Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Haiti stále čeká na humanitární pomoc

  • zemetreseni-na-haiti
Americké síly nadále blokují přísun nezbytných dodávek do zdevastované země.

Na stížnost organizace Lékaři bez hranic, podle níž způsobil americký zákaz přistávání letadel se zásobami lékařského materiálu na letišti v Port-au-Prince ztrátu tisíců životů, mluvčí americké armády kapitán John Kirby odpověděl: „To je problém doktorů. Letiště má jedinou dráhu, jedinou ranvej a přistát se snaží stovky letadel."

Američtí činitelé veřejně zaujali absurdní postoj, tváří se, že nevědí, co humanitární lety přepravují a nemohou jim tudíž přistání povolit. Washington Post citoval rozhovor s velitelem amerických operací na Haiti generálem Kenem Keenem, podle něhož „pokud kontrolor leteckého provozu neví, co je v přilétajících strojích, neví, kterému má dát přednost". Prioritu mají zjevně americké vojenské lety, neboť „jestliže má mladý kontrolor leteckého provozu tři letadla žádající o přistání, a ví, co je jen v jednom z nich, povolí přistání právě jemu."

I když Američané nějakému letadlu s humanitární pomocí přistát povolí, nedovolí dodávkám s touto pomocí odjet z letiště bez silné ochrany, čímž dál komplikují snahy o záchranu postižených. Gilberto Castro z dopravní společnosti Deutsche Post DHL, sdělil Wall Street Journalu, že k přepravě 20 kontejnerů „musíte mít asi 100 těžce vyzbrojených vojáků" jako doprovod.

Americká média šíří zprávy o možném „plenění" zoufalými hladovými Haiťany, New York Times tvrdil, že „hrozba masového drancování den ode dne roste". Přesto nejsou žádné zprávy o násilí proti personálu humanitárních organizací. Generál Keen uvedl, že „úroveň současného násilí je nižší než před zemětřesením".

Týmy stovek kubánských lékařů, které od prvního dne po zemětřesení na Haiti působí, aniž se o nich světová média zmiňují, také žádnou ochranu nepotřebují.

Nedostatek zdravotnické péče a potřeb vede k nárůstu rychle se šířících gangrénových infekcí. Lékaři bez hranic podle údajů poskytnutých Daily Telegraphu museli provést desetitisíce amputací. Dalším velkým nebezpečím je tetanus, spalničky, meningitida a průjmová onemocnění.

Ředitel Lékařů bez hranic Laurent Ligozat řekl pro Financial Times: „Provádíme denně další a další amputace a infekce zasahuje další rány. Dalším skutečným problémem je otrava krve. Tisíce lidí jsou ve skutečně zoufalé situaci a pokud nebude distribuce pomoci dobře organizována, dostanou se do ještě větších potíží."

Richardson Lagredell, kterého vytáhli z trosek čtyři dny po zemětřesení, zemřel na následky gangrény, která způsobila úplnou dehydrataci. Dr. Roberto Feliz, který ho v nemocnici OSN ošetřoval, k tomu řekl: „Frustrující na tom je, že jeho smrt způsobil nedostatek základního vybavení." Lagredell byl „mladý silný chlap. V každé normální nemocnici by přežil."

Přibývají zprávy o rostoucím hněvu proti proamerickému loutkovému režimu v čele s prezidentem René Prévalem, dosazeným pučem proti demokraticky zvolenému prezidentu Jeanu-Bertrandu Aristidovi v roce 2004. Times of London napsal: „Haiťané si stěžují, že jejich vláda mlčí. Prezident Préval sám stanuje na letišti ... a distribuce pomoci buď nefunguje vůbec nebo jen nahodile." Dodal, že na černém trhu v Port-au-Prince stojí láhev vody 6 dolarů.

 

Chávez: USA zavinily zemětřesení na Haiti

Podle zprávy španělského listu ABC obvinil venezuelský prezident Hugo Chávez Spojené státy, že zemětřesení na Haiti způsobily zkouškou „tektonické zbraně". Spojené státy si prý zkouškou zařízení schopného vyvolat ekologickou katastrofu „hrají na Boha". Ke zkoušce mělo dojít v pobřežních vodách Haiti; odkud tyto informace získal, Chávez neuvedl. Dodal však, že katastrofa Spojeným státům posloužila k okupaci Haiti.

Venezuelská média oznámila, že zemětřesení „mohlo být spojeno s projektem označovaným HAARP, systémem, který může vyvolat prudké a nečekané změny klimatu". Program HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) probíhá na Aljašce a je zaměřen na příležitostnou přeměnu vlastností zemské ionosféry ke zlepšení satelitních komunikací.

Bývalý americký ministr obrany William Cohen vyslovil v roce 1997 znepokojení nad zeměmi, které se angažují v „ekoterorismu, jímž by mohly změnit klima, vyvolat zemětřesení nebo sopečnou činnost použitím elektromagnetických vln".

 

 

Podle článků na http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=116688§ionid=351020704 a

http://www.wsws.org/articles/2010/jan2010/hait-j21.shtml (oba z 21. 1. 2010)

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře