Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Fidel Castro: Šílenství naší doby

  • fidel-castro-ruiz
Kubánský vůdce v poslední době proslul jako pravidelný sloupkař a z jeho textů se ve světě, Spojené státy nevyjímaje, široce cituje. Pro utvoření vlastního názoru vám nabízíme jeden z nich. Je z konce dubna:

Nedá se nic dělat, věci je třeba nazývat pravým jménem. Kdo si uchoval minimum zdravého rozumu, nemusí se ani moc namáhat, aby viděl, jak málo realismu v současném světě zbývá.

Když byl prezident Spojených států Barack Obama navržen na Nobelovu cenu míru, prohlásil Michal Moore: „a teď ať si ji zaslouží". Břitkost tohoto geniálního komentáře se spoustě lidí líbila, i když mnozí neviděli v rozhodnutí norského výboru nic jiného než demagogii a nadšení ze zdánlivě neškodného politikaření nového prezidenta Spojených států, afroamerického občana, dobrého řečníka a inteligentního politika v čele mocného impéria zmítaného hlubokou ekonomickou krizí.

Brzy se mělo v Kodani konat celosvětové setkání a Obama vzbuzoval naději na uzavření závazné dohody, v níž by se Spojené státy připojily ke světového konsenzu v otázce nezbytnosti zabránit ekologické katastrofě hrozící lidskému druhu. Co se tam odehrálo, bylo zklamáním, mezinárodní veřejnost se stala obětí bolestného podvodu.

Na nedávné Světové konferenci národů o klimatických změnách a právech matky Země, která se konala v Bolívii, se argumentovalo odpověďmi plnými moudrosti dávných domorodých národů, přepadených a virtuálně zlikvidovaných evropskými dobyvateli hledajícími zlato a snadné zbohatnutí, kteří jim po staletí diktovali svou egoistickou kulturu neslučitelnou s nejposvátnějšími zájmy lidstva.

Dvě nedávné zprávy vystihují filosofii impéria, které se nás snaží přesvědčit o své „demokratické", „mírové", nezištné" a „poctivé" povaze. Stačí přečíst si text těchto zpráv přicházejících z metropole Spojených států.

„Washington, 23. dubna 2010.- Prezident Spojených států Barack Obama zvažuje možnost rozmístit zbraně nesoucí konvenční, nejaderné raketové hlavice s obrovskou výbušnou silou, schopné zasáhnout přibližně do jedné hodiny cíle v jakékoli části světa.

Nová superbomba instalovaná v raketách typu Minuteman sice neponese nukleární hlavice, její ničivá síla však bude ekvivalentní. Potvrzuje to fakt, že dohoda START 2 podepsaná nedávno s Ruskem zahrnuje její rozmístění. Moskevské úřady požadovaly a dosáhly toho, aby se v dohodě objevilo, že za každou stovku těchto raket zlikvidují Spojené státy jednu ze svých raket s jadernými hlavicemi.

Podle zpráv New York Times a televizní stanice CBS, nová bomba pokřtěná PGS (Prompt Global Strike), má být schopna zabít hlavu Al Kajdy Usámu bin Ládina v jeskyni v Afghánistánu, zničit právě připravovanou severokorejskou raketu nebo napadnout iránské nukleární stanoviště, „to vše, aniž by překročila atomový práh".

Obamova vláda pokládá za zajímavou výhodu, mít k dispozici vojenskou variantu nejaderné zbraně s lokální útočnou silou srovnatelnou s atomovou bombou.

Projekt byl původně spuštěn Obamovým předchůdcem, republikánem Georgem W. Bushem, avšak protesty Moskvy ho zablokovaly. Vzhledem k tomu, že se rakety Minuteman používají i jako nosiče jaderných hlavic, moskevské úřady poukazovaly na to, že nelze zajistit, aby se odpálení PGS nestalo začátkem atomové války.

Obamova vláda však soudí, že může dát Rusku nebo Číně potřebné záruky, které by zabránily nedorozumění. Raketová sila pro novou zbraň budou instalována v místech vzdálených od skladů nukleárních hlavic a experti Moskvy a Pekingu budou moci provádět jejich pravidelné inspekce.

Superbomba může být odpálena s raketou Minuteman, která je schopna prolétnout atmosférou rychlostí zvuku s nákladem tisíce liber výbušnin. Špičkové vybavení by umožnilo bombu uvolnit a svrhnout na zvolené cíle s mimořádnou přesností.

Projekt PGS, jehož náklady jsou jen za první, zkušební rok odhadovány na 25 milionů dolarů, byl svěřen generálu Kevinu Chiltonovi, jenž velí americkému nukleárnímu arzenálu. Chilton vysvětlil, že PGS pokryje mezeru v nabídce možností, které má Pentagon v současnosti k dispozici.

´V těchto chvílích můžeme nejadernými zbraněmi udeřit kdekoli ve světě, avšak v minimálně čtyřhodinovém časovém horizontu,´ řekl generál. ´Pro rychlou akci máme k dispozici pouze jaderné alternativy,´ připustil.

V budoucnosti budou Spojené státy s novou bombou moci rychle zasáhnout konvenčními prostředky jak proti teroristické skupině tak proti nepřátelské zemi v čase daleko kratším a aniž by vzbudily hněv mezinárodního společenství v souvislosti s nasazením jaderných zbraní.

První zkoušky jsou plánovány na rok 2014, v roce 2017 by byly k dispozici v americkém arzenálu. Obama již nebude u moci, avšak superbomba může být nejaderným dědictvím tohoto prezidenta, nositele Nobelovy ceny míru."

 

„Washington, 22.dubna 2010.- Ve čtvrtek odstartovala z Floridy vesmírná loď ozbrojených sil USA bez posádky, jejíž vojenské poslání halí rouška tajemství. Podle videozáznamu zveřejněného armádou byla v 19.52 hod. místního času (23.52 hod. greenwichského času) vypuštěna z mysu Canaveral raketa Atlas V nesoucí robotizovanou vesmírnou loď X-37B.

´Její vypuštění se blíží,´ řekla agentuře AFP mjr leteckých sil Angie Blair. Letoun, který vypadá jako miniaturní raketoplán má rozpětí 4,5 m a délku 8,9 m. Výroba vesmírného dopravního prostředku pro víc letů trvala roky a o jeho účelu či roli ve vojenské výzbroji podala armáda jen vágní informace.

Letoun je konstruován tak, aby „poskytoval na oběžné dráze prostředí ´laboratoře´ umožňující testovat nové technologie a komponenty předtím, než budou zařazeny do programů satelitů, které jsou již v provozu´, uvedlo letectvo ve svém nedávném komuniké.

Pracovníci sdělili, že X-37B přistane na letecké základně Vandenberg v Kalifornii, avšak neřekli, jak dlouho bude tato zahajovací mise trvat. ´Abych byl upřímný, nevíme, kdy se vrátí,´ řekl tento týden novináři Garrymu Paytonovi druhý zástupce tajemníka pro vesmírný program letectva. Payton uvedl, že loď může ve vesmíru zůstat až devět měsíců."

Letoun vyrobený Boingem začal v roce 1999 jako projekt americké vesmírné agentury (NASA) a poté byl předán letectvu, které plánuje vypuštění druhé X-37B v roce 2011".

 

Je třeba k tomu něco dodávat?

Dnes narážejí na kolosální překážku v podobě již nezadržitelných klimatických změn. Hovoří se o nevyhnutelném zvýšení teploty o více než 2° C. Jeho důsledky budou katastrofální. Světová populace vzroste za pouhých 40 let o 2 miliardy obyvatel a dosáhne za tuto krátkou dobu počtu 9 miliard lidí. Mola, hotely, lázně, komunikace, průmysl a zařízení v blízkosti přístavů se ocitnou pod vodou v čase kratším, než je ten, za který stráví polovinu svého života generace obyvatel jedné vyspělé a bohaté země, která dnes sobecky odmítá přinést jakoukoli oběť pro přežití lidského druhu.

Zemědělských ploch a pitné vody značně ubude. Moře budou znečištěna, mnohé mořské druhy přestanou být poživatelné a jiné zmizí. To neříká logika, ale vědecké studie.

Pomocí přirozené genetiky a přenosu různých odrůd z jednoho kontinentu na druhý dosáhl člověk takových hektarových výnosů potravin a jiných pro člověka užitečných plodin, že dokázal po dlouhou dobu překonávat nedostatek potravin jako je kukuřice, brambory, pšenice, rostlinná vlákna a další potřebné produkty. Později přispěly k řešení životně důležitých potřeb genetické úpravy a využívání chemických hnojiv. Ty už však dospívají na hranice svých možností produkce zdravých potravin vhodných ke konzumaci. Během necelých dvou století se současně vyčerpávají zdroje ropy a zemního plynu, k jejichž vytvoření příroda potřebovala 400 milionů let. K vyčerpání spějí rovněž životně důležité neobnovitelné minerální zdroje, které potřebuje světová ekonomika. Věda zatím vyvinula prostředky schopné několikanásobně zničit planetu v horizontu hodin. Největším rozporem naší doby je právě naše schopnost sebezničení a neschopnost si vládnout.

Člověk dokázal rozšířit své možnosti, jak žít, až za hranice své vlastní schopnosti přežít. Při této bitvě rychle spotřebovává suroviny, které má v dosahu. Věda umožnila přeměnit za cenu obrovských investic hmotu v energii, jako je tomu při jaderné reakci, avšak zatím se ani nerýsuje možnost přeměnit energii v hmotu.

Nekonečná nákladnost příslušných výzkumů ukazuje, že je nemožné vytvořit během několika desetiletí to, co vesmíru trvalo miliardy let. Bude třeba, aby nám to vysvětlilo zázračné dítě Barack Obama? Věda se mimořádně rozšířila, avšak nevědomost a chudoba se šíří také. Může snad někdo dokázat opak?

 

Fidel Castro

25. dubna 2010

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře