Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Situace na Ukrajině je výstrahou jiným zemím SNS

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Nynější události na Ukrajině nejsou ničím jiným, než přímou agresí USA proti Rusku a názornou výstrahou pro sousední země, soudí ukrajinský politolog Jurij Gorodnenko. Nebezpečí nového převratu existuje také v jiných republikách SNS. Washington obratně využil národnostní otázky na Ukrajině pro vlastní cíly. A Euromajdan je teprve začátek.

  • situace-na-ukrajine-je-vystrahou-jinym-zemim-sns

Národnostní otázka vždy byla a je i nadále nejožehavější v politice každého státu. Rozpory mezi západní a východní Ukrajinou začaly dlouho před událostmi na náměstí Nezávislosti, v posledních měsících se však situace značně vyostřila, říká viceprezident Centra politických technologií Alexej Makarkin:

- Národnostní činitel zapůsobil po nástupu k moci revolucionářů, jichž se lidé na východě obávali z mnoha důvodů. Obávali se, že budou prosazovat ukrajinizaci, a přece hned po nástupu k moci zrušily zákon o regionálních jazycích. Obávali se, že dojde ke sbližování se Západem, jehož si lidé na východě země nepřáli.

Východ Ukrajiny vystupoval vždy pro navázání kontaktů s Ruskem, a to jak politických, tak i ekonomických.

Západ má mezitím vlastní plány pro Ukrajinu. Národnostní konflikty a občanská válka jsou následky obratné politiky Washingtonu zaměřené v první řadě proti Rusku, tvrdí ukrajinský politolog Jurij Gorodnenko:

- Teď probíhá přímá agrese USA proti Rusku. Všechno, co se odehrává na Ukrajině, není zaměřeno proti ní. Amerika chce odstranit svého hlavního konkurenta – Rusko. Zaútočit přímo nemohou, a proto se snaží destabilizovat situaci v zemích sousedících s Ruskem. Hranice jsou otevřeny, a ekonomické problémy se projeví především v Rusku.

Přitom, jak soudí Gorodnenko, se USA sotva omezí jen na Ukrajinu. Každá země SNS se může stát dalších terčem. Proto by se měly bývalé sovětské republiky aktivněji účastnit formování Euroasijské unie, říká Jurij Gorodnenko:

- Teď nastal okamžik, kdy by se měl každý předák zemí SNS a Gruzie zamyslet nad svou budoucností, protože v každém případě bude úder zasazen také jim. Jsou na řadě po Ukrajině. Budou-li se toho distancovat, stejně budou USA provádět agresivní politiku proti nim. Vyhrát mohou jen za podmínky sblížení s Ruskem.

Nebezpečí rozpoutání národnostního konfliktu může vzniknout v jakékoliv zemi postsovětského prostoru. Nechtějí-li země SNS opakování ukrajinského scénáře, musejí zapomenout na národnostní konflikty a posílit součinnost s Ruskem.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_05_10/Situace-na-Ukrajine-je-vystrahou-jinym-zemim-SNS-2440/

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Facebook komentáře