Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

JAK MMF VYDĚLÁVÁ? - MMF -Tři písmena, která mění svět - díl 6.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • mmf-kamerun
Nigérie: v roce 1978 měla dluh 5 miliard dolarů, v roce 2000 už 30 miliard, mezitím splatila 20 miliard. Všimněte si, že původní půjčka byla již dávno několikrát splacena. Už mnoho let Nigérie splácí pouze úroky z úroků, ze kterých se už nikdy nemá šanci vyvázat. Ročně splácí 3,6 miliardy dolarů, na boj proti chudobě však vydává pouze 100 milionů dolarů.

 

70 % obyvatel žije pod hranicí bídy, vypočítané jako 1 dolar na den.

JAK SE POD VEDENÍM MMF ZEMÍM VEDE ?

Zambie se podrobila počátkem 80. let programu strukturálního přizpůsobení stanoveném MMF.

Mezi lety 1985 - 1995 klesla délka života z 52 na 48 let. Během stejného časové období vzrostla úmrtnost u dětí do 5 let z 13,5 % na 20,3 % a chronická podvýživa u dětí mladších 5 let ze 40 % na 53 %. Podle údajů Světové banky žije 80 % Zambijců v absolutní chudobě. 

MMF – RÁD PŮJČUJE „CIZÍM ZEMÍM" 

Světová banka (SB) často půjčuje průmyslovým společnostem, které jsou v rozvojových zemích původci vážného poškozování životního prostředí i lidských práv. Takovým je i projekt na výstavbu ropovodu z Čadu do Kamerunu. Finanční pomoc tak získá oklikou přes Kamerunskou vládu např. mezinárodní konsorcium ropných společností, jehož členy jsou americké společnosti ExxonMobil a Chevron. (Miliardové půjčky tak dostanou americké společnosti, ale splácet je budou občané Kamerunu!) 

Navíc SB půjčku schválila v době, kdy vyšlo najevo, že čadská vládní vojska a úředníci vyhrožují každému, kdo se postaví proti těžbě ropy, popravou. Masakry stovek obyvatel Čadu v letech 1997 a 1998 v oblasti, kde se má těžit ropa, dodnes nikdo nevyšetřil. 

JAK SE TĚŽÍ ROPA ?

Vláda v Kamerunu patří k jedné z nejzkorumpovanějších na světě a nevyhýbá se ani represivním zásahům proti civilnímu obyvatelstvu. Projekt počítá s výstavbou 1040 km dlouhého ropovodu, který povede přes oba státy k terminálu na pobřeží Atlantského oceánu, a s provedením tříset ropných vrtů, z nichž se bude čerpat až 225 000 barelů ropy denně. Ropovod má protínat zemědělské oblasti i deštné pralesy. 

Kontrakt ve své dnešní podobě zbavuje ropné společnosti odpovědnosti v případě havárie. (Nepřipomíná vám to zřeknutí se firmy Baxter z odpovědnosti za její vakcíny proti prasečí chřipce?) 

Přechozí články:

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 5. DÍL

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 4. DÍL

MMF A ÚSPORNÉ BALÍČKY - pokračování seriálu CFP!

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 2. DÍL

MMF - 3 PÍSMENA, KTERÁ MĚNÍ SVĚT - 1. DÍL

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře