Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Premiér Nečas nepotřebuje v čele rezortu financí kvalifikovaného ekonoma, nýbrž bleskový Klausův podpis dalšího Kalouskova hloupého "daňového balíčku".

 

Prolog /zpráva z médií/: Koalice ODS, TOP 09 a strany LIDEM dostala prezidenta Václava Klause do složité situace. Kvůli nekonečným tahanicím kolem vládního daňového balíčku, kdy se týden čekalo na výsledky kongresu ODS, čeká na prezidenta, aby Kalouskův "balíček" stůj co stůj rychle podepsal, přestože zvyšování daní z přidané hodnoty /DPH/ opakovaně kritizoval a politiky vyzýval k tomu, aby takový krok nepodpořili.

  • premier-necas-nepotrebuje-v-cele-rezortu-financi-kvalifikovaneho-ekonoma-nybrz-bleskovy-klausuv-podpis-dalsiho-kalouskova-hloupeho-danoveho-balicku

Pokud totiž prezident daňový balíček hned po obdržení nepodepíše, hrozí chaos, možná i vlna žalob a především situace, že vláda bude nucena připravit zcela nový zákon o DPH. Ten pak bude muset protlačit znovu celým legislativním kolečkem, což může trvat řadu týdnů.

"Pevně doufám, že pan prezident dá přednost stabilitě před komplikacemi",  sdělil Právu své přání autor "balíčku" - ministr financí Miroslav Kalousek a dodal výhrůžku pro případ, kdyby Klaus využil svého práva a zvýšení daní vetoval - "Znamenalo by to velké komplikace pro poplatníky i pro správce daně".

Vládní scénář musí počítat s tím, že kdyby prezident poslední Kalouskův diletantský ekonomický výmysl vetoval, anebo prostě jen nepodepsal, tak kvůli všem zákonným lhůtám nezačnou zvýšené sazby DPH na 15% a 21% platit od začátku příštího roku a poslancům se dostanou zpátky na stůl někdy v lednu. V platnost by pak 1.1.2013 vstoupil už rok schválený zákon o jednotné sazbě DPH ve výši 17,5%.

Hrozí vlna stížností a žalob. Petr Nečas vydíráním spolustraníků z ODS, spojením Kalouskových daňových výmyslů s důvěrou vládě, zadělal na ústavní stížnost a případné soudní žaloby. Odborník na ústavní právo pražské Právnické fakulty Univerzity Karlovy, JUDr. Jan Kysela, na premiérovo  otálení s projednáním Kalouskova "balíčku" uvedl - "Takto se nemá vytvářet právní řád, když víte, že je za vámi ještě Senát a prezident".

V nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT, 19.11.2012, Kalousek změnil svou dosavadní rétoriku /x/. "Finanční schodek snižujme pomaleji", prohlásil. Chemik ve funkci strážce státní pokladny nyní nově navrhuje, aby deficity státních rozpočtů na léta 2014 a 2015 byly 90 a 80 miliard korun, tedy 2,7% HDP v roce 2014 a 2,5% v roce 2015, zatímco dosud chtěl deficity ve výši 1,9% a 0,9%.

/x/ Poznámka autora: Vědomě neříkám, že ministr Kalousek změnil státní finanční koncepci, protože o té se za jeho řízení příslušného rezortu nedá hovořit.

Petr Nečas, za jehož šéfování vlády podle "odborných doporučení" ministra financí Kalouska, příjmy státní pokladny klesají již pět čtvrtletí v řadě za sebou a jde o nejdelší recesi v novodobé historii české ekonomiky, nyní začal předstírat falešný optimizmus, ke kterému však objektivně nevytvořil nejmenší reálné předpoklady. Premiér nyní nedůvodně a neseriozně fantazíruje, či spíš ohlupuje občany. Prohlašuje - "K ambicióznímu snižování deficitu by se vláda měla vrátit, až se ekonomiku podaří rozjet ……..Jsem přesvědčený, že ten správný krok pro naši ekonomiku je spokojit se prostě s tím, že v letech 2013 až 2015 bude deficit pod 3%, to stačí. Až budeme mít nejméně 2% ekonomický růst, je možné opět se vrátit ke snižování schodků…./citace premiérových slov z letošního listopadu/".

Přitom ještě letos na jaře Nečas s Kalouskem trvali na snižování deficitu podle původního plánu, jako na "životní nutnosti". Nečas ještě letos v dubnu veřejnost strašil slovy - "Pokud nebude schválen konsolidační balíček, tak by to znamenalo, že bude deficit nad 3% HDP a­ celkový veřejný dluh dosáhne hranici 50% v roce 2015".

Realitou pouze je, že Nečasova bezkoncepční vláda prosadila okradení důchodců o valorizace důchodů a zdravotně postižené o státní podporu a k tomu navíc primitivní plošné zvýšení daní s tím, že příští rok tak vytáhne občanům z kapes o 22 miliard korun víc a další roky o více než třicet miliard. Příští rok Kalousek očekává mírný růst ekonomiky o 0,7%, avšak odborníci mu opět vytýkají přílišný optimismus. Skutečností je, že ve svých "odborných odhadech" se ministr financí dosud ani jednou netrefil. Skutečně dosažené příjmy státní pokladny za 6 let jeho řízení rezortu financí vždy byly horší než očekával.

Musím přiznat, že nejen snižování životní úrovně své a všech spoluobčanů, kteří také nekradou, vnímám jako žalostný výsledek Kalouskova "ekonomického umu". Už se ani nemohu smát a spíš mi zní nepříjemně, když poslouchám rádoby "odborné" ekonomické výklady tohoto inženýra chemie - diletanta v oboru, který bůhsuď proč v mé vlasti, kde žiji a platím daně, řídí státní ekonomiku s každoročním výsledkem hospodaření více než tristním? Nebo snad v ČR opravdu nemáme žádného kvalifikovaného ekonoma, který by se řízení rezortu financí mohl ujmout místo chemika?

Platí, že "obvykle se dějí věci obvyklé a pouze výjimečně se dějí věci výjimečné". Není žádným překvapením, že člověk, který ekonomii nerozumí a přitom již šest let řídí ministerstvo financí, nedosahuje pro růst státní ekonomiky pozitivních výsledků. Pouze neustále tápe, točí se v bludném kruhu a předstírá, že ekonomii rozumí, ale ve skutečnosti přešlapuje "odnikud nikam" a veřejnosti lže, anebo jí zastrašuje a dokonce za oprávněnou kritiku na ulici "výchovně fackuje", jak ministr Kalousek nazval bití chodce v podloubí Malostranského náměstí, kterého se nestydatě dopustil v září 2010. Je stejně logické, když ministerstvo financí může řídit chemik, že příštím českým ministrem financí bude jmenován třeba biolog, nebo muzikolog a opět nikoliv ekonom?

Nepochybně nejúčinnějším opatřením k ozdravení naší neutěšené ekonomiky by bylo přestat poslouchat výmysly chemika Kalouska a řízením ministerstva financí pověřit vysokoškolsky kvalifikovaného odborníka z příslušného oboru, kterým je ekonomie. Většina dosud "neřešitelných problémů" by se tím vyřešila překvapivě snadno. Nechápu, proč na elementární skutečnost, že pro řízení ekonomiky státu není adekvátní vysokoškolské vzdělání v oboru chemie, dosud nepřišel prezident Václav Klaus, ani premiér Petr Nečas a tato kuriozita, či spíš hloupost, je od letošního října již sedmým rokem vnucována stále chudnoucím občanům České republiky jako správná a dokonce nejlepší varianta ekonomického vedení státu.

Demokracie podle pánů Nečase a Kalouska znamená, že rezortní ministerstva nemusí řídit odborníci znalí problematiky, když se k tomu cítí být "lépe povoláni" zkorumpovaní diletanti v oboru a političtí turisté? 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře