Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Výdaje na zbrojení a strašení Ruskem

Je nutné občany mediálně zpracovat, je nutné občany Evropy strašit ruským imperialismem. Je nutné Rusko popíchnout, aby už konečně na Ukrajině zasáhlo. Jak jinak občanům v zemích NATO vysvětlit, že je nezbytně nutné zvýšit výdaje na zbrojení.

  • vydaje-na-zbrojeni-a-straseni-ruskem

Spojené státy zůstávají zemí, která na svou armádu dává nejvíc peněz na světě - loni 682 miliard dolarů. Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) odhadl výdaje Číny v přepočtu na 166 miliard dolarů a Ruska na 91 miliard.

Válka je obrovský byznys ve kterém spousta firem a firmiček nepředstavitelně bohatne. O politicích nemluvě. Pro mocné válka představuje skvělé alibi, proč nemohou vyřešit problémy, které se nahromadily zpravidla jejich vinou.

Politici na celém světě bohatnou ze spolupráce se zbrojařským průmyslem. Nákupy bez výběrových řízení, jejichž důvodem jsou „strategické zájmy" a potřeba „utajení", jsou jedním ze základů korupce a provizí.

Tržby největších západních výrobců se v roce 2012 snížily o 4,2 %, přičemž rok předtím byl propad dokonce 6,6 %. Prognózy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru očekávají podobné výsledky i za rok 2013. Komu z přední stovky ty tržby klesly? Na prvním místě byly USA, následované Kanadou a většinou zemí západní Evropy. Řešení? Buď nový válečný konflikt, nebo alespoň strašení konfliktem proto, aby se mohlo začít znovu zbrojit. A tak tu máme krizi na Ukrajině, která má podle západních politiků už prý dokonce světový vojenský přesah, a k němu zlé Rusko, které „ohrožuje světový mír".

Tržby klesají, ale tržby je přece nutno zvyšovat. A tak americký ministr obrany Chuck Hagel burcuje Evropany.

„Členské státy Severoatlantické aliance v Evropě kvůli ruskému postupu na Ukrajině musí zvýšit své vojenské rozpočty."
Na přednášce o budoucnosti NATO to řekl americký ministr obrany Chuck Hagel. Rusko podle něj rozbilo mýtus evropské bezpečnosti, který na kontinentu po skončení studené války panoval.
„Je třeba obnovit finanční závazky všech členů NATO," řekl Hagel. Upozornil na fakt, že USA vydávají na bezpečnost třikrát více než ostatních 27 aliančních členů dohromady, ačkoli americký hrubý domácí produkt je menší než HDP všech těchto zemí.

Rozdíl tu však najdeme. Pan Hagel nám zapomněl říci, že USA vedou jednu nepřetržitou, permanentní válku po celé planetě. Ostatní členové aliance nikoli. Z tohoto důvodu má logicky USA samozřejmě ony výdaje vyšší.

Česko například vydává na armádu mírně přes jedno procento HDP, aliance přitom požaduje nejméně dvě procenta. Tento cíl nicméně neplní většina členů vojenského uskupení.

„Toto nevyrovnané břemeno ohrožuje pospolitost, soudržnost a schopnosti NATO a koneckonců i evropskou a transatlantickou bezpečnost," prohlásil ministr.
Co z toho prohlášení plyne. Evropa se přestala bát a Evropa se přece bát musí, vždyť zisky klesají.

Za jednu z největších překážek, které investicím do obrany brání, označil šéf Pentagonu to, že vnímání hrozby válečného konfliktu se po skončení studené války rozplynulo.

Jak to ale zařídit, aby se Evropa a lidé báli a aby se konečně zvýšily ony odvody na zbrojení?
Samozřejmě, je to úkol pro média. Jedině ty mají sílu přesvědčit lidi, aby se báli a aby se báli hodně.

Jak asi uvažují ti, kteří chtějí navýšit finance na zbrojení a profitovat z nich?

Musíme naučit lidi, se znovu bát. Je třeba jim ukázat prstem na nepřítele a strašit, strašit a strašit.
Když provedeme úspěšnou mediální masáž, občané uznají, že dávat více na zbrojení je nutnost a nebude s tím problém. Samozřejmě profitovat budeme my všichni, kteří sedíme nahoře.
Náš úspěch je závislý na strachu našich občanů. Čím větší strach a úzkost v našich spoluobčanech vyvoláme, tím větší zisky budeme mít.

Ke zvýšení vojenských investic vyzval členy NATO také generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Ten také počátkem dubna při návštěvě Prahy upozornil, že české vojenské výdaje jsou příliš nízké. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy uvedl, že se nedomnívá, že by Česká republika kvůli poklesu výdajů na armádu nebyla plnohodnotným členem aliance.

Jsme tedy dostatečně vystrašeni Ruskem, abychom konečně pochopili, že odvádět na zbrojení musíme více?
Zatím to tak nevypadá.

Naprázdno vyšla iniciativa bezpečnostního experta a poslance KDU-ČSL Ivana Gabala, který v souvislosti s diskusí poslanců o situaci na Ukrajině navrhl navýšit kvůli anexi Krymu rozpočet ministerstva obrany na příští rok o 8 miliard korun a v následujících letech až na úroveň 2 procent, tak jak požaduje velký imperátor. ( Imperátor bylo původně označení nositele vojenské moci (imperium) v římské republice). Sněmovna jeho návrh odmítla.

A situace se zřejmě nezlepší ani v nejbližších letech, když v prvních návrzích státního rozpočtu pro příští rok má údajně ministerstvo obrany dostat méně než 42 miliard korun určených pro letošní rok.

Zřejmě ta mainstreamová média nedělají svou práci dost dobře. Naši občané jsou vystrašeni nějak málo. Ještě nechápou, proč by se výdaje měly zvyšovat. Je třeba tím Ruskem strašit více a hlavně dlouho, aby to všichni pochopili.

Emir Kusturica o válkách napsal: „Svět je takový, že má stále zájem na válkách. Nehledě na to, že v literatuře se války odsuzují a proti válkám vystupuje většina lidí, změnily se současné války ve výnosný byznys. To je věčný podnik, který vydělává na lidském neštěstí. A hlavní pokrytectví současného světa spočívá v tom, že ti, kdo organizují války, financují současně také protiválečná hnutí. Osud lidstva je zapleten do tuhého uzlu, který se nedá rozmotat: od války k zisku a od zisku zase k nové válce. Takto se dělají kapitály a obrovské majetky.

Snad právě proto, že v Česku byznys poněkud vázne, USA kritizují ČR za malý vojenský rozpočet. Ale stále je naděje, že i u nás se byznys rozjede. Pan Stropnický již slíbil navýšení vojenského rozpočtu.

Je ale poněkud více třeba strašit Ruskem.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře