Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Od výhrůžek k činům. USA a Turecko se začínají bolestivě kousat

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem dostaly podobu nejvážnějšího konfliktu mezi „aliančními spojenci“ za několik posledních desetiletí. Blogosféra si v této souvislosti všímá významu uzavření kontraktu na dodávku ruských protivzdušných systémů S-400 do Turecka.

  • od-vyhruzek-k-cinum-usa-a-turecko-se-zacinaji-bolestive-kousat

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že jeho země omezí dovoz elektroniky vyrobené americkými firmami. „Budeme bojkotovat elektroniku americké výroby. Mají svůj iPhone. Ale je tady také Samsung a také my máme svůj vlastní (smartphone) Venus Vestel,“ cituje Erdogana deník Hurriyet.

„Máme možnost realizovat dva druhy opatření – jedno v ekonomice, druhé pak politické. Zvolili jsme opatření v oblasti ekonomiky a hodláme v nich pokračovat. Ještě důležitější je ale podle mého názoru ochrana naší silné politické pozice,“ zdůraznil Erdogan.

Již předtím Erdogan prohlásil, že Turecko je připraveno obchodovat se svými největšími partnery v regionu – Čínou, Ruskem, Íránem a Ukrajinou – v národních měnách. Pokud evropské státy projeví zájem zbavit se „okovů“ dolaru, je i s nimi Ankara připravena obchodovat v národních měnách, uvedl.

Jako odpověď na to poslaly USA zpátky do Turecka jeho vojenské piloty přeškolující se na pilotáž letounů F-35. Spojené státy navíc Turecku prozatím nedodají dvě tato již zaplacená letadla. Dodávku hodlají zadržovat ještě další tři měsíce, ale vzhledem k dynamice zhoršování vztahů v rámci začínající války vzájemných sankcí bude zákaz dodávek s největší pravděpodobností prodloužen.

Podle blogu Colonel Cassad se nedávno uzavřená smlouva Ruska s Tureckem na dodávku protivzdušného komplexu S-400 jeví jako „geniální krok, jehož důsledkem je výrazné narušení americko-tureckých vztahů a zahájení sankční války mezi členy NATO“.

Stejně tak je pozoruhodná Erdoganova hrozba Spojeným státům, že „vyžene“ americké vojáky ze země nebo že pro USA výrazně zvýší poplatky za pronájem vojenské letecké základny Incirlik, uvádí blog. Současně s trendem prudkého zhoršování vztahů mezi „aliančními spojenci“ připomíná výrazné posilování kontaktů Turecka s Čínou a Ruskem.

mbi, Eurasia24.cz

zdroj:https://www.eurasia24.cz/aktualne/item/2857-od-vyhruzek-k-cinum-usa-a-turecko-se-zacinaji-bolestive-kousat

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře