Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Spanilá jízda presidenta Miloše Zemana

President republiky Miloš Zeman splnil svůj inaugurační slib. Dne 7. května 2013 navštívil dolní sněmovnu Parlamentu ČR. Jeho vystoupení se nedá jinak hodnotit než jako „spanilá jízda“. Vize, obsažená v proslovu, byla vyrovnaná, vyvážená a poprvé za dvacettři let poukazovala na cestu, kterou by se česká společnost měla ubírat.

  • spanila-jizda-presidenta-milose-zemana

Co bylo pozoruhodné, ukazovala perspektivu na delší dobu než jednoho roku či volebního období. Kritiku, kterou použil ve vztahu k zahraniční politice, velice zřetelně, poukázala na její naprostou devastaci. Domnívám se, že každého posluchače Zemanova projevu musí napadnout, že skutečnosti na které poukázal, musí být jen špičkou ledovce stavu, který je v současnosti na Ministerstvu zahraničních věcí pod vedením Karla Schwarzenberga.

Zeman v Poslanecké sněmovně vysvětloval rozdíl mezi ekonomickou diplomacií a tzv. kariérními diplomaty. V jednu chvíli se při projevu ohlédl na ministra zahraničí Schwarzenberga, který právě za jeho zády klimbal, a na chvíli zmlkl. V sále to vyvolalo smích a potlesk. ( jak uvedly Novinky.cz)

I tento postoj Karla Schwarzenberga jasně vyjadřuje erudici a zachovávání společenského chování ministra zahraničí. Skutečnost, že jeho „vlastní“ politika se stává předmětem politické diskuze a tandem s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (stranickým kolegou v TOP09) je předmětem široké diskuze a rozladění si všiml už skoro každý. Schválené zákony v poslední době napovídají jen jedno. Vládnoucí koalice cítí, že ztratí většinu a tak se pro svou kliku snaží zajistit postavení a beztrestnost.

Pokud president svou představu o fungování státu dokáže prosadi, je stále ještě otázka. Společnost včetně své politické reprezentace je tak narušená a poškozená, že Miloš Zeman musí počítat s odporem a rozhodně bude čelit široké frontě mocných a možná bez podpory široké veřejnosti, která se stará sama o sebe a o politické hry nejeví zájem. Proto bych Zemanovi přál, aby jeho poradci ho ovlivnili natolik, aby se opřel o široké masy. Rekonstrukce vládnoucí mašinérie nestačí. V reformě (pokud se bude jednat jen o reformu, čemuž všechny indicie chování Miloše Zemana nasvědčují.) se každý, kdo se pokusí o změnu, musí opřít o veřejnost. Společnost se ve změnách musí vyznat, musí být pro ni srozumitelné a všechny vrstvy společnosti se v nich musí poznat a identifikovat. S nadějí, že v novém uspořádání se budou mít lépe a budou šťastnější. Jinak, podle mého názoru, nemá žádný reformátor naději na úspěch.

zdroj:http://www.zrcadleninovedoby.cz/?e=182

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře