Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Urči svoji polohu. Dvanáct kroků na cestě uskutečnění - krok 2.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • morning
Vysoko v horách žil muž, který měl jediného syna. Od dětství ho vedl k pastevecké práci, která se v jejich rodině předávala z generace na generaci. Chlapec byl dobrý pastýř. Uměl se postarat o ovce i kozy, které měl na starost, měl rád kraj, ve kterém žil, i svého otce. Přesto se nemohl ubránit tomu, aby za dlouhých nocí nevzhlížel k nebi a nepředstavoval si, jak sedí na stěžni zámořského korábu a z hvězd odčítá polohu lodi. Nebo jak se prochází po palubě a vdechuje vůni dálek. Sladký vzduch tropických ostrovů, kam zajíždějí načerpat čerstvou vodu. Pach karavan křižujících vzdálené pouště s nákladem koření. Jinak voněly přístavní putyky, jinak tržnice, kde farmáři prodávali přebytky své úrody. Jinak volné moře, jinak moře u pobřeží.

Zpočátku tyto své představy považoval za výplod mladistvé fantazie, za pouhý sen, který se v noci zdá a ráno zapomene. On však nezapomínal, ale právě naopak. S přibývajícími léty jeho sny vystupovaly stále v barevnějších a barevnějších tónech, získávaly jasnější obrysy a plnily se jemnějšími a jemnějšími detaily. Mnoho nocí proplakal, jak si uvědomoval nesplnitelnost svého snu. Nedělal si iluze, že by ho jeho otec mohl pochopit, a oni on sám si nedokázal dost dobře představit, že by stárnoucího otce nechal samotného starat se o jejich zvířata. Jednoho dne to však přece jenom nevydržel a otci se se svým snem svěřil.

Chlapec s malou dušičkou čekal na otcova slova. Otec s odpovědí nespěchal, upřeně se díval na svého syna. Také on měl kdysi sen, protože se s ním ale nikdy nikomu nesvěřil, sen zteřel a rozpadl se v prach.

Konečně otec promluvil: „Vidíš tady snad nějaké moře?"

Chlapec se vylekal, že mu otec jeho sen vyčítá, a v duchu se proklínal, že se mu s ním svěřil. Sklopil zrak a provinile zašeptal: „Nevidím."

O to víc ho překvapila otcova odpověď: „Tak co tady proboha ještě děláš?!"

Poté, co ses zastavil, se rozhlédni kolem sebe. Kde se nacházíš? Jaký je to svět? Jací lidé v něm žijí? Jaké věci tě obklopují? Je to svět, jaký sis vysnil? Svět tvých představ a splněných vizí? Co je špatně na obrázku, který vidíš? Co je na něm navíc, co naopak schází?

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře