Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Minuta ticha a kytičky za umrzlé bezdomovce

  • bezdomovci
Několik desítek lidí se zúčastnilo pietního aktu k uctění památky lidí bez přístřeší, kteří letos v zimě – v důsledku krutých mrazů – umrzli. Přítomní na ně, u Wilsonovy sochy před pražským Hlavním nádražím, vzpomněli minutou ticha, položením květin a věnečků.

 

Komorní akci pořádala Alternativa zdola, zúčastnili se jí jak lidé bez domova, tak pracovníci neziskových organizací, kteří jim pomáhají – například z Food not bombs (zajišťující stravování), z Armády spásy či provozovatelé azylových domů. Pietu podpořili také politici z ČSSD, KSČM, Strany zelených, KDU-ČSL a Humanistické strany.  Aktivisté z Alternativy zdola připomněli slova legendárního Charlie Chaplina: „Všichni si chceme navzájem pomáhat. Tak je to člověku přirozené. Chceme žít obklopeni radostí druhých, ne jejich utrpením.“

Aktivisté upozornili na to, že když je občanům v současnosti položen dotaz, co soudí o lidech bez domova, z 90 % je berou jako samozřejmou věc dneška, která jen okupuje veřejný prostor: „Hledí na lidi bez domova s despektem, aniž by se zamysleli, že je může potkat stejný osud. Tento sociální stav může zapříčinit nějaké emocionální trauma nebo trauma finanční. Je to paradox – člověk 21. století se dokáže zaopatřit takovými věcmi jako je plynové topení, dům o deseti pokojích či mobilní telefon s dotykovým displejem, a přesto v parku u hlavního nádraží potkáte lidi, kteří nemají na balenou vodu. Tento šokující fakt s námi žije několik let a my ho neshledáváme šokujícím.“. Pietní akt měl upozornit na to, že neexistuje jen toto vnímání světa.

Dobrý příklad z Hradce Králové

„Je jisté, že solidarita jednotlivců zmůže mnoho. Například díky otevření zimní noclehárny Matky Terezy v Hradci Králové neumrzl tuto zimu v ulicích města ani jeden člověk. Je ale nutné zasadit se o to, aby se takováto solidarita stala normou smýšlení lidí o sobě navzájem a nikoliv spíše anomálií vyvolávající shovívavý úsměv na tváři čím dál tím hrozivěji otrlé většiny,“ uvedl Radim Hejduk z Alternativy zdola. „Pokoj těm, jejichž práva byla porušena. Pokoj těm, kteří bez domova umrzli v ulicích českých měst,“ dodal. Přítomná poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM), která na radnici už loni iniciovala držení minuty ticha za umrzlé bezdomovce, uvedla, že je třeba protestovat proti asociální politice stávající vlády. „Je ostudou stávajícího systému, že lidé přežívají a umrzají na ulicích. A stát se to může komukoli z nás,“ řekla.

Člen sekce pro sociální politiku Strany zelených Miroslav Hudec se s přítomnými podělil o zkušenosti ze severu Čech. Kupříkladu v Teplicích Červený kříž pořádal akce, kdy dobrovolníci lidem bez domova vařili a nalévali polévku. Když organizaci docházely finanční prostředky, primátor Jaroslav Kubera (ODS) jí na její žádost odmítl poskytnout pár tisícovek korun nutných k tomu, aby akce na pomoc lidem bez domova mohly pokračovat. „Kubera to odůvodnil tím, že by jich tam bylo čím dál víc. Takové uvažování je nutné odmítnout," řekl Hudec. Kupříkladu v Teplicích totiž primátor Jaroslav Kubera (ODS) podle slov Hudce zrušil akce, na kterých dobrovolníci lidem bez domova vařili a nalévali polévku. „Kubera to odůvodnil tím, že by jim tam bylo čím dál víc. Takové uvažování je nutné odmítnout,“ řekl Hudec. O tíživé situaci lidí bez domova hovořila i vikářka Luterské církve Eduarda Heczková, která provozuje Dům Agapé, v němž lidé v nouzi nalézají pomoc v podobě střechy nad hlavou a hledání práce. Akce se zúčastnili také například ekonomka Ilona Švihlíková z Alternativy zdola, bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) ze Spojenectví práce a solidarity či předsedkyně Helsinského výboru Anna Šabatová s novinářem a někdejším zmocněncem pro lidská práva Petrem Uhlem.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře