Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko se stalo nezávislým úvěrově-emisním centrem

Spojené státy vzaly na sebe zodpovědnost za devalvaci rublu. S prohlášeními v duchu "naše sankce úspěšně zapracovaly, rubl padl" vystoupili včera představitel Bílého domu Josh Ernest a šéf národní ekonomické rady Jason Furman.

K našemu štěstí Američani lpí na své strategické chybě. Pokud by pokračovali pokrytecky v duchu devadesátých let - prý, my jsme vaši přátelé a všechny vaše problémy způsobil deficit liberalizmu v ekonomice - jejich radám by v Rusku možná naslouchali. Ale takhle je vše jasné: Státy nám vyhlásily ekonomickou válku, je třeba se bránit.
  • rusko-se-stalo-nezavislym-uverove-emisnim-centrem
Situace, která nyní vznikla kolem rublu, není ojedinělá. Stejným způsobem Američané před nedávnem zaútočili na měnu Turecka, Brazílie a Indie. Prostřednictvím svých spekulantů a novinářů se Státy pokusily vykolejit liry, realy a rupie, aby za pomoci finančního teroru zajistily "sladký život" zemím, které se odmítají podřídit příkazům z Washingtonu.
 
Dobře o tom píše známý crimsonalter, jehož analytika je jedinečná tím, že už před měsícem Crimson současné dění předpověděl. Cituji z listopadového čísla:
 
"A s rublem bude všechno v pořádku. Ale ne hned. Nejprve musí ekonomika projít přes "dolarový zlom". Potom, jak se bude měnit její struktura a po zavedení petrorublu, ruská měna dosáhne víceméně adekvátního kurzu. Nejspíš tomuto procesu silně napomůže stažení drahé břidličné ropy z trhu a přechod energetického obchodu ze stavu konjunkturní hojnosti do stavu dlouhodobého deficitu."
 
A tady je citát ze včerejšího článku:
"Poprve se ruble emitují ne pod dolarovou obligací, ale pod obligací státního podniku (Rosněft) - Moskva se tak stává nezávislým emisním centrem a oni ji za to bijí... lze tvrdit, že natolik zuřivý a ukvapený útok na rubl a na ekonomiku celkově byl způsobený hlavně tím, že Rusko se důkladně zabývalo proměnou v nezávislé emisní a finanční centrum. Svoboda a nezávislost se nikdy nezískává snadno... opět se nás snaží srazit z cesty směřující k vytvoření suverénní ekonomiky."
V jeho článcích jsou popsány zkušenosti z jiných zemí, kterým pomohla vypořádat se se spekulanty finanční "trojice".
1. Prudký nárůst diskontní sazby.
2. Prudký nárůst povinných minimálních rezerv pro měnové operace.
3. Demonstrativně přísný trest několika velkým spekulantům.
Naše CB, zdá se, dosud není připravena "trojici" použít. Nesmělé a opožděné zvýšení sazeb spekulativních půjček na 17 % způsobilo očekávaný efekt: palbu kritiky na adresu vedení CB a pokus několika poslanců (včetně některých zjevných agentů USA) lobbovat za uvolnění celého vedení CB.
 
V podmínkách tak velkého tlaku jsou ruce CB svázány: velmi pochybuji, že CB má na to, aby nevyhnutelné ostré a tvrdé akce k podpoře rublu uskutečnila.
Zdá se podle všeho, že vstupujeme do nového roku 1998: ale s dobrými devizovými rezervami, nízkým vnějším dluhem a řádově lepší ekonomikou. Na základě zkušeností z toho období lze předpokládat, že v blízké době nám bude dost těžko, ale napodzim roku 2015 se projeví pozitivní dopady devalvace, což se odrazí v tom, že naši výrobci budou mít dost peněz i objednávek.
Nyní o hlavní události posledního měsíce, která zřejmě bude dokonce důležitější než dvojnásobné oslabení rublu.
 
Proč celá naše opozice včera jednomyslně atakovala Rosněft, obviňujíc ho z kolapsu naší měny? Ozvala se směšná obvinění z toho, že údajně Rosněft je vinen kolapsem rublu - i když to je nemožné už z čistě technických důvodů, protože v momentě vzestupu stížností Rosněft ještě pro něj vytištěné peníze neobdržel.
 
Důvodem této nervózní reakce pro-americké opozice je, že CB poprve za velmi dlouhou dobu natiskla ruble ne na základě obligací dolaru, jak tomu bylo dříve, ale na základě obligací Rosněftu. Tím jsme se odpoutali od dolaru a stali se nezávislým emisním centrem: to znamená, že jsme začali financovat naši ekonomiku na úkor tisku rublů.
 
Naši patrioti jsou stále pobouřeni systémem "valutového panelu", do něhož Rusko vkládalo zisky z prodeje ropy do amerických dluhopisů a potom na Západě bralo pro nás potřebné rozvojové úvěry - ovšem už pod daleko vyšším úrokem. Fakticky jsme Západu platili dolarovou rentu, zatímco sami jsme byli omezeni tímto vazalským režimem a naší ekonomice se stále nedostávalo peněz.
Ještě před rokem by odstoupení od "valutového panelu" znamenalo vyhlášení války Spojeným státům. Ale nyní, když na nás USA zaútočily první a použily všechny prostředky, které mají k dispozici, aby ruskou ekonomiku zničily, odmítnutí "měnového panelu" už Rusku žádné další problémy nezpůsobí.
 
Nyní nemusíme přemýšlet o tom, kde vzít peníze na stavbu mostu přes Kerčský průliv, na položení potrubí plynovodu "Síla Sibiře", na výstavbu nových tunelů metra a vodních elektráren.
Nyní centrální banka může jen tisknout peníze, stejně jako to dělají západní země. Přitom riziko pádu do dluhové pasti v důsledku levných peněz naší ekonomice prakticky nehrozí: v Rusku je katastrofální nedostatek peněz, a tak prvních pár trilionů rublů naše hospodářství spolkne bez jakýchkoli nepříznivých důsledků.
 
Pro ty, kdo se obávají inflace: obraťte pozornost na USA a na Evropu. Západní země si tisknou tolik peněz, kolik chtějí, nicméně růst inflace tam nepřesahuje 1 - 2 % ročně. Až nyní, když USA ztratily jakékoli zábrany a dovedly svůj dluh na 18 trilionů dolarů, musely své tiskařské lisy zastavit.
Pokud ekonomika USA nyní připomíná klasického amerického dvousetkilového tlouštíka, pak naši ekonomiku můžeme srovnat se silně vyhladovělým člověkem, kterému skrz kůži lze spočítat všechna žebra.
 
***
 
Všetko je inak, ako sa na prvý pohľad dá. Je to opäť džudistický chmat, kedy sa sila protivníka využije proti jemu samotnému. Treba si určiť, kto je protivník, inak je to nepochopiteľný ťah.
Západný finančný kapitál, chcel zničiť Putina nespokojnosťou obyvateľstva druhým krokom. Prvý krok bolo uvalenie sankcií a tým odstrihnutie Ruska od možnosti získať valuty obchodovaním, ktoré potrebuje na udržanie životnej úrovne obyvateľstva. Odpoveď Putina bolo obmedzenie dovozov zo západnej európy. Tento ekonomický stret bol 1:1. Obyvateľstvo Ruska to so šomraním akceptovalo. Tovarové toky si však postupne nachádzali cestu na Ruský trh cez spriatelené krajiny, takže mierna výhoda bola na strane západu. Druhý krok cez útok na menu mal byť zdrcujúci. Mal vyvolať obrovskú nespokojnosť u obyvateľstva a definitívne odstránenie Putina. Putin to však očakával a centrálna banka dostal príkaz naoko brániť rubeľ, tak aby sa devalvácia javila ako úspešný krok západu. Bol to jediný správny krok, ktorý mohol Putin urobiť, pretože ľudia aj toto akceptovali v medialnej vojne, kedy sú presvedčovaní zo strany ruských médií o nepriateľských útokoch západu a toto bol jeden z ďalších útokov. Súčasne si ponechala dostatočný manévrovací priestor, tým že centrálna banka spálila len malý objem dolárových rezerv na túto operáciu. Putin využil moment vysokej popularity u obyvateľstva podporenej médiami a otvoril novú cestu pre oslobodenie sa s pod dolára. Tento rýchly devalvačný krok umožnil bleskovo získať úspory obyvateľstva a oslabiť ich veľkú kúpyschopnosť, bez toho, aby bol obvinený z krádeže. Aké to bude mať dôsledky?
 
Poľahky sa ubráni pred sankciami, pretože znížená kúpyschopnosť obyvateľstva nedovolí západu na ruskom trhu nič predať so ziskom. Zároveň uvoľnená kúpyschopnosť bude presmerovaná cez tlačenie nových peňazí na ďalší rozvoj Ruska a zníženie nezamestnanosti. A kto je nepriateľ v tejto hre a bitke o vplyv vo svete? Nepriateľom Putina sa malo stať jeho obyvateľstvo po všetkých týchto krokoch. Obyvateľstvo to však pochopilo inak a výsledkom pre západ bude definitívna strata ruského trhu a nárast nezamestnanosti na západe z nadvýroby. V Rusku to naopak podporí domáci priemysel a investície zo zahraničia. Veď sa znížila hodnota všetkých aktív na polovicu a rovnako aj ľudská práca má polovičnú hodnotu ako pred týždňom, Rusko má všetko, čo k ďalšému rozvoju potrebuje, t.j. vyprázdnený domáci trh, krajiny, ochotné investovať svoj voľný kapitál - Ćína, správne namotivované obyvateľstvo, všetko prijať a pracovať. Rusko tento týždeň týmto krokom urobilo menovú reformu a prispôsobilo sa zmeneným podmienkam. A kto prehral? Žiaľ bol to západ, ktorý stratil Ruský trh.

Západ urobil chybu, keď spustil na Ukrajine prevrat ako bod číslo jedna. Prvý krok mal byť útok na ruskú menu. Druhú chybu urobili, keď spustili ozbrojené operácie na východe Ukrajiny. To umožnilo Putinovi získať obrovskú popularitu a veľmi sa zviditeľniť. Tým že západ stratil Ruský trh, svoju porážku západ zavŕšil. Dôsledky uvidíme aj u nás doma. Spustí sa tlač peňazí a tiež bude nasledovať postupná devalvácia. Trh je spojitá nádoba a výhodu získa ten, kto môže urobiť nepopulárny krok ako prvý.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře