilovat. Pokud nenastolíme účinnou světovou vládu a nebudeme jednat aktivně, budou vyhlídky na mír a lidský pokrok chmurné a pochybné. Ale v souvislosti s tímto naším cílem si neděláme iluze: Bez Spojených států evropských neexistuje žádná reálná vyhlídka na jednu světovou vládu. Sjednocení Evropy je nezbytným prvním krokem k uskutečnění tohoto cíle. (Soubor proslovů Winstona Churchilla vydaný v New Yorku 1974).“

(PROTIPROUD).

Víme, že Rusko a Čína se již v některých vypořádáních obejdou bez dolaru a euro. Nyní se 5 zemí v rámci BRICS chystá poskytovat úvěry v národních měnách. „To není jen symbolický krok a signál, že národní měny zemi BRICS mohou plně sloužit jako účetní a vypořádací měny ve vzájemném obchodu, ale je to i signál toho, že svět přestává být jednopolárním.

BRICS si klade vysoké ekonomické i politické cíle. Poprvé vystoupil tento ekonomický spolek v roli diplomatické aliance , v otázce Libye. Dále se úspěšně angažoval v záležitosti Íránu a Sýrie. Společné Rusko-čínské vojenské cvičení, které bylo ukončeno 15. 8. 2013, hovoří o velmi úzké spolupráci těchto velmocí.

Navíc, Čína spojuje úsilí s Ruskem ve snaze zbavit dolar titulu světové rezervní měny, tvrdí autoritativní americký obchodník se 40-letými zkušenostmi Russ Winter. Připomněl, že čínská Lidová banka ještě v r. 2009 prohlásila, že dominování ve světě jedné měny je velmi riskantní z hlediska šíření krize. Úřady Ruské federace už navrhly rubl jako rezervní měnu.

Experti zdůrazňují, že Západ vidí v BRICS svého geopolitického soupeře. Proto se bude snažit, aby se tato pětice na světové scéně v plné míře neprosadila.

Wayne Madsen dnes napsal, že Obama se připravuje rozbít BRICS během posledních let v úřadu.

Madsen píše, že navyšování vzdušných a pozemních sil NATO podél hranic Ruska ve východní Evropě a cesta prezidenta Baracka Obamy do Asie s cílem mocenského ovlivňování mají jediný účel. Viditelné a neviděné síly, které diktují politiku svým politickým loutkám ve Washingtonu, Londýně, Paříži, Bruselu, Berlíně a v dalších poddaných hlavních městech, se rozhodly rozbít BRICS – vynořující se finanční mocenský blok, skládající se z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky.

Bilaterální a multilaterální diskuse mezi těmito pěti vynořujícími se ekonomickými mocnostmi mající za cíl odpojit ekonomiky BRICS od amerického dolaru coby rezervní a obchodní měny se setkaly s tou jedinou sílou, kterou může Washington za sebe a své hroutící se spojence dát dohromady – s vojenskou silou. Problémy mezi Ukrajinou a Ruskem kvůli Krymu a federalismu na Ukrajině jsou maskou, mající zakrýt skutečné Obamovy záměry, tedy rozbití BRICS coby životaschopné alternativy neokoloniálního finančního systému západu a zařazení ekonomik BRICS do područí Spojených států a permanentně rozkolísané Evropské unie.

Že by dění na Ukrajině s tichou podporou fašismu a nacionalismu, bylo prvním krokem k tomuto cíli? Jak jinak si vysvětlit navenek zdánlivou jednotu „sankčního“ postupu USA a EU?

Dnes se setkal šéf OBSE Didier Burkhalter s Vladimírem Putinem.

Šéf OBSE přivezl do Moskvy návrhy na deeskalaci situace na Ukrajině.

Předseda OBSE navrhl ruskému prezidentovi, aby byla podrobně projednána cestovní mapa překonání krize, aby mohla být co nejdříve realizována.

Lze však ještě něco pozitivního po potopení dosavadních dohod a brutálních vraždách ukrajinských civilistů očekávat?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře